8 sierpnia 2019

Pomiechówek: jedna z największych niemieckich katowni stanie się miejscem pamięci ofiar

(Zdjęcie ilustracyjne, Twierdza Modlin, fot. Maciek Markowski)

Fort III w Pomiechówku stanie się miejscem pamięci zamordowanych przez Niemców wielu tysięcy osób w tym m.in. żołnierzy niepodległościowego podziemia, lokalnej społeczności oraz polskich elit. Szacuje się, że Niemcy zamordowali w tym miejscu około 15 tys. osób.

 

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej, Fort III w Pomiechówku swój charakter i od września będzie otwarty dla badaczy, rodzin pomordowanych, a także wszystkich chcących oddać część pomordowanym. Miejsce to nabierze charakteru cmentarza, miejsca poświęconego ofiarom niemieckiego totalitaryzmu, które zostały brutalnie zamordowane. W tym roku mija 75 lat od rozstrzelania w tym miejscu podczas jednej egzekucji aż 281 osób.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W rocznicowym spotkaniu uczestniczył Stanisław Łoniewski ze Związku Kombatantów RP, który wraz ze swoją rodziną trafił do Fortu III w Pomiechówku w 1941 r. „Bicie, głód, cierpienie, ciemności, lęk przed śmiercią to była nasza codzienność. Działy się tu rzeczy straszne, nie do opisania. Po ludzku nie można zrozumieć tego, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Dane było mi przeżyć i dlatego głośno wołam: Nigdy więcej wojny!” – apelował były więzień fortu.

 

W uroczystościach wziął również udział szef MON Mariusz Błaszczak. „Ta ziemia jest święta, jest zbroczona krwią Polaków, którzy bestialsko zostali zamordowani tylko dlatego, że byli Polakami. To miejsce przez lata zapomniane. Ile jest jeszcze w Polsce takich miejsc, które nie zostały przywrócone pamięci? – pytał minister obrony narodowej. Podczas uroczystości odbył się Apel Pamięci, w którym wymieniono m.in. żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego oraz przedstawicieli polskich elit, którzy zginęli w Forcie III. 

 

Fort III w Pomiechówku zbudowany został pod koniec XIX w. i jest częścią wewnętrznego pierścienia fortów Twierdzy Modlin. W okresie II wojny światowej obiekt ten pełnił funkcję obozu dla przesiedleńców (1941-1945), miejsca przetrzymywania Żydów (lipiec-sierpień 1941) i więzienia karno-śledczego (1942-1945). 

 

Ten zaimprowizowany przez Niemców obóz według dawnych więźniów i świadków określany był jako jedna z „największych katowni na terenie III Rzeszy i terenów zagarniętych przez wojska niemieckie”. Trudno dziś jednoznacznie oszacować liczbę zamordowanych. Prawdopodobnie więziono tu 50 tys. osób, a zabito 15 tys. osób. Od jesieni 2018 r. IPN prowadzi prace ekshumacyjne na terenie Fortu III. W grudniu 2018 r. odbył się pierwszy uroczysty pochówek kilkudziesięciu ekshumowanych ofiar.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram