DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 40  >   NASZE DZIEDZICTWO

Mariusz Affek

Polskie ślady w Kijowie


Polska obecność w Kijowie, jak również kontakty miasta nad Dnieprem z ziemiami polskimi sięgają głęboko w wieki średnie, by od czasów, w których historyczna prawda ściśle splata się z legendą, trwać aż po trudną rzeczywistość rozbiorów i wspólnie przeżywany koszmar totalitaryzmu.
 
Kiedy w roku 1018 Bolesław Chrobry zawitał do Kijowa ze zbrojną interwencją mającą na celu przywrócenie tronu jego zięciowi Światopełkowi, wkraczając w granice miasta – jak rzecz relacjonuje Kronika wielkopolska z końca XIII bądź początku XIV stulecia – Złotą Bramę, zwyczajem rycerskim na znak wzięcia uroczystego w posiadłość, ciął swym mieczem i nadszczerbiwszy go, zostawił na nim znak uroczystego swego zdobycia. Opis ów nie wytrzymuje, niestety, konfrontacji z innymi źródłami historycznymi, z których wynika, że kijowska Złota Brama powstała dopiero w roku 1037, ponadto przechowywany na Wawelu miecz koronacyjny królów polskich nie może się zwać Szczerbcem na pamiątkę wyszczerbienia podczas wyprawy kijowskiej w roku 1018, gdyż pochodzi dopiero z XII–XIII wieku. A i Złota Brama, którą można obecnie podziwiać w stolicy Ukrainy, nie jest oryginalną budowlą z epoki, lecz...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Rodzice kadeta Petera Zhu, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku narciarskim, uzyskali od sądu zgodę na wykorzystanie zamrożonych plemników syna do spłodzenia jego dziecka”, informuje serwis rp.pl. Decyzję w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy w Nowym Jorku.

 
 

Lekarz-aborcjonista Warren M. Hern na łamach jednego z najpopularniejszych liberalnych pism na świecie przekonuje, że każda ciąża jest potencjalnym zagrożeniem dla życia matki. Jednocześnie ukazuje aborcję jako „zabieg” ratujący życie w wielu sytuacjach. Publikacja spotkała się z falą krytyki.

 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały wyjątkowy charakter. Jeszcze nigdy w parlamentarnych ławach Strasburga i Brukseli nie zasiądzie tak wielu eurosceptyków pragnących „rozsadzić Unię od środka”. Coraz więcej z nich jednak wskazuje, że to nie Unia jest zła ale jej obecne elity. Podkreślają konieczność reformy, jednak za pomocą wewnętrznych narzędzi Unii Europejskiej. Czy jest to właściwa droga? I czy rezygnacja z radykalnych postulatów wyjdzie eurosceptykom na dobre?

 

Niemiecki rząd chce rozprawić się z panoszącymi się w miastach arabskimi klanami. Nie podlegające dotąd kontroli organizacje przestępcze mogły działać, bo obawiano się oskarżeń o dyskryminację. Te czasy ponoć już minęły.

 

Przed Polską Anno Domini 2019 stoi wiele wyzwań. Rozwój gospodarczy, dostosowanie się do rewolucji technologicznej, budowa potencjału obronnego, rozliczenie z pozostałości komunizmu. Wszystko to jest ważne, jednak jedna sprawa jest najważniejsza. Demografia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.