DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Pomnik pamięci poległych lotników RAF. Wśród nich było wielu Polaków

Pomnik pamięci poległych lotników RAF. Wśród nich było wielu Polaków
fot.BIGPICTURESPHOTO.COM/FORUM

W Londynie odsłonięto pomnik upamiętniający 55 573 lotników RAF poległych w misjach bombowych w czasie II wojny światowej. Wśród lotników walczących podczas II wojny światowej w  Królewskich Siłach Lotniczych było ponad 900 polskich pilotów. Odsłonięcia dokonała królowa Elżbieta II.

 

Pomnik postawiony został w jednym z najbardziej popularnych miejsc Londynu – Green Parku. Monument to grupa siedmiu spiżowych figur lotników niemal 3-metrowej wysokości, w pełnym wyposażeniu, jak gdyby właśnie wysiedli z maszyny po kolejnej misji bombowej i zatrzymała ich chwila refleksji o tych, którzy z nimi nie wrócili. Do pokrycia dachu wykorzystano aluminium z bombowca Handley Page Halifax, zestrzelonego nad Belgią w maju 1944r. Na odsłonięciu obecna była też delegacja Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

 

Nad miejscem uroczystości przeleciał historyczny, czteromotorowy bombowiec Avro Lancaster z 90-letnim weteranem RAF-u, który wszedł na pokład maszyny po 67 latach przerwy. Z samolotu rozsypano nad Green Parkiem 82 tys. czerwonych maków, będących w Wielkiej Brytanii symbolem pamięci o weteranach wojen. Pomnik w Green Park wzniesiono z inicjatywy społecznej.

 

- Byliśmy bardzo młodzi. Średni wiek załogi ledwie dwadzieścia kilka lat. I tak właśnie o tym myśleliśmy – biedacy, bo to mogło się zdarzyć tylko komuś innemu – mówił BBC były radiotelegrafista bombowców Doug Radcliff.


Spośród 125 tys. brytyjskich i alianckich lotników uczestniczących w latach 1939-45 w misjach Bomber Command, blisko 54 tys. poległo. Współczynnik przeżycia był tutaj niższy niż w przypadku brytyjskich oficerów piechoty w I wojnie światowej.

 

 

Źródło: londynek.net

luk

 

 


DATA: 2012-06-29 14:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.