DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Polskie branże upadłościowe

Polskie branże upadłościowe

Boom inwestycyjny, napędzany publicznymi pieniędzmi skończył się wraz z zakończeniem mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012, wzrost PKB spadł z 3,6 proc. do 1,4 proc. oraz niwelowany przez inflację wzrost płac – to jest tło dla niepokojąco wysokiej liczby upadłości wśród firm budowlanych, która w minionym dopiero co roku wzrosła o jedną piątą.

 

– W takich warunkach rosnąca liczba upadłości to zjawisko naturalne. Tym bardziej, że spowolnienie trwa już cztery kwartały – stwierdził Piotr Bujak, ekonomista banku Nordea. Jego zdaniem, potrwa jeszcze przynajmniej przez dwa kwartały. A to oznacza, że liczba bankructw w nadchodzących miesiącach na pewno nie spadnie.

 

W tym roku będziemy zbierać żniwo nasilania się negatywnych zjawisk z 2012 r., głównie rosnących zatorów płatniczych. Do upadku firmy usankcjonowanego wyrokiem sądu od czasu utraty przez nią płynności finansowej upływa co najmniej kilka miesięcy. – Dlatego liczba bankructw ogłaszanych w trakcie 2013 r. będzie nadal wysoka i zacznie się zmniejszać dopiero w 2014 r. – uważa Piotr Bujak.

 

Eksperci Coface Poland, firmy zajmującej się ubezpieczaniem należności, zebrali dane o bankructwach w 2012 r., z których wnioskują, że dynamika wzrostu liczby upadłości z poprzedniego roku co najmniej utrzyma się. Najtrudniejsza sytuacja może mieć miejsce w budownictwie. Według Coface przedsiębiorcy próbują się dostosować do nowych realiów rynkowych, ale konkurencja w branży nadal jest duża i wielu z nich może nie przetrwać 2013 r.

 

Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP „Lewiatan” i właściciel firmy budowlanej również widzi przyszłość branży, w której pracuje, w czarnych barwach, obserwuje bowiem mniej zamówień publicznych i zastój w budownictwie mieszkaniowym. Szczególnie firmy deweloperskie mają się czym martwić, bo popytowi na mieszkania zaszkodzi zakończenie rządowego programu „Rodzina na swoim”, sztucznie napędzającego popyt. „Budowlanka” nie może też liczyć na zamówienia z sektora przemysłowego, bo w czasach dekoniunktury wydatki inwestycyjne są wstrzymywane.

 

Nieciekawy rok zapowiada się również w sektorze handlu. Eksperci nie mają dla tej branży dobrych prognoz po analizie tzw. zachowań płatniczych przedsiębiorców, którzy ją reprezentują. Zdaniem Andrzeja Falińskiego, dyrektora generalnego Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, zatory się nasilają, zwłaszcza wśród mniejszych podmiotów. – Małe sklepy z cenami o 20 proc. wyższymi nie są atrakcyjne dla klientów – zauważa.

 

Jeremi Mordasewicz uważa, że przetrwają te firmy, które będą w stanie szybko znaleźć rynki zbytu za granicą. I to przede wszystkim poza pogrążoną w kryzysie Europą. W kraju szansą może być wzrost konsumpcji – dzięki niższej inflacji płace realnie powinny wzrosnąć. Nie bez znaczenia może być też waloryzacja emerytur i rent, której podstawą będzie wysoki wzrost cen z 2012 r. Jednakże, zdaniem eksperta PKPP ”Lewiatan”, na efekty trzeba będzie czekać do drugiego półrocza 2013 r., o ile nie dłużej.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: forsal.pl


DATA: 2013-01-03 09:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce najbiedniejsi mogą liczyć na zasiłek rodzinny w wysokości 77 zł miesięcznie na dziecko do 5. roku życia, 106 zł na dziecko, które ukończyło 5 lat i 115 zł na dziecko powyżej 18 roku życia. Bezrobotni muszą zadowolić się zasiłkiem w wysokości 761.40 zł. Taką kwotę otrzymują w okresie trzech miesięcy pobierania świadczenia, w kolejnych kwota ta ulega zmniejszeniu i wynosi 597.90 zł. Nie mają jednak zbyt dużo czasu na szukanie pracy ? zasiłek przyznawany jest zwykle jedynie na pół roku, tylko nieliczni mogą ubiegać się o jego przedłużenie o kolejne sześć miesięcy. Są jednak kraje, w których zasiłki rodzinne pozwalają na w miarę wygodne życie, bez obawy, czy pieniędzy wystarczy do kolejnego miesiąca, a bezrobotni pracy mogą szukać na spokojnie ? niekiedy nawet pobierając zasiłek przez cztery lata! ?
ponad 6 lat temu / robol
 
Jeśli "waloryzacja" rent i emerytur ma poprawić stan gospodarki, to dlaczego ich nie podnieść pięciokrotnie? Albo dziesięciokrotnie?
ponad 6 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "11296"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.