DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jan Gać

Polskie Santiago


Istnieją rozliczne dowody – jak choćby dziesiątki kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła – że Polska Piastów włączona była w system dróg wiodących do Santiago de Compostela. Jeden ze szlaków (obecnie odtwarzany) wychodził z kościoła św. Jakuba w Olsztynie, poprzez Toruń, Gniezno i Poznań zmierzał na Śląsk, do Lubania, by stamtąd włączyć się w niemiecką sieć dróg. Ostatni odcinek śląskiego szlaku pomiędzy Głogowem a Lubaniem przebiegał przez Jakubów, miejscowość – jak sama nazwa sugeruje – poświęconą kultowi Apostoła.

Jakubów to dziś senna wieś, pięknie położona na skraju rozległych obszarów rolnych i wielkich kompleksów leśnych, z których wyodrębniono ustronia objęte statusem rezerwatu przyrody. W skład zabytkowego zespołu wchodzi w pierwszym rzędzie kościół, ale też przyległy doń cmentarz i położone w lesie źródełko. Być może właśnie to źródełko, o wodzie już w czasach pogańskich uważanej za leczniczą, spowodowało, że w jego sąsiedztwie wzniesiono pierwszy kościół, może nawet w XI wieku, aby kult pogański zastąpić chrześcijańskim. W późniejszych czasach źródełko zostało ocembrowane, a w roku 1704 zadaszone i zwieńczone figurą św. Jakuba.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Władze Uniwersytetu Gdańskiego nie zgodziły się na modlitwę różańcową wynagradzającą za promocję homoseksualizmu. Mimo to, organizatorzy zapowiadają, że w piątek różaniec odbędzie przed bramą Uniwersytetu przy ul. Bażyńskiego 8. Modlitwa rozpocznie się punktualnie o godzinie 18.

 
 

Instytut Ordo Iuris przygotował analizę, w której zauważa, że profanacje, bluźnierstwa i znieważanie symboli religijnych to akty wymierzone w wolność religii. Eksperci podkreślają jednak, że zarówno w Polsce jak i wielu krajach europejskich, istnieją stosowne przepisy chroniące uczucia religijne.

 

W Irlandii zalegalizowano już tzw. „małżeństwa” homoseksualne oraz aborcję. Teraz czas przyszedł na „szybkie rozwody”. Mieszkańcy do niedawna katolickiej Irlandii zdecydują o ich ewentualnym wprowadzeniu podczas referendum. To kolejny krok w kierunku liberalizacji społeczeństwa.

 

Pożywienie i woda stanowią zasadniczą formę opieki konieczną do życia. Zaprzestanie dostarczania ich pacjentowi oznacza porzucenie chorego. Watykan przypomina o tym odnosząc się do dramatu Vincenta Lamberta, którego dalszy los stoi wciąż pod wielkim znakiem zapytania.

 

Wedle zapowiedzi KEP, w najbliższą niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce zostanie odczytany list, dotykający problemu wykorzystywania nieletnich przez księży. Inicjatywa budzi sprzeciw, bowiem informacja o haniebnych grzechach ludzi Kościoła trafi także do uszu dzieci. Czyż to nie gwałt na ich niewinności?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.