28 października 2019

Polskie media podsumowują synod. Jakie tematy uznane zostały za ważne?

Zakończenie Synodu Amazońskiego zostało dostrzeżone przez polskie media. Zgodnie zwróciły one uwagę na trzy tematy, które – w opinii tylko części z nich – mają potencjał rewolucyjny: zgoda na święcenie żonatych mężczyzn, diakonat kobiet, ryt amazoński. Część mediów skupiła się na kwestii nawrócenia oraz „krzyku ubogich i matki-ziemi”.

 

Na portalu Gosc.pl w podsumowaniu Synodu Amazońskiego podkreślono, że ma on szansę „przejść do historii jako rewolucyjny”. „Po raz pierwszy od wieków biskupi proszą papieża o zgodę na święcenie żonatych mężczyzn, kwestię diakonatu kobiet sugerują ponownie skierować do komisji teologicznej, mówią tak dla rytu amazońskiego w liturgii” – czytamy. Portal podkreślił, że były to trzy tematy, które wzbudzały najwięcej kontrowersji, a przeszły większością 2/3 głosów – „tak jak pozostałe 117 punktów dokumentu, nad którym głosowało 181 biskupów”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Gość” wyjaśnił, że sprawa dotykająca celibatu ma dotyczyć rozważenia kwestii „udzielania święceń kapłańskich mężczyznom do tego zdatnym i uznanym przez wspólnotę, którzy byliby diakonami stałymi”. Ma to przeciwdziałać deficytowi kapłanów w Amazonii. Portal przypominał tu słowa kard. Beniamino Stelli, prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa, który bronił celibatu – także w Amazonii – twierdząc, że „Celibat jest przejawem radykalizmu Ewangelii. Kościołowi w Ameryce Łacińskiej zabrakło odwagi głoszenia tego radykalizmu również ludom tubylczym”.

 

Drugim ważnym punktem jest posługa kobiet w Kościele. W Amazonii to one kierują wspólnotami. Pojawił się więc pomysł diakonatu stałego dla kobiet. Sprawą zajmie się specjalna komisja, ale już pojawiają się głosy, że kobiety otrzymałaby te same prawa co kapłani – poza sprawowaniem Mszy św. i udzielania rozgrzeszenia.

 

„Gość” wyjaśnił też kwestią „rytu amazońskiego” w liturgii. Miałby on uwzględniać „dziedzictwo liturgiczne, teologiczne, prawne, duchowe Amazonii”. Efekt końcowy rytu ustanowić miałaby komisja. Ona też dokonałaby tłumaczeń tekstów liturgicznych na rdzenne języki. Portal przywołał tu komentarz kard Stelli, który ocenił sprawę ustanowienia rytu „powierzchowną”.

 

W swoim komentarzu ks. Piotr Kontny zauważył, że choć wydawało się, że obrady poświęcone jednemu regionowi świata nie będą miały zbyt dużego wpływu na pozostałe, to jednak Kościół jako jeden organizm je odczuje. „Obyśmy jednak, jak to napisał ostatnio jeden z włoskich dziennikarzy, nie pozyskali Amazonii, tracąc resztę świata” – napisał. Jak przyznał, niewielu dziennikarzy „spodziewało się aż tak odważnego dokumentu końcowego. Jeśli słowo nawrócenie, które – jak podkreślał kard. Czerny – znaczy zmianę myślenia, to patrząc na wnioski synodu, chyba czeka nas rewolucja” – podkreślił.

 

Te trzy najbardziej kontrowersyjne kwestie synodalne zauważyła też fronda.pl. Komentując diakonat kobiet Paweł Chmielewski (autor współpracujący z PCH24.pl) stwierdził, że „póki co wydaje się pewne, że kobiety będą mogły w inny niż dotąd sposób uczestniczyć w życiu Kościoła. W Niemczech proponuje się na przykład wygłaszanie przez kobiety kazań”.  W przypadku zmian w celibacie autor zwrócił uwagę, że niektórzy ojcowie synodalni „popierali bardziej uniwersalne podejście do tego tematu”. I jak dodał, w Kościele katolickim w Niemczech, Austrii, ale także w niektórych krajach Afryki, „jest wielu biskupów chcących wyświęcać diakonów stałych na księży. Wydaje się, że papież udzieli na to zgody”.

 

Jeśli idzie o „ryt amazoński”, Paweł Chmielewski podkreślił, że obecnie mamy do czynienia z „odgórną próbą stworzenia nowego rytu, choć w Amazonii nie ma do tego żadnych tradycyjnych podstaw”. Tylko „jak będzie wyglądał amazoński ryt liturgiczny stworzony przez komisję rewolucjonistów i progresistów”? – pyta Chmielewski.

 

 

Portal tygodnika „Niedziela” pisząc o dokumencie końcowym Synodu Amazońskiego ocenił, że jego przewodnią myślą była kwestia „nawrócenia”. Zauważył też, że Synod opowiedział się za „możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów”. I jest to „jeden z najciekawszych punktów” ogłoszonego dokumentu.

 

„Dokument końcowy podejmuje takie tematy jak: misja, inkulturacja, ekologia integralna, obrona ludów tubylczych, obrządek amazoński, rola kobiet i nowe posługi przede wszystkim na terenach, gdzie jest trudny dostęp do Eucharystii. Duży nacisk kładzie na konieczność nawrócenia: integralnego, duszpasterskiego, kulturowego, ekologicznego i synodalnego” – czytamy na niedziela.pl.

 

Portal zauważył, że dokument posynodalny zaproponował, by „zgromadzenia zakonne na całym świecie utworzyły, co najmniej jedną wysuniętą placówkę misyjną, w którymkolwiek z krajów leżących w Amazonii” oraz wskazał na „konieczność prowadzenia dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, a także pilnego wypracowania specyficznego duszpasterstwa ludów tubylczych”. Tekst o papieskim podsumowaniu Synodu portal (za KAI) podał z tytułem: „Papież podsumował Synod Biskupów dla Amazonii: To był krzyk ubogich i matki-ziemi. Niemal bliźniacze depesze o Synodzie umieścił na swojej stronie tygodnik „Idziemy”.

 

Tekst podsumowujący Synod Amazoński zdążył zamieścić w najnowszym swoim wydaniu tygodnik „Do Rzeczy”. Temat został potraktowany priorytetowo i znalazł się na okładce pisma. Najnowsze wydarzenia dotykające Kościoła katolickiego opisał Krystian Kratiuk, redaktor naczelny PCh24.pl. „Wyświęcanie żonatych mężczyzn, włączenie pogańskich elementów do chrześcijańskich obrzędów, nacisk na ekologię. Co ostatni synod zmieni w Amazonii, można się spodziewać. Jednak co zmieni w Kościele w ogóle?” – rozważa Krystian Kratiuk.

 

Niewątpliwym liderem, jeśli idzie o informowanie o wydarzeniach synodalnych, jest portal PCh24.pl, na którym zajdą Państwo wiele zarówno tekstów jak i materiałów video. To nie tylko unikalne informacje i komentarze zebrane przez naszych wysłanników na synod, dotykające wydarzeń bezpośrednio z obrad, ale też całe bogactwo wiadomości około synodalnych – opowiadających o wydarzeniach towarzyszących, opisujących reakcję katolików na całym świecie na to co działo się przez ostatnie trzy tygodnie w Watykanie.

 

Dla Państwa wygody najciekawsze materiały zebraliśmy w specjalnym RAPORCIE. 

Wszystko co powinieneś wiedzieć o synodzie amazońskim – raport PCh24.pl [NOWE]

Zachęcamy do lektury!

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram