DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Polskie chrześcijaństwo w liczbach, mapach i wykresach

Polskie chrześcijaństwo w liczbach, mapach i wykresach
Fot. PCh24.pl

Ilu naszych rodaków zostało świętymi? Jaki zakon jako pierwszy pracował w naszym kraju? Dlaczego Częstochowa jest duchową stolicą Polski? Jak wyglądała struktura administracyjna Kościoła w naszej Ojczyźnie na przestrzeni dziejów? Szczegółową odpowiedź na te i inne pytania odnaleźć możemy w niepowtarzalnej pracy pt. „1050 lat chrześcijaństwa w Polsce”. Chociaż tytuł tego nie zdradza, to książka jest pełnym statystycznym opracowaniem dziejów Wiary w naszej Ojczyźnie.

 

Praca została opracowana przez Główny Urząd Statystyczny oraz Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przedstawia nam zarys dziejów państwa i narodu polskiego, sprzężonego nierozłącznie z katolicyzmem, zawiera liczne ciekawostki historyczne, spisy istotnych postaci polskiego Kościoła z biogramami, prezentuje strukturę kościoła rzymsko-katolickiego oraz innych obrządków katolickich, prezentuje sylwetki świętych i błogosławionych wywodzących się z polskiego rodu.

 

„1050 lat chrześcijaństwa w Polsce” to niezwykle interesujące i kompleksowe ujęcie dziejów historii Kościoła zarówno w skali makro, jak i mikro. Przybliża nam procesy, jakie dotykały całego narodu i wspólnoty wiernych oraz prezentuje poszczególne osoby, bez których dzisiejsza Polska nie byłaby tym czym jest obecnie.

 

Wszystko ilustrowane jest pięknymi, niepowtarzalnymi i szczegółowymi mapami, zdjęciami, reprintami obrazów i grafikami odpowiadającymi tematowi oraz wykresami obrazującymi procesy.

 

Książka traktuje również o wpływie chrześcijaństwa na polską kulturę, życiu religijnym Polaków, miejscach szczególnego kultu, czy polskich zakonach. Każdy zainteresowany przeszłością, demografią czy kulturą odnajdzie w zbiorze coś dla siebie.

 MWł
 

Główny Urząd Statystyczny, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, Warszawa 2016.

DATA: 2016-06-02 10:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.