DZIŚ JEST:   31   MAJA   2020 r.

Zesłanie Ducha Świętego
Nawiedzenie NMP
Św. Kamila Baptysta Varano
Św. Petronella
 
 
 
 

Południe Europy – finansowy worek bez dna

Południe Europy – finansowy worek bez dna
fot. Wizzard
#EBC    #RYNKI    #KONIUNKTURA    #POŻYCZKI    #IFO

Portal Bankier.pl podsumował łączną ilość pożyczek, których bankrutującej południowej części strefy euro udzielili jej północni członkowie. Ich wysokość to 1,6 biliona euro, z czego połowę sfinansowały Niemcy, których gospodarka ma się coraz gorzej przez ratowanie tonących w długach państw południowej Europy.

Eksperci z monachijskiego instytutu IFO ostrzegają, że kryzys nadmiernego zadłużenia może się przeobrazić w potężny kryzys płatniczy. Będzie to bezpośredni rezultat „ratowania” eurostrefy. Podawane opinii publicznej informacje o 245 mld euro pożyczek dla Grecji, 63 mld dla Irlandii i 78 mld dla Portugalii to w rzeczywistości niespełna jedna czwarta sum pożyczonych „biednemu Południu”. Nie można też zapominać o 209 mld euro, które Europejski  Bank Centralny przeznaczył na skup obligacji.

Grecja, Irlandia i Portugalia pochłonęły już zatem 595 mld euro. Suma trafiła w większości trafiły na rachunek banków niemieckich, francuskich czy brytyjskich, które finansowały te kraje. Do rachunku doliczyć trzeba również około 100 mld, zarezerwowanych już dla banków hiszpańskich, kilka miliardów dla banków cypryjskich oraz około pół miliarda na ratowanie Słowenii, która ostatnio również znalazła się w tarapatach. Łącznie jest to zatem co najmniej 700 mld euro wyciągniętych z kieszeni europejskich podatników.

To jednak nie koniec działań matematycznych. Bilion euro taniego kredytu zaciągnęły w Bundesbanku kraje PIIGS. Chodzi o salda rozliczeń w systemie TARGET, w którym dokonywane są płatności pomiędzy bankami Eurosystemu. Ujemne salda wynikają z ucieczki depozytów z banków włoskich i hiszpańskich. Niedobór powstały w bilansach tych instytucji uzupełniany jest pożyczkami z Europejskiego Banku Centralnego, który z kolei ściąga na ten cel pieniądze z posiadających nadmiar środków banków centralnych krajów członkowskich. W głównej mierze jest to bank centralny Niemiec.

Ta sytuacja wskazuje, jak bardzo kapitał odpływa z południa na północ Europy. Dopóki odbywa się to w ramach istniejącej strefy euro, problem ten nie ma większego znaczenia. Jednakże po opuszczeniu jej przez którego z jej członków, Bundesbank musiałby dochodzić swych wierzytelności od Grecji czy Włoch. Byłaby to kuriozalna sytuacja, która spowodowałaby niewyobrażalny bałagan. To jest tak naprawdę powód, dla którego europejscy politycy chcą ratować euro „za wszelką cenę”.

Jednocześnie banki centralne krajów strefy euro zgromadziły ponad 10.000 ton złota, czyli więcej od Stanów Zjednoczonych. Włochy posiadają czwarte co do wielkości na świecie rezerwy złota, wynoszące 2451,8 ton. Portugalia posiada 382,5 ton (9. pozycja na świecie), Hiszpania 281,6 ton, a Grecja 111,8 ton. Razem to 3227,7 ton złota o bieżącej wartości rynkowej 182,7 mld dolarów, czyli 141,6 mld euro. Niewykluczone, że zabezpieczeniem należności Bundesbanku za jakiś czas będzie włoskie czy hiszpańskie złoto.

Tomasz Tokarski
Źródło: www.bankier.pl


DATA: 2012-09-26 11:04
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.