DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Jerzy Wolak

Polskie czołgi pod Moskwą


Paweł Wieczorkiewicz mawiał, że pisaną historię Polski po roku 1939 należy całkowicie wymazać i napisać ją od nowa. Plan swego mistrza – posłużmy się mickiewiczowską frazą – pojął i wykonał cudnie uczeń zmarłego niedawno profesora, Piotr Zychowicz, pisząc niezwykle ciekawą książkę zatytułowaną Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki, która – jak żadna inna publikacja historyczna od kilkudziesięciu lat – wywołała niezwykle żywiołową debatę.

Jerzy Wolak


Polacy u boku III Rzeszy – czy ten Zychowicz oszalał? Nie, on tylko stawia „szaloną” tezę – zgodnie z zaleceniami Pawła Wieczorkiewicza, iż dobry historyk ma stawiać najbardziej szalone tezy i pytania, bo w szaleństwie tkwi zalążek geniuszu. Dobry historyk – wskazywał profesor – powinien być otwarty na nowe koncepcje i do badanych problemów podchodzić na nowo, odrzucając zwłaszcza wszystko, co napisano w PRL.
Tak więc, Piotr Zychowicz zadał fundamentalne dla naszych dwudziestowiecznych dziejów pytanie: dlaczego Polska, przebojem powstawszy z martwych u początku stulecia, po dwóch dekadach nieprzerwanego rozwoju, nieoczekiwanie dla całego świata założyła sobie stryczek na szyję i poprosiła o kopnięcie stołka?
Udzielił też na swe pytanie odpowiedzi – częściowo wprost, częściowo między wierszami – a ponadto znalazł winnego i osądził go. Nade wszystko jednak zarysował niesamowitą wizję.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Malcolm Ranjith ze Sri Lanki w dosadnych słowach skomentował dzisiejsze zamachy, w których śmierć poniosło co najmniej 200 osób. „Ukarać bezlitośnie, bo tylko zwierzęta mogą zachować się jak winni tego zamachu” - podkreślił.

 
 

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

Tragiczna śmierć chrześcijan na Sri Lance, którzy zginęli w zamachach dokonanych w Wielką Noc, to potwierdzenie dramatycznych słów wypowiedzianych przez Pana Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy: „Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia, bo nie znają Tego, który Mnie posłał” – mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Rafał Cyfka (Pomoc Kościołowi w Potrzebie).

 

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w homilii wygłoszonej podczas Mszy rezurekcyjnej zaapelował o aktywną obronę wartości chrześcijańskich. Ostrzegł przed zagrożeniami płynącymi z usunięcia Boga z przestrzeni publicznej, których efektem jest „akceptacja nawet największych wynaturzeń”.

 

Na Sri Lance w mieście Dehiwala, na południe od największego miasta Kolombo doszło do kolejnej, siódmej eksplozji, w której zginęły co najmniej dwie osób. Z kolei ósma eksplozja miała miejsce na przedmieściach największego miasta - Kolombo. Według najnowszych informacji w wybuchach zginęło ponad 180 osób, a 500 zostało rannych. Według miejscowej policji wśród ofiar znajduje się co najmniej 35 obcokrajowców.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.