DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Pomnik żołnierzy radzieckich zniknie z ulic Warszawy?

Pomnik żołnierzy radzieckich zniknie z ulic Warszawy?
fot.Cezary Piwowarski/wikimedia.commons/GNUlicence

Środowiska patriotyczne postulują by usunąć z ulic Warszawy postument upamiętniający żołnierzy radzieckich tzw. Pomnik Braterstwa Broni. Miałby on trafić na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.


Pomnik, określany przez warszawiaków mianem Czterech Śpiących, stał na placu Wileńskim na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Targowej. Został tymczasowo zdemontowany w listopadzie 2011 roku z powodu budowy centralnego odcinka II linii metra. Został oddany do renowacji a po zakończeniu prac ma wrócić na swoje miejsce.

 

Taki pomysł budzi sprzeciw warszawiaków. Swój sprzeciw zgłosiło też 40 organizacji patriotycznych, wśród nich  Fundacja Jacka Maziarskiego, Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki, Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. „Wola przywrócenia symbolu zniewolenia i czci dla systemu totalitarnego realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie licznych miejsc kaźni, którą zgotowały Polakom sowieckie organy bezpieczeństwa, budzi nasz stanowczy sprzeciw” - napisały we wspólnym oświadczeniu.

 

Ich zdaniem władze miasta powinny porozumieć się ze stroną rosyjską i przenieść pomnik na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury.

 

Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego ratusza, mówi, że wszystkie głosy dotyczące miejsca, gdzie powinien stanąć ten pomnik, są brane pod uwagę.

 

Pomnik Braterstwa Broni został postawiony przez komunistów zaraz po II wojnie światowej, przy ówczesnej siedzibie satelickiego Rządu Tymczasowego RP.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

 


DATA: 2012-07-26 09:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Etgeg: a to coś szkodzi, zaproponować że skoro już pomnik zdemontowano, to żeby go nie ustawiać z powrotem w tym miejscu? Czemu to ma być "pseudo-patriotyczne"?
ponad 7 lat temu / Jakub Majewski
 
Moja propozycja jest taka: 1/ przenieść tzw. Pomnik Braterstwa Broni na Cmentarz Żołnierzy Sowieckich; 2/ w tym miejscu postawić Pomnik Ofiar 10-04-2010 (zamachu smoleńskiego). Nie zrobi ta waaadza, to zrobi władza inna (patriotyczna).
ponad 7 lat temu / Babinicz
 
co nie ma wiekszych problemow niz pomnik ?? pseudo patriotyczne organizacje
ponad 7 lat temu / etgeg
 
"Środowiska patriotyczne" , łech, łech,łech, patriotyczne !
ponad 7 lat temu / Orwell84/12
 
Nie rozumiem po co cokolwiek konsultować z Rosją. Pomnik stoi w Polsce, oficjalnie postawili go "Polacy", nie jest to miejsce pochówku żołnierzy sowieckich. Na sowiecki cmentarz z pomnikiem odnowionym za nasze pieniądze, a takie renowacje to ogromna kasa.
ponad 7 lat temu / chłopzewsi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.