DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2018 r.

Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Pomnik sowieckiego generała zniknął, ale... nadal budzi emocje. Rosyjska delegacja w Pieniężnie

Pomnik sowieckiego generała zniknął, ale... nadal budzi emocje. Rosyjska delegacja w Pieniężnie
Demontaż pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pienieżnie. Fot. Adam Socha / FORUM

18 lutego przypada 71 rocznica śmierci sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Wojskowy zginął w walce z Niemcami od odłamka artyleryjskiego. Wcześniej brał udział w działaniach przeciwko wileńskiej Armii Krajowej, które zakończyły się cierpieniem i śmiercią tysięcy Polaków. W niedzielę, 14 lutego, znajdujące się w Pieniężnie pozostałości pomnika dowódcy odwiedziła rosyjska delegacja na czele z ambasadorem Siergiejem Andriejewem.

 

Warmińsko-mazurskie Pieniężno stało się słynne zarówno w Polsce jak i w Rosji za sprawą stojącego tam do niedawna pomnika sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Monument, który powstał w latach 70. XX wieku latami stał zapomniany i miejscowe władze w 2014 roku zaczęły planować jego likwidację.

 

Dopiero wtedy strona rosyjska zainteresowała się miejscem. Z powodu rozbiórki pomnika Moskwa rozpętała dyplomatyczną zawieruchę. Demontaż ruszył 17 września 2015 roku, w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Działania władz lokalnych popierał IPN. Zdaniem instytutu działania Pieniężna są godne naśladowania.

 

Rosyjska strona poczuła się urażona demontażem popiersia generała Armii Czerwonej. Celem złożenia wyjaśnień w tej sprawie rosyjskie MSZ wezwało polskiego ambasadora na dywanik.

 

Mimo dyplomatycznego oporu pomnik zlikwidowano. Dzisiaj w tym miejscu znajdują się jedynie ogrodzone pozostałości dawnego miejsca pamięci.

 

W niedzielę, 14 lutego, tuż przed rocznicą śmierci Czerniachowskiego na miejsce jego niegdysiejszego upamiętniania przybyła delegacja Federacji Rosyjskiej na czele z ambasadorem Siergiejem Andriejewem. Rosjanie przywieźli ze sobą portret komunistycznego wojskowego. Złożono kwiaty.

 

Zdaniem Andriejewa upamiętnianie Czerniachowskiego powinno odbywać się właśnie w Pieniężnie, gdyż tam zginął generał. Inne lokalizacje nie mają sensu - uważa ambasador.

 

- Naszym zdaniem ten pomnik ma sens, tylko kiedy jest tam, gdzie miały miejsce wydarzenia, które ma upamiętniać. Nie ma sensu przenosić pomnika w inne miejsce, bo to nie będzie pomnik Czerniachowskiego tylko czegoś innego, na przykład pomnik niewdzięczności - ocenił cytowany przez TVN24 dyplomata.

 

„Kat Armii Krajowej”, jak niekiedy określa się sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego, był odpowiedzialny za realizację operacji wileńskiej. W jej trakcie doprowadził do rozbrojenia i aresztowania płk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, dowódcy Wileńskiego i Nowogródzkiego Okręgu AK. Ponosi też odpowiedzialność za rozbrojenie i likwidację polskich jednostek wojskowych na Wileńszczyźnie. Rozbrojono wówczas ogółem 8 tysięcy żołnierzy AK. 6 tysięcy z nich zostało wywiezionych na Sybir. Wielu z katorgi już nie wróciło.

 

Niektóre źródła podają, że gen. armii Iwan Czerniachowski miał zostać awansowany na marszałka Związku Radzieckiego, ale zmarł (w okolicach dzisiejszego Pieniężna) przed ogłoszeniem dekretu Rady Najwyższej ZSRR.

 

Czerniachowski został pochowany w Wilnie. Po odzyskaniu niepodległości przez Litwę jego szczątki trafiły do Moskwy, a jego wileński pomnik do rosyjskiego Woroneża.

 

Źródło: tvp.info / tvn24.pl / PCh24.pl

MWł 


DATA: 2016-02-14 20:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zbysiunia To Gen sowiecki mordował Polaków tak samo jak OUN UPA SS GALIZEN Legion Ukraiński.Rosja i Niemcy to są odwieczni nasi wrogowie.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
nie i zbysiunia, to już nawet i za pisanie na pch24 płacą czerwonym trolom?
ponad 2 lata temu / mamut
 
To glupstwo ze strony polakow.
ponad 2 lata temu / nie
 
Ponieważ jest cokół ,proponuję zastąpić popiersie generała popiersiem Bandery przyjaciela Polakow. Kwiaty będą składac ambasador Upainy ,może gościnnie jacyniuk,paprochczenko. Na tych wiecach przyjaźni polsko-upainskich nie powinno zabraknąc naszego prezydenta,pani premier i przewodniczącego dominującej partii. NIECH ŻYJE PRZYJAŹŃ POLSKO_RADZI o pardon polsko-upaińska
ponad 2 lata temu / zbysiunia
 
Dlaczego tyle lat pozwolono stać temu pomnikowi? Czy nikt wcześniej nie chciał oczyścić naszej okupionej krwią ziemi od pomnika kata?
ponad 2 lata temu / Aaaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.