DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Polskie rodziny wybierają emigrację

Polskie rodziny wybierają emigrację
fot. martin_m2 /scx

Coraz więcej emigrantów zarobkowych podejmuje decyzję o stałym pobycie poza granicami kraju. Ściągają swoje rodziny, współmałżonków, dzieci i nie planują już powrotu do Polski. Od 2004 roku z Polski wyjechało milion obywateli.


Resort pracy podał, że zmniejszyła się liczba osób pobierających zasiłki dla dzieci z państw UE. Przyznawane one są rodzinom przez kraje, w  których jeden z rodziców pracuje, a drugi opiekuje się dziećmi w Polsce. W 2011 r. takie świadczenie pobierało u nas 48 727 osób (w 2009 r. było ich 56 432). Fakt ten eksperci uważają za dowód na to, że Polacy całymi rodzinami przenoszą się za granicę.

 

Emigrują, bo przekonują się, że mimo kryzysu o wiele wygodniej jest wychowywać dzieci za granicą, gdzie zasiłki są wysokie, a rodzice mogą liczyć na wsparcie od państwa – mówi dla "Rzeczpospolite"j demograf prof. Krystyna Iglicka. – Ci ludzie do Polski nie wrócą.


Najwięcej takich świadczeń w poprzednim roku polskie rodziny dostawały z Niemiec (18 530), Holandii (9225), Norwegii (7038) i Wielkiej Brytanii (5430). – Znacznie mniej jest świadczeń wypłacanych przez Irlandię – mówi Monika Pazik z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Z danych resortu wynika, że ich liczba od 2009 r. zmniejszyła się czterokrotnie. Wzrosła zaś tylko z Austrii, Belgii, Holandii i Szwecji.

 

Według Instytutu Badań Rynku Pracy (IAB) w Norymberdze liczba imigrantów z ośmiu krajów, dla których otwarto niemiecki rynek pracy w 2011 r., wzrosła o 79 tys. – Ale w tym samym czasie liczba zatrudnionych w Niemczech z tych krajów wzrosła o 86 tys. – zauważa prof. Herbert Bruecker, szef działu badań międzynarodowych i integracji europejskiej IAB.

 

Z raportu Instytutu Spraw Publicznych wynika, że Polacy, zwłaszcza mieszkający na pograniczu, przenoszą się do Niemiec, mimo że nadal pracują w Polsce. Decyzję taką uzasadniają niższymi kosztami mieszkań i domów oraz wysokością zasiłków rodzinnych, które u naszych zachodnich sąsiadów wynoszą 190 euro na dziecko.

 

 

Żródło: rp.pl

lu

 


DATA: 2012-05-03 10:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No i dobrze ja też wyjeżdżam z tego chorego kraju :)
ponad 7 lat temu / Andrzej.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.