DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Pomoc Kościołowi w Potrzebie piętnuje napady na chrześcijan w Afryce

Pomoc Kościołowi w Potrzebie piętnuje napady na chrześcijan w Afryce

Pandemia koronawirusa i poważne konsekwencje związanego z tym kryzysu w znacznym stopniu osłabiły prawa człowieka i wolność religijną w niektórych regionach świata. Jest o tym przekonany dyrektor generalny międzynarodowego papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) Thomas Heine-Geldern. Podsumowując 2020 rok podkreślił, że wielu prześladowanych chrześcijan przeszło „prawdziwą Drogę Krzyżową”, są wśród nich ofiary śmiertelne. Pod tym względem „kontynentem męczenników” można nazwać w 2020 roku Afrykę.

 

Wielką troskę budzi przee wszystkim sytuacja w krajach afrykańskich położonych w strefie Sahelu, a także w Mozambiku. Bardzo aktywny jest tam „ekstremizm religijny i radykalne grupy islamistów stosujące przemoc”, powiedział dyrektor PKwP podsumowując na portalu swojej organizacji mijający rok. Dodał, że dążąc do przejęcia zasobów naturalnych oraz władzy ugrupowania te rujnują pokojowe dotychczas współżycie między chrześcijanami i muzułmanami. W konsekwencji setki tysięcy ludzi zostało wypędzonych lub uciekło ze swoich domów. Także w Nigerii „mrocznym cieniem” kładzie się na ludziach terror i śmierć, stwierdził Heine-Geldern.

 

W 2020 roku PKwP otrzymało wiele „wołań o pomoc” z Kościołów lokalnych. Z Pakistanu oraz Indii nadeszły liczne sygnały, że w czasie pandemii nasiliła się dyskryminacja społeczna mniejszości chrześcijańskiej. Ludzie ci „często nie mieli możliwości otrzymania pomocy kanałami państwowymi”. Prośby o wsparcie dla pracy duszpasterskiej i charytatywnej nadeszły także z innych regionów, w których chrześcijanie zaliczani są do najniższych warstw społecznych. „Kościół jest często jedynym schronieniem tam, gdzie ludzie nie mają wsparcia ze strony instytucji państwowych”, tłumaczył naczelny dyrektor PKwP. Dlatego – dodał Heine-Geldern – poprzez współpracę z pełnymi poświęcenia zakonnicami, księżmi oraz zakonnikami papieskie dzieło spieszy z egzystencjalną pomocą w wielu krajach, na różnych kontynentach, choćby na Ukrainie, w Demokratycznej Republice Konga czy Brazylii.

 

Podsumowując 2020 rok PKwP niepokoi też trudna sytuacja utrzymująca się na Bliskim Wschodzie. Tam także nie zostało opanowane zagrożenie ze strony dżihadystów, w dalszym ciągu wielu chrześcijan nie czuje się pewnie. Ponadto sytuacja gospodarcza i polityczna tych krajów ciągle jest niestabilna i nie daje ludziom perspektyw na przyszłość, stwierdził Heine-Geldern. W tym kontekście nawiązał do gospodarczego, politycznego i społecznego kryzysu w Libanie i stwierdził z goryczą, że „kraj, który był zawsze ucieczką i schronieniem dla chrześcijan z Bliskiego Wschodu, teraz sam upadł”.

 

Ale są też sygnały budzące nadzieję. Wśród nich dyrektor PKwP wymienił sytuację w Iraku, gdzie po zwalczeniu terroru Państwa Islamskiego prawie połowa rodzin chrześcijan z Równiny Niniwy mogła powrócić do swoich domów. Odbudowuje się także Syria. W ciągu minionych lat papieskie stowarzyszenie sfinansowało projekty pomocy dla tych krajów w wysokości około 90 mln euro.

 

W trudnej sytuacji znajduje się wielu chrześcijan w regionie azjatyckim. Ich życie utrudniają autorytarne systemy rządów oraz ruchy nacjonalistyczne. Tak dzieje się np. w Indiach, ale też i w innych krajach regionu, powiedział dyrektor Heine-Geldern. Zwrócił uwagę, że w niektórych krajach azjatyckich chrześcijaństwo uważane jest za szkodliwy wpływ z zagranicy, zagrażający panowaniu rządzących partii, lub religijnej jedności narodu. W Indiach pod hasłem hindutwy prowadzone jest ukierunkowanie kraju według zasad hinduizmu, w Chinach zaś trwa sinizacja, a więc dostosowanie nauczania i tradycji kościelnej do kultury chińskiej, a więc tak, jak rozumie to Komunistyczna Partia Chin.

 

KAI

TK


DATA: 2020-12-31 18:11
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.