DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Polski sąd po stronie rodziny. Denis Lisow może zostać w naszym kraju!

Polski sąd po stronie rodziny. Denis Lisow może zostać w naszym kraju!
Fot. Pixabay

Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o tym, że Denis Lisow – Rosjanin, który wraz z córkami uciekł ze Szwecji do Polski, może tu pozostać. Zdaniem sądu, w Szwecji, która wystawiła za nim Europejski Nakaz Aresztowania, podstawowe prawa człowieka dotyczące życia rodzinnego mogą być zagrożone. Mężczyznę reprezentuje Instytut Ordo Iuris.

 

 

Trzy dziewczynki zostały odebrane rodzinie po tym, jak ich matka trafiła do szpitala. Dzieci umieszczono w pieczy zastępczej u muzułmanów, mimo, że są wyznania prawosławnego. Znalazły się w odległości 400 kilometrów od miejsca zamieszkania rodziców. Denis Lisow zdecydował się zabrać swoje córki i wyjechać z nimi do Rosji przez Polskę. W Warszawie szwedzkie służby socjalne próbowały odebrać dzieci, czemu zapobiegły Straż Graniczna i Policja. Sąd zdecydował, że rodzina może zostać w Polsce na czas postępowania azylowego.

 

Władze w Sztokholmie wystawiły za Lisowem Europejski Nakaz Aresztowania. Stołeczny Sąd Okręgowy odrzucił jednak wniosek o wydanie mężczyzny. Argumentował swoje postanowienie faktem naruszania przez państwo szwedzkie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, w szczególności zasady ochrony życia rodzinnego. Sąd stwierdził, że postępowanie Lisowa było usprawiedliwione w sytuacji, w której władze Szwecji radykalnie ograniczyły mu możliwość kontaktu z córkami. Ponadto, sąd podkreślił, że dzieci są bardzo silnie związane z ojcem, a mimo to zostały umieszczone w odmiennej kulturowo pieczy zastępczej. Działanie władz było zatem sprzeczne z dobrem dziewczynek. W opinii sądu, Szwecja nie respektowała wrażliwości dzieci. Ponadto, Denis Lisow nie mógł porwać” córek, gdyż posiada pełnię władzy rodzicielskiej. 

Dzisiejsze orzeczenie potwierdza, że Polska stoi na straży fundamentalnej wartości ochrony życia rodzinnego, gwarantowanej przez Konstytucję RP i przepisy prawa międzynarodowego. Stanowi ono miażdżącą krytykę systemu prawnego w Królestwie Szwecji, które odbierając dzieci Denisowi Lisowowi narusza prawa człowieka, a konkretnie art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – skomentował adwokat Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

RoM

 

 

 


DATA: 2019-07-10 19:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jaka bezczelność Szwedów. Na terenie obcego państwa próbowali uprawiać niecne praktyki chorego systemu socjalnego. Brawo dla Polaków. Już raz Szwedzi próbowali udowodnić swoją rację parę wieków temu. Dostali odpowiednią odprawę. A urzędnicy szwedzcy to biedni ludzie, nie rozumiejący w jak chorym kraju przyszło im żyć...
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
I to mi się podoba
ponad 1 rok temu / Tu
 
wspaniała wiadomość; i jak zwykle niezawodny Ordo Iuris - niech sprzyjają Wam w Waszej misji Pan Bóg, Matka Boża i wszyscy Święci;
ponad 1 rok temu / JARO
 
Co za bzdura. Dlaczego nie wysłano go do Rosji? Przecież chciał przez Polskę wrócić do Rosji. Putin by go deportował?
ponad 1 rok temu / Re
 
Swoją drogą dziwny to kraj ,w którym trzeba drżeć o wyrok sądu w tak oczywistej sprawie. Dziękujemy ci PAD za reformę wymiaru sprawiedliwości.
ponad 1 rok temu / Kris
 
Brawo sędzia!!! Oby takich jak najwięcej.
ponad 1 rok temu / :)
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.