DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 

Polskie samorządy: podwyżki, podwyżki, podwyżki …

Polskie samorządy: podwyżki, podwyżki, podwyżki …

„Samorząd pragnie Twojego dobra … dlatego masz go coraz mniej!”. Tak można określić kolejną falę podwyżek, które zafundują nam władze samorządowe. Po ubiegłorocznych podwyżkach podatków i opłat lokalnych za nieruchomości, wodę, ścieki, ciepło, komunikację miejską, żłobki, przedszkola i parkowanie czeka nas kolejna fala wyższych cen. Samorządy otrzymały od rządu przyzwolenie na głębsze zaglądanie do naszych kieszeni.

 

Rząd waloryzuje stawki ustalanych przez siebie podatków w oparciu o wskaźnik inflacji. W tym roku, podwyżka na tej podstawie ustalona została w wysokości 4,2 %, na przyszły rok – 4 %. W rzeczywistości jednak podwyżki w poszczególnych gminach mogą być dużo wyższe. Nie należą do rzadkości przypadki, gdy stawki rosną o 30 %, a nawet o jedną trzecią. Dzieje się tak dlatego, że jeszcze do niedawna zasadą było raczej stosowanie przez władze samorządowe stawki znacznie niższej, niż maksymalna, określona przez rząd. W tym roku wiele polskich miast i gmin skorzystało z tej swoistej „rezerwy”.

 

O ile podwyżki cen energii lub podatku od nieruchomości nie są bardzo wysokie, rzecz ma się już zupełnie inaczej z podatkami i opłatami lokalnymi, których państwo nie reguluje. Lokatorzy mieszkań komunalnych dowiadują się nierzadko, że np. jeszcze w tym roku czynsze wzrosną o 30 %, 50 %, 100 %, a nawet więcej. Są to autentyczne przypadki z wielu polskich miast, gdzie w podobny sposób, o połowę lub nawet dwukrotnie, wzrosły również opłaty za parkowanie w tzw. strefach płatnego parkowania w centrach miast.

 

Mieszkańcy narzekają także na wysokie zwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. W tym roku, w zależności od miasta, wyniosły one od 12 do 30 %. Od 2009 r. bilety jednorazowe w różnych miastach, zdrożały od 23 aż do 60 %. Nie inaczej jest w przypadku opłat za wodę i ścieki, gdzie kilkuletnie zestawienia kształtowania się ich cen wykazują również wzrost o kilkadziesiąt procent.

 

Przyczyną podwyżek jest generalnie zła kondycja finansowa samorządów, które w rozpaczliwy sposób szukają oszczędności, nie mogąc się dalej zadłużać. Ma tu pewien udział spowolnienie gospodarcze w naszym kraju. Ograniczanie inwestycji w takiej sytuacji to jedno z normalnych rozwiązań, jednakże często są one absurdalne, jak np. wyłączanie latarni miejskich na noc. Gminy poszukują również do dodatkowych środków w większej liczbie fotoradarów, czy też zmniejszaniu dozwolonej prędkości tam, gdzie kierowcy zdążyli się już przyzwyczaić do poprzedniego limitu.

 

Uszczuplenie wpływów samorządów to także decyzje rządu sprzed kliku lat. Zmiany w podatku PIT, wprowadzenie ulgi na dzieci oraz zlikwidowanie najwyższej jego stawki, a także przekazanie samorządom nowych obowiązków doprowadziło do znacznego pogorszenia ich sytuacji finansowej. Tak było choćby w przypadku edukacji, którą przekazano pod skrzydła władz samorządowych, jednakże subwencja oświatowa ze strony państwa była zbyt niska. Nie bez znaczenia jest tu również fakt, że samorządy w ostatnich latach rekordowo dużo inwestowały, chcąc wykorzystać unijne dotacje, które w przeciwnym razie zostałyby im odebrane.

 

W przyszłym roku stracimy możliwość zlecania wybranej, prywatnej firmie wywozu śmieci z naszej posesji. Wprowadzony zostanie podatek „śmieciowy”, który będzie miał za zadanie pokryć wydatki samorządów na tę działalność, zlecających wykonanie wybranym przez siebie w przetargach firmom. Nie trzeba chyba przypominać, że doprowadzi to do wzrostu ceny tych usług, co przyznają otwarcie nawet sami samorządowcy.

 

Być może niektórych podwyżek nie da się uniknąć, można jednak i trzeba stosować inne rozwiązania o charakterze systemowym. Należy zlikwidować przerost zatrudnienia w samorządach, zracjonalizować koszty, zrestrukturyzować i sprywatyzować gminne firmy oraz pozbyć się zbędnego majątku. Same podwyżki doprowadzą zaś do tego, że ludzie będą szukać wielu możliwości, by zrzucić z siebie, choć częściowo, ich ciężar. Może się wówczas okazać, że planowane przez władze samorządowe wpływy z tytułu podwyżek podatków i opłat pozostaną jedynie na papierze.

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.obserwatorfinansowy.pl


DATA: 2012-09-12 09:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "5769"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.