DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Jerzy Wolak

Polskie czołgi pod Moskwą


Paweł Wieczorkiewicz mawiał, że pisaną historię Polski po roku 1939 należy całkowicie wymazać i napisać ją od nowa. Plan swego mistrza – posłużmy się mickiewiczowską frazą – pojął i wykonał cudnie uczeń zmarłego niedawno profesora, Piotr Zychowicz, pisząc niezwykle ciekawą książkę zatytułowaną Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki, która – jak żadna inna publikacja historyczna od kilkudziesięciu lat – wywołała niezwykle żywiołową debatę.

Jerzy Wolak


Polacy u boku III Rzeszy – czy ten Zychowicz oszalał? Nie, on tylko stawia „szaloną” tezę – zgodnie z zaleceniami Pawła Wieczorkiewicza, iż dobry historyk ma stawiać najbardziej szalone tezy i pytania, bo w szaleństwie tkwi zalążek geniuszu. Dobry historyk – wskazywał profesor – powinien być otwarty na nowe koncepcje i do badanych problemów podchodzić na nowo, odrzucając zwłaszcza wszystko, co napisano w PRL.
Tak więc, Piotr Zychowicz zadał fundamentalne dla naszych dwudziestowiecznych dziejów pytanie: dlaczego Polska, przebojem powstawszy z martwych u początku stulecia, po dwóch dekadach nieprzerwanego rozwoju, nieoczekiwanie dla całego świata założyła sobie stryczek na szyję i poprosiła o kopnięcie stołka?
Udzielił też na swe pytanie odpowiedzi – częściowo wprost, częściowo między wierszami – a ponadto znalazł winnego i osądził go. Nade wszystko jednak zarysował niesamowitą wizję.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 
 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.

 

O wpływach wielkich korporacji cyfrowych na politykę mówi Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu Tysol.pl.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.