DZIŚ JEST:   15   GRUDNIA   2019 r.

III Niedziela Adwentu
Św. Maryna
Św. Marii od Krzyża di Rosa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 11  >   Prawda, dobro piękno

Paweł Toboła-Pertkiewicz

Polski konserwatyzm w pigułce


W programie studiów politologicznych polskim konserwatystom poświęca się zdecydowanie mniej czasu aniżeli zachodnim reprezentantom tego nurtu, co może wzbudzić przeświadczenie, że nasza myśl zachowawcza jest niespecjalnie zajmująca, jednolita i mało znacząca dla idei konserwatywnej w ogóle. Tymczasem z pracy Sebastiana Paczosa wyłania się zdecydowanie inny obraz. Okazuje się bowiem, że polski ruch konserwatywny jest intelektualnie bardzo zróżnicowany a także niezwykle twórczy, jeśli chodzi o koncepcje polityczne i światopoglądowe.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

My ludzie tak łatwo zapominamy dziękować; w stosunku do Boga również. Prawie wyłącznym tematem naszych rozmów z Bogiem są nasze przyziemne kłopoty i potrzeby. Inaczej postępuje Kościół kierowany Duchem Świętym. Modlitwy jego obejmują najpierw wielkie sprawy Boże, tak jak Pan Jezus nas uczył w Ojcze nasz. Jest to przede wszystkim modlitwa pochwalna i dziękczynna.

 
 

1948 – z połączenia Polskiej Partii Robotniczej (PPR) oraz Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) powstała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR). Kongres zjednoczeniowy przygotowano starannie, wykluczając wcześniej z szeregów PPS członków niechętnych połączeniu. Utworzenie PZPR było zwieńczeniem procesu zyskiwania przez polskich komunistów pełnej kontroli w życiu politycznym.

 

Wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak ma kilkaset głosów przewagi nad drugim Grzegorzem Braunem i trzecim Arturem Dziamborem w prawyborach prezydenckich w Konfederacji.

 

„W dzisiejszej Polsce powstała praktyka polowania z nagonką, w którym sforę psów, które gonią ofiary, niestety stanowią ludzie mieniący się dziennikarzami. Bez różnicy, czy chodzi o kogoś znanego, kto naraz wypowiedział niepopularny – w poprawnościowym kręgu celebrytów – sąd, czy też o polityka, który nagle stracił wstąpcie popierającego go dotychczas lobby”, pisze na łamach tygodnika „Sieci” Witold Gadowski.

 

„Głośna ekologiczna podróż Grety Thunberg na COP25 mogła być mistyfikacją”, uważa hiszpański dziennik „ABC”. Według gazety organizatorzy trzytygodniowego rejsu nastoletniej Szwedki, która katamaranem przez Atlantyk dotarła na Półwysep Iberyjski, zataili prawdę o zasilającym statek paliwie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.