DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie alarmuje: ta ustawa to usankcjonowanie komunistycznego bezprawia

Polskie Towarzystwo Ziemiańskie alarmuje: ta ustawa to usankcjonowanie komunistycznego bezprawia

Przyjęta przez Sejm ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego odbiera spadkobiercom ziemian już nawet prawo do pierwokupu własności odebranych ich przodkom. To usankcjonowanie komunistycznego bezprawia – alarmuje Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.


Mimo zgłaszanych głosów sprzeciwu, zapisy komunistycznego dekretu o reformie rolnej z lat 1944-45 w wolnej Polsce nabierają mocy. Wszystko za sprawą przyjętej przez Sejm ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, która odbiera potomkom ziemian jedyny przysługujący im obecnie „przywilej” do pierwokupu bezprawnie odebranych ich przodkom majątków, czyli należnej im z mocy prawa własności, za grube pieniądze.


Jak przypomniał Marcin Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, po II wojnie światowej majątki ziemskie zostały znacjonalizowane bez odszkodowania, a ich właściciele - ziemianie z nich wyrzuceni. Na pierwszy przełom trzeba było czekać do roku 1990, gdy zlikwidowano PGR-y, które powstały na przejętych ziemiach. Majątek ten przejęła obecna Agencja Nieruchomości Rolnych. Ta przez lata gospodarowania sprzedała część ziem, ale wciąż w jej zasobach pozostają majątki wobec których potomkowie prawowitych właścicieli zgłaszają roszczenia. Do niedawna, z uwagi na brak ustawy reprywatyzacyjnej, w takich przypadkach Agencja wstrzymywała się ze sprzedażą gruntów, ale i to się zmieniło.


- Agencja wyprzedawała grunty, ale początkowo tylko te, co do których nie zgłaszano żadnych roszczeń. Tam, gdzie napływały roszczenia reprywatyzacyjne uznawano, że ziemia nie będzie wyprzedawana, ale będzie pozostawała w zasobie ANR do czasu przyjęcia ustawy reprywatyzacyjnej, która to ostatecznie zdecyduje o sposobie zaspokojenia owych roszczeń czy to poprzez zwrot z natury czy odszkodowanie – wskazał Schirmer.


Sytuacja zmieniła się w okresie rządu Donalda Tuska, który dał zielone światło na wyprzedaż majątków ziemskich właściwie bez żadnych ograniczeń. Wciąż jednak potomkowie właścicieli majątków ziemskich mieli prawo pierwokupu.


- Agencja ogłaszała chęć sprzedaży danej nieruchomości, publikowano ogłoszenie i po 21 dniach nieruchomość wystawiana była na przetarg, do którego mógł przystąpić każdy. Tyle tylko, że prawo pierwszeństwa nabycia takiej nieruchomości miały osoby, które były spadkobiercami i zgłaszały roszczenia reprywatyzacyjne – dodał Schirmer.


Jak podkreślił, możliwość odkupienia należnej spadkobiercom ziemi po cenie wynikającej z oszacowania ekspertów ANR była jedynym atutem potomków ziemian. Obecnie i ten „przywilej” został im odebrany.


Wprawdzie ustawa przejdzie jeszcze przez Senat i finalnie trafi do podpisu Prezydenta RP, a PTZ będzie zabiegało o zmianę niekorzystnych zapisów, ale doświadczenie pokazuje, że Wyższa Izba Parlamentu, w której większość mają posłowie PO, rządowe projekty ustaw przyjmuje bez zmian.


- Ta ustawa dotyka nas w tym jednym punkcie, ale ona w innym miejscu narusza np. prawa dzierżawców, którzy także występują w tej sprawie. Udowadniamy, że ta ustawa jest niekonstytucyjna i będziemy apelowali do Prezydenta, by jej nie podpisywał, albo przynajmniej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego – zapewnił Schirmer.


Jak przypomniał, nierozwiązana pozostaje też sprawa reprywatyzacji. Dlatego też PTZ już w kampanii prezydenckiej przypomniało o problemie i uczyni to ponownie przed wyborami parlamentarnymi.


