DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Jerzy Wolak

Polskie czołgi pod Moskwą


Paweł Wieczorkiewicz mawiał, że pisaną historię Polski po roku 1939 należy całkowicie wymazać i napisać ją od nowa. Plan swego mistrza – posłużmy się mickiewiczowską frazą – pojął i wykonał cudnie uczeń zmarłego niedawno profesora, Piotr Zychowicz, pisząc niezwykle ciekawą książkę zatytułowaną Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki, która – jak żadna inna publikacja historyczna od kilkudziesięciu lat – wywołała niezwykle żywiołową debatę.

Jerzy Wolak


Polacy u boku III Rzeszy – czy ten Zychowicz oszalał? Nie, on tylko stawia „szaloną” tezę – zgodnie z zaleceniami Pawła Wieczorkiewicza, iż dobry historyk ma stawiać najbardziej szalone tezy i pytania, bo w szaleństwie tkwi zalążek geniuszu. Dobry historyk – wskazywał profesor – powinien być otwarty na nowe koncepcje i do badanych problemów podchodzić na nowo, odrzucając zwłaszcza wszystko, co napisano w PRL.
Tak więc, Piotr Zychowicz zadał fundamentalne dla naszych dwudziestowiecznych dziejów pytanie: dlaczego Polska, przebojem powstawszy z martwych u początku stulecia, po dwóch dekadach nieprzerwanego rozwoju, nieoczekiwanie dla całego świata założyła sobie stryczek na szyję i poprosiła o kopnięcie stołka?
Udzielił też na swe pytanie odpowiedzi – częściowo wprost, częściowo między wierszami – a ponadto znalazł winnego i osądził go. Nade wszystko jednak zarysował niesamowitą wizję.


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło poprawkę likwidującą w kwestionariuszach szkolnych zapisy „ojciec” i „matka”. Będą one zastąpione przez „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 
 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.