DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Pomnik pamięci poległych lotników RAF. Wśród nich było wielu Polaków

Pomnik pamięci poległych lotników RAF. Wśród nich było wielu Polaków
fot.BIGPICTURESPHOTO.COM/FORUM

W Londynie odsłonięto pomnik upamiętniający 55 573 lotników RAF poległych w misjach bombowych w czasie II wojny światowej. Wśród lotników walczących podczas II wojny światowej w  Królewskich Siłach Lotniczych było ponad 900 polskich pilotów. Odsłonięcia dokonała królowa Elżbieta II.

 

Pomnik postawiony został w jednym z najbardziej popularnych miejsc Londynu – Green Parku. Monument to grupa siedmiu spiżowych figur lotników niemal 3-metrowej wysokości, w pełnym wyposażeniu, jak gdyby właśnie wysiedli z maszyny po kolejnej misji bombowej i zatrzymała ich chwila refleksji o tych, którzy z nimi nie wrócili. Do pokrycia dachu wykorzystano aluminium z bombowca Handley Page Halifax, zestrzelonego nad Belgią w maju 1944r. Na odsłonięciu obecna była też delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

 

Nad miejscem uroczystości przeleciał historyczny, czteromotorowy bombowiec Avro Lancaster z 90-letnim weteranem RAF-u, który wszedł na pokład maszyny po 67 latach przerwy. Z samolotu rozsypano nad Green Parkiem 82 tys. czerwonych maków, będących w Wielkiej Brytanii symbolem pamięci o weteranach wojen. Pomnik w Green Park wzniesiono z inicjatywy społecznej.

 

- Byliśmy bardzo młodzi. Średni wiek załogi ledwie dwadzieścia kilka lat. I tak właśnie o tym myśleliśmy – biedacy, bo to mogło się zdarzyć tylko komuś innemu – mówił BBC były radiotelegrafista bombowców Doug Radcliff.


Spośród 125 tys. brytyjskich i alianckich lotników uczestniczących w latach 1939-45 w misjach Bomber Command, blisko 54 tys. poległo. Współczynnik przeżycia był tutaj niższy niż w przypadku brytyjskich oficerów piechoty w I wojnie światowej.

 

 

Źródło: londynek.net

luk

 

 


DATA: 2012-06-29 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.