- Chcemy zwrócić uwagę na ten niezałatwiony problem. Będziemy chcieli, by przedstawiciele partii walczących o miejsca w parlamencie ustosunkowali się czy według nich reprywatyzacja jest sprawą istotną i jaki mają pomysł na rozwiązanie tego problemu – dodał.


Schirmer zaznaczył również, że PTZ jest gotowe do rozmów i chce pracować nad rozwiązaniem reprywatyzacyjnym szeroko akceptowanym. Jak dodał, gwarantem takiej zgody może być Prezydent RP, który ma inicjatywę ustawodawczą. Dlatego Towarzystwo liczy, że prezydent Andrzej Duda, zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii, podejmie rozmowy.


Dotąd PTZ podkreślało, że problem reprywatyzacji można rozwiązać poprzez zwrot prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom majątków, które dotąd nie zostały rozparcelowane. Tam gdzie ziemia została rozparcelowana, Towarzystwo optuje za zwrotem ośrodków dworskich lub pałacowych wraz z parkami, ogrodami, lasami czy stawami. Ponadto PTZ proponuje by osobom, których majątki rozparcelowano zaproponować mienie zastępcze z zasobów Skarbu Państwa lub gmin. Zaś tym właścicielom lub spadkobiercom, którym nie można oddać zabranego majątku - wypłacić odszkodowania w gotówce lub papierach wartościowych, gwarantowanych przez Skarb Państwa. Wedle szacunków Towarzystwa, w zasobach Skarbu Państwa (pod postacią nieruchomości jak i udziałów w spółkach), znajduje się obecnie mienie o wartości wystarczającej na pokrycie roszczeń. Chodzi o dobra 1-1,5 mln osób.Olgierd Molik
DATA: 2015-07-01 11:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

kościołowi,Żydom. Niemcom można oddać ? byli właściciele nie kradli ziemi ale ja kupowali lub dziedziczyli
ponad 3 lata temu / okradziny
 
Uchwalic ustawę gwarantujacą 15-20% wartości utraconego mienia odszkodowania i koniec roszczeń.
ponad 4 lata temu / gada
 
tylko niech spadkobiercy odziedziczą też długi którymi obarczone były te majątki w momencie wybuchu wojny. I jeszcze niech zostaną ukarani za kolaborację z niemcami( w moim regionie tak było, z opowieści wiem, że pan żył dobrze z niemcami, a troche gorzej z partyzantami)
ponad 5 lat temu / tas
 
To jest przygotowanie prawne do wykupu polskiej ziemi przez bogatych cudzoziemców (że tak ich nazwę). Gdyby ziemianie mogli mieć chociaż prawo do pierwokupu, ile ziemi pozostało by, na przykład, dla "nowej szlachty"?
ponad 5 lat temu / reb
 
Bardzo nie lubię tych pazernych "ziemian". Mój dziadek niczego nie żądał od III RP. Było, minęło. Ci, którzy ukradli już w zasadzie nie ma. Teraz reprywatyzacja to tylko grabież. Reprywatyzacja była możliwa w 1989 roku, ale wówczas "ziemianie" nie chwytali za szabelkę. To niech i teraz siedzą cicho. Zresztą ta reprywatyzacja ma dotyczyć przywrócenia stanu majątku z którego roku? Dlaczego ma to być 1939-44, a nie np. 1760-1918? Może by tak zwrócić jezuitom ich majątki sprzed kasaty? Czy to także jest postulat "ziemian"? Nie? Dlaczego? Pytanie retoryczne.
ponad 5 lat temu / jeryho
 
Ta ustawa dotyczy tylko Polaków. Żydów nie, im rząd odda wszystko i jeszcze dopłaci polskimi lasami i terenami atrakcyjnym z punktu turystyki. A myśmy narzekali na Poniatowskiego, a on był kochankiem tylko carycy. A ten rząd daje .... każdemu, kto ma ochotę. Taki robotny jak dworcowa panienka.
ponad 5 lat temu / blanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.