DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Polski misjonarz: nawet podczas wojny domowej nie zdarzało się podstawiać bomb w kościołach

Polski misjonarz: nawet podczas wojny domowej nie zdarzało się podstawiać bomb w kościołach
o. Mariusz Michalik fot. tvp.info

Polski były misjonarz na Sri Lance, o. Mariusz Michalik podzielił się swoją refleksją na temat zamachów terrorystycznych jakich doświadczyli tamtejsi chrześcijanie. Podkreślił, że taka skala terroru nie zdarzała się w azjatyckim kraju nawet w okresie wojny domowej (1983-2009).

 

- To co się stało jest szokiem, nawet podczas wojny domowej nie zdarzało się aby ktoś podstawiał bomby w kościołach. Jest to rzecz do tej pory obca (…) To nowa "zła" jakość. Byłbym szczęśliwy gdyby okazało się, że to inspiracja z zagranicy a nie miejscowa. Dynamicznie rozwijająca się Sri Lanka może być solą w oku dla niektórych sąsiadów. Gdyby okazało się, że to miejscowi to byłaby tragedia... - ubolewał o. Michalik podczas wywiadu na antenie TVP Info.

 

Polski misjonarz podkreślił, że atmosfera na Sri Lance od jakiegoś czasu coraz bardziej gęstnieje. Radykalizują się zarówno grupy młodzieży buudyjskiej jaki i muzułmanie. Katolicy i pozostali chrześcijanie doświadczają różnego rodzaju prześladowań z obu stron. Dotyczy to przede wszystkim młodzieży buddyjskiej, która jest coraz bardziej radykalizowana w stronę niezdrowego nacjonalizmu.

 

- Mnisi buddyjscy z różnych klasztorów organizowali spotkania, podczas których podkreślali, że Sri Lanka ma być tylko dla buddystów (...) że mają to zapisane w konstytucji (...) Młodzi nasłuchali się kazań, zaczęli obrzucać kościoły kamieniami, mieli utarczki z zielonoświątkowcami gdzie dochodziło już do aktów przemocy - wskazywał polski kapłan. Jednocześnie podkreślał niejdnoznaczność sytuacji. Przypomniał wysiłki jakie w zatrzymaniu wprowadzenia legalizacji aborcji podjęły organizacje buddyjskie, które doprowadziły do zatrzymania morderczej procedury. 

 

Podobna sytuacja zaczęła dotyczyć młodzieży muzułmańskiej. - Młodzież muzułmańska radykalizowana jest dzięki stypendium z Arabii Saudyjskiej (...) islam wahhabicki nie okazuje tolerancji dla innowierców, po przyjeździe z powrotem na Sri Lankę młodzi mówią rodzicom „nie jesteście dobrymi mzułmanami” - tłumaczy misjonarz. Zdaniem kapłana, młodzi muzułmanie coraz częściej się radykalizują, odnoszą się z wrogością do innych religii, naśladują modę z Arabii Saudyjskiej; zamiast zwykłych chust, coraz częściej na ulicach lankijskich miast dostrzec można hidżaby i burki.

 

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na Sri Lance doszło do serii ataków terrorystycznych. Na skutek zamachów bombowych jakie miały miejsce w trzech kościołach, życie straciło co najmniej 190 chrześcijan i przynajmniej 500 zostało rannych.

 

Źródło: tvp.info / telegraph.co.uk

PR  

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 


DATA: 2019-04-21 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdy biskup diecezji polskiej nakaże podległym jemu księżom odprawiać wyłącznie mszę świętą w tradycyjnym rycie rzymskim według mszału z pierwszej połowy lat czterdziestych i nauczać wiernych zgodnie z nauczaniem soborów trydenckiego i watykańskiego pierwszego, terroryści czytaj: funkcjonariusze służb specjalnych polskojęzycznych i obcojęzycznych natychmiast zaczną podkładać bomby w kościołach i kaplicach tejże diecezji.
10 miesięcy temu / Sal
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.