DZIŚ JEST:   20   MAJA   2019 r.


Św. Bernardyna ze Sieny
 
 
 
 

Pomnik UPA będzie stał na polskim cmentarzu, bo na Ukrainie jest zła sytuacja

Pomnik UPA będzie stał na polskim cmentarzu, bo na Ukrainie jest zła sytuacja

Pomnik UPA na cmentarzu w Hruszowicach nie zostanie usunięty. Jak się okazuje Rada ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie może podjąć kroków w tej sprawie, bo sytuacja polityczna na Ukrainie jest niestabilna.

 

Działania w sprawie usunięcia pomnika podjął wójt gminy Stubno (woj. podkarpackie), gdzie znajdują się Hruszowice. Jednak powiatowy inspektor budowlany ocenił, że sprawa nie leży w jego kompetencjach, a opinia prawna zamówiona przez wójta wskazała, iż niewiele może on zrobić w tej sprawie.

 

Pewne działania podjęła też Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jednak i jej przedstawiciele mają związane ręce. Trudno bowiem o podjęcie rozmów na temat pomnika ze stroną ukraińską, bowiem sytuacja jest tam niestabilna. – Liczymy, że sytuacja ustabilizuje się na tyle, że będzie można podjąć rozmowy – mówi „Naszemu Dziennikowi” naczelnik wydziału krajowego Rady, Adam Siwek.

 

Rada miała duże ambicje, bo chciała załatwić sprawę kompleksowo. – Chcieliśmy rozwiązać nie tylko kwestię pomnika w Hruszowicach, ale i innych obiektów, co do których są kontrowersje – podkreśla Siwek.

 

Postawiony w 1994 r. ku czci UPA pomnik jest okazałym upamiętnieniem. Ma kształt bramy zwieńczonej metalowym tryzubem – herbem Ukrainy. Na pomniku znajduje się napis „Bohaterom UPA walczącym o wolną Ukrainę”.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged


DATA: 2014-04-23 08:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Won z tym pomnikiem. Dziwne, że nie rozwalili go jeszcze polscy narodowcy. Wstyd.
ponad 5 lat temu / Hermann von Salza
 
Już się ubieram i jade, skoro nikt tego nei może usunąć
ponad 5 lat temu / WARA
 
nie walczy sie z przeciwnikiem gdy ten nie jest wstanie podjąć walki, to taki stary honorowy kodeks. Pomnik stoi od 1994 roku, bylo dość czasu by go usunąć, teraz sobie o tym przypomnieli? Rozumiem ze to mac byc później szeroko komentowane w moskiewskich mediach, jak to Polacy korzystając z osłabienia Ukrainy usuwają pomniki z cmentarzy. Jestem za usunięciem tego pomnika, jednak zgodnie z zasadami. To ze was komuna wytresowała by wrzeszczeć Ukrainiec - banderowiec tego nie zmienia. Przypominam, parlament ukrainy 3 krotnie odrzucił uznanie bandery bohaterem narodowym, nacjonaliści mimo ze o nich głośno nie przekroczyli 5% w wyborach. Wiec spokojnie można przedstawić swoje racje Ukrainie i dogadac z nim usunięcie tego pomnika.
ponad 5 lat temu / ya
 
W pewnych kwestiach nawet nie należy pytać się o zgodę. Gmatwanie się w dyskusje z bandytami i ich potomkami świadczy o słabości i braku honoru. Oni zabijali w okrutny sposób bezbronnych ludzi i nikogo nie pytali się o poprawność. Pomordowani nie zagrażali Ukraińcom ani ich nie okradli. Laska dynamitu i po sprawie. Właśnie teraz...
ponad 5 lat temu / RAK
 
A kto go tam postawił w 1994 roku?
ponad 5 lat temu / ja
 
tak działa wolny rynek xD
ponad 5 lat temu / lewak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "22477"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.