DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Polski wybitny matematyk Stefan Banach Ukraińcem? Tak twierdzi ukraińska Wikipedia

Polski wybitny matematyk Stefan Banach Ukraińcem? Tak twierdzi ukraińska Wikipedia
By Pawel Swiegoda (Paberu) (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Usuwanie polskiego dziedzictwa z Kresów, należących od 1945 roku do Ukrainy, trwa w najlepsze. Wybitny polski matematyk Stefan Banach jest określany przez tamtejszą encyklopedię internetową między innymi jako ukraiński matematyk. Jego związki z tym krajem są jednak epizodyczne.

 

Stefan Greczek, ojciec polskiego matematyka pochodził z Ostrowska w powiecie nowotarskim. Tam też pierwsze lata życia spędził Banach, który nazwisko otrzymał po matce, również polskiej góralce. Życie rodzinne rodziców naukowca było skomplikowane. Nic jednak nie wskazuje na ich związki z Ukrainą.

 

Sam Stefan uczył się w jednej z najstarszych szkół w Polsce – Gimnazjum św. Anny, znanym dziś jako I Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. W swojej sięgającej XVI wieku historii, szkoła kształciła wybitnych przedstawicieli kultury polskiej, w tym Jana III Sobieskiego, Jędrzeja Śniadeckiego, Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera czy Feliksa Konecznego. Znanych uczniów „Nowodworka” jest jednak o wiele więcej. Wśród nich ciężko doszukać się Ukraińców.

 

Nie jest to jednak przeszkodą dla ukraińskich internautów, by przypisać polskiemu matematykowi ukraińskość. Co prawda Banach związany był nie tylko z Krakowem, ale także z uczelniami Lwowa. Jednak w owym czasie kadra naukowa czy to Politechniki Lwowskiej czy Uniwersytetu Jana Kazimierza była w ogromnej większości narodowości polskiej.

 

Stefan Banach był jednym z założycieli lwowskiej szkoły matematycznej, słynącej nie tylko w kraju ale i na świecie. Jej przedstawiciele, prawdziwa elita naukowa narodu polskiego, wiele wycierpieli od obu okupantów w czasie II Wojny Światowej. Banach po wojnie planował, jak wielu naukowców ze Lwowa, wyjechać do Krakowa, jednak zmarł w tym mieście w sierpniu 1945 roku. Jego pogrzeb był manifestacją polskości w mieście świeżo wyrwanym z Rzeczpospolitej.

 

Związki polskiego naukowca z Ukrainą były epizodyczne – wyłącznie żył w mieście obecnie należącym do tego państwa i przez okres okupacji był członkiem-korespondentem Akademii Nauk Sowieckiej Ukrainy. Określenie Stefana Banacha mianem „polskiego i ukraińskiego matematyka” jest ogromnym nadużyciem. Za takiego uważa go jedynie ukraińska Wikipedia. O jego polskości mówią wszystkie inne wersje językowe. Jak na razie więc Ukraińcy są osamotnieni w naturalizowaniu naszego rodaka. Trzeba jednak zdecydowanie powiedzieć, że nie wszystkie osoby żyjące niegdyś we Lwowie to Ukraińcy. Większość z nich to Polacy.

 

Ofiarami podważania przynależności narodowej padają także inni Kresowiacy – w tym Tadeusz Kościuszko i Adam Mickiewicz.

 

 

Źródło: wikipedia.org

MWł
DATA: 2015-07-27 10:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem pewien że Schetyna też tak twierdzi.
ponad 3 lata temu / kazimierz66
 
"Trzeba jednak zdecydowanie powiedzieć, że nie wszystkie osoby żyjące niegdyś we Lwowie to Ukraińcy." Zamieszczenie takiego zdania w w/w artykule to poważne nadużycie! Autor nie wczuwa się w sens tego co napisał! Przecież to tak jakby powiedzieć, że nie wszyscy warszawiacy mieszkają w chatach krytych słomą! Oczywiście, że nie wszyscy, którzy mieszkali we Lwowie to Ukraińcy!!! Ukraińców we Lwowie było co najwyżej kilka procent. A i to przeważnie byli to mieszkańcy okolicznych wsi czasowo zatrudnieni we Lwowie. Faktycznie we Lwowie ponad 60 % to Polacy, ponad 20 % - Żydzi (głównie dentyści, kupcy, adwokaci, bankierzy, kamienicznicy, krawcy i t.p. "dyskryminowane" profesje) a także Ormianie, Austriacy, Niemcy, Holendrzy oraz te kilka % Ukraińców!
ponad 3 lata temu / Jerzyk
 
"Należących od 1945 roku do Ukrainy", jak rozumiem Ukraina powstała w roku 1945? Proszę jednak dwa razy przeczytać to co się piszę
ponad 3 lata temu / rebeliant80
 
Akurat ukraińska Wikipedia podaje, że był to polski i ukraiński matematyk, przy czym "ukraiński" w znaczeniu "członek-korespondent Akademii Nauk Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Rad", co też jest podane w przypisie. Nikt mu nie przypisuje tam narodowości ukraińskiej. W tym samym znaczeniu Joseph Conrad był polskim i brytyjskim pisarzem, choć Anglikiem na pewno nie.
ponad 3 lata temu / Halibutt
 
Ukraina jako panstwo nigdy nie istniala.Ukraincy jako narod nigdy nie istnieli.Narod zeby istnial musi miec przeszlosc kulturowa.Ukraincy jej nie maja i dlatego za wszelka cene chca zabrac i uznac za swoje polskich znanych i cenionych na swiecie naukowcow ,pisarzy ,itd
ponad 3 lata temu / Polski patriota
 
Kosciuszko - bialorusin, Mickiewicz - litwin albo zyd, a Kopernik - kobieta. Klamstwa pole rozlegle jak pozwala pijana imaginacja jego autorow.
ponad 3 lata temu / Moimzdaniem1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.