DZIŚ JEST:   25   MARCA   2019 r.

Zwiastowanie Pańskie
Św. Prokopa
 
 
 
 

Polski przedsiębiorca - gatunek wymierający?

Polski przedsiębiorca - gatunek wymierający?
fot.Orem/creative/commons

Polacy coraz częściej cenią stabilną pracę najemną ponad ryzykowny biznes własny – tak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Gdzie szukać przyczyn tego zjawiska?

 

Relacja osób pracujących na własnych rachunek do tych, które utrzymują się z pracy najemnej zmienia się w szybkim tempie. Ubywa przedsiębiorców, w marcu ubiegłego roku było ich około 2,7 mln, czyli o 63 tysiące mniej niż dziewięć lat temu. Coraz więcej jest za to „najemników” – ich liczba sięgnęła w 2011 roku niemal 11,9 mln. Jest to prawie o 2,3 mln więcej niż przed dziewięcioma laty. Tendencja szokująca i wymowna, zwłaszcza gdy uznać to porównanie za wymiar poziomu przedsiębiorczości.

 

Jedna z przyczyn to zmiany demograficzne – napływ około 1,2 mln osób w wieku produkcyjnym. W efekcie pracowników najemnych jest obecnie ponad cztery razy więcej, niż pracujących na własny rachunek. Przedsiębiorczość Polaków została po części „uśpiona” przez zeszłoroczną przyzwoitą, jak na europejskie standardy, koniunkturę gospodarczą, która przyniosła wzrost PKB o 4,3 procent.

 

W przywoływanym roku 2002 roku obserwowaliśmy tendencję dokładnie odwrotną – wzrost gospodarczy wyniósł jedynie 1,4 procent. Odbiło się to na pracownikach, których ogromną liczbę zwolniono, w wyniku czego liczba zarejestrowanych bezrobotnych przekroczyła 3,2 mln, a stopa bezrobocia poszybowała do blisko 20 procent. Ci, którzy stracili wtedy pracę, próbowali coś robić, aby sobie radzić. - Część zaczęła świadczyć różnego typu usługi na rachunek własny; zajęła się na przykład handlem – komentuje Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Invest-Banku. Jednocześnie nierzadkim zjawiskiem było zmuszanie pracowników do przejścia na tzw. samozatrudnienie. Było to masowe zjawisko. Pracodawcy chcąc zaoszczędzić na różnego rodzaju kosztach, namawiali do zakładania własnej działalności nawet sprzątaczki.

 

 - W ten sposób ograniczali koszty firm – wspomina Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. - Pracownicy, uciekając przed redukcjami, zmuszeni byli niejako do zakładania  własnych firm. Zazwyczaj nic więcej poza tym się nie zmieniało – pracowali dla tego samego pracodawcy, na takim samym etacie. Jednak z czasem natężenie tego zjawiska wyraźnie osłabło – kontynuuje Peterlik.

 

 - Po zamknięciu wielu „przymusowych” firm spadła również liczba pracujących na własny rachunek. Stało się tak również dlatego, że w ubiegłym roku mieliśmy zdecydowanie lepszą, niż przed dziewięcioma laty sytuację na rynku pracy – dodaje Wojciechowski. Po co podejmować ryzyko zakładania własnego przedsiębiorstwa, skoro łatwiej można było dostać etat i odsunąć na bok widmo kosztów własnych ?

 

 - Powyższe oceny potwierdzają dane  GUS. W porównaniu z 2002 rokiem zeszłoroczna liczba bezrobotnych zmalała o ponad 1,2 mln, natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach było o niemal 770 tysięcy większe. Z badań wynika jednoznacznie, że im niższe bezrobocie, tym skala przedsiębiorczości w Polsce mierzona liczbą firm zmniejsza się relatywnie – wyjaśnia Wojciechowski.

 

 - To jednak nie wszystkie powody spadku przedsiębiorczości Polaków. Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP, dodaje: Z Polski wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy ponad 2 mln młodych ludzi. Są to osoby kreatywne i przedsiębiorcze. Gdyby pozostały nad Wisłą, mogłyby stać się właścicielami firm – zaznacza.

 

Ekonomiści upatrują winowajcy w rzucanych przez system prawny i podatkowy kłodach pod nogi prowadzących działalność gospodarczą. Spośród nich ewidentny prym wiedzie antymotywacyjny system podatkowy, zwłaszcza podatek VAT oraz pułap podatków w ogóle, w odniesieniu do kosztów pracy (ZUS). Kolejnym koszmarem przedsiębiorców, szczególnie małych firm, to przepisy, dotyczące rynku pracy, czy zamówień publicznych. Last, but not least, wszechobecna biurokracja, powołana przecież formalnie, by tworzyć lokalnie warunki sprzyjające aktywności ekonomicznej ludzi aktywnych.

 

Nie ma się co zatem temu zjawisku dziwić, Polacy reagują po prostu racjonalnie. Do czasu – przestrzegają analitycy. Ich zdaniem obecny rok przyniesie pogorszenie na rynku pracy oraz widoczny i odczuwalny wzrost bezrobocia już pod koniec roku. A to tylko zapowiedź „niespodzianek”, czekających nas w przyszłym. Czy przed Polakami ponownie stanie wybór między własnym przedsiębiorstwem, a wyjazdem za granicę ?

 

 

Tomasz Tokarski

www.forsal.pl


DATA: 2012-08-26 09:47
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z tym wymierającym przedsiębiorcą to nie jest tak do końca. Jasno wynika,że jesteśmy narodem pełnym przeciwności, a mianowicie nasza postawa czyli nasze działanie doprowadza do takiej sytuacji. Już od kilku lat obserwuje w polskim społeczeństwie za przykładem władzy i lewicy tzw, cięcie kosztów. To jest już choroba społeczna. Jesteśmy też zmuszani z zewnątrz na wprowadzanie w swoim życiu metody z epoki komunizmu która brzmi ideologicznie rodem Adama Słodowego "zrób to sam" I co widzimy w naszym społeczeństwie? Ze wszystko robimy sami rezygnując z usług,wybieramy tandetne produkty, zamiast wartościowe rzeczy. Przedsiębiorcy też zamiast skupić sie na produkcji, jakości i innowacji, skupili sie na cięciu kosztów Proszę Państwa, cięcie kosztów za wszelką cenę w całej gospodarce doprowadza w sumie do ruiny tej gospodarki, a nie rozwoju ! I na koniec płenta: Polak u siebie w Polsce niszczy usługi na rzecz "zrób to sam" , a wyjeżdząc za granicę Polak zatrudnia się w usługach !!!
ponad 6 lat temu / Robert
 
To zupełnie jak polski rolnik i rzemieślnik...
ponad 6 lat temu / Krytyk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.