DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Polski historyk: Polacy wydawali Żydów za litr wódki

Polski historyk: Polacy wydawali Żydów za litr wódki
Krzysztof Zuczkowski/FORUM

Antyreklamę Polakom robią za granicą nie tylko cudzoziemcy, lecz także polscy naukowcy. Prof. Andrzej Paczkowski na międzynarodowym sympozjum „Pamięć Europy” stwierdził znaczny antysemityzm wśród Polaków.


- Z rąk polskich chłopów, często za kilo cukru lub litr wódki wręczany przez niemieckiego policjanta, zginęło zapewne  kilkadziesiąt tysięcy Żydów uciekających z „likwidowanych” gett, a drugie tyle wydano w ręce niemieckich oprawców – stwierdził prof. Paczkowski. Choć wspomniał również o antypolonizmie Ukraińców na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, to wydarzenia z 1943 r. i lat późniejszych określił mianem „czystki etnicznej”, a nie ludobójstwem. Paczkowski w swoim przemówieniu miał wskazywać na przeszkody utrudniające powstanie wspólnej pamięci o II wojnie światowej.


Z kolei brytyjski historyk Keith Lowe bardzo ironicznie oceniał dokonania swoich rodaków podczas ostatniej wojny światowej. Twierdzi, że zbudowali mitologię, według której sądzą, że są lepsi od innych. Wspomniał, że wielu Polaków kolaborowało z władzą sowiecką po 1944 r. i wydawało w jej ręce żołnierzy podziemia.


Lowe ocenił również, że nie można stawiać nazizmu i komunizmu w jednym rzędzie, ponieważ – jak stwierdził – niemiecka ideologia była znacznie bardziej niebezpieczna. Pozytywnie odniósł się z kolei do bohaterstwa Polaków wobec reżimu hitlerowskiego i komunistycznego, ale niestety powielił mit o Polakach jako o „narodzie sprawców”, wypominając rzekomy antysemityzm podczas II wojny światowej.


Jak jednak dziwić się brytyjskiemu historykowi, skoro polski profesor mówi w jego obecności chwilę wcześniej podobne słowa?Źródło: wPolityce.pl

KRaj


DATA: 2013-10-11 10:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niestety,ale to smutna ,prawda...sam znam z własnego podwórka podobne opowieści od starszych osób,jak ludzie brali najpierw pieniądze od Żydów za przechowanie,a następnie od Niemców za wydanie.Pamiętam też,jak starsze osoby,pamiętające wojnę śpiewały : "Bij Żyda bij,niech z niego leje się krew,nie patrz na litość,nie patrz na ból,mordę na kłódkę mu stul..."Tak wiec antysemityzm u nas był czy to się komuś podoba czy nie,i tylko -jak przystało na Chrześcijan-przyznanie się do tego,ze tak było,i uderzenie się w piersi może wyjednac przebaczenie tych ohydnych grzechów
ponad 1 rok temu / gość
 
Powinna zacząć obowiązywać w Polsce jedna zasada:nikt kto pluje na Polskę i Polaków nie może dostać nawet 1zł z budżetu.A ludzi tego pokroju nie nazywajmy profesorami,ale wzorem Michalkiewicza ....... synami.A jakimi ... synami to już on domyśli się sam,jak przeczyta.A przeczyta napewno.
ponad 2 lata temu / Art
 
Zdrajca! Przeciez nie po to panstwo wyplaca pensje historykom aby szukali prawde, tylko aby chwalili bohaterstwo, skromnosc, niezlomnosc i odwage Narodu Polskiego. Publikowanie prawdziwych faktow ktore szkodza Bohaterskiemu Narodowi Polskiemu powinno byc karalne! zb
ponad 5 lat temu / Zalek Bloom
 
droga redakcjo, kundli w RP nigdy w historii nie brakowało, kupczyli i sprzedawali RP dla własnych potrzeb, głównie ekonomicznych. W normalnym kraju rzecz niemozliwa, ale nad Wisła sa takie media (95%), które własnie takich kundli otaczają opieką i kreują ich. A Polacy to wciąż bezrefleksyjny naród z tą tylko różnicą, ze nowe pokolenie Polaków tej refleksji jest kompletnie pozbawione, powinni mieć w dowodzie w rubryce "obywatelstwo" wpisane >konsument europejski
ponad 6 lat temu / andrzej
 
... Nie ma idealnego moralnie narodu na świecie. Ale tytuł profesora zobowiązuje do obiektywizmu. Kilku zdegradowanych alkoholem Polaków, przytaczać jako wrogów ŻYDÓW TO NIE JEST PO PROSTU PO PROFESORSKU!A kto uratował tysiące Żydów przed śmiercią w obozach koncentracyjnych? Ten profesor popisał się poziomem np.dawnego prelegenta z ramienia PZPR,który wygłaszał swoje bolszewickie dyrdymały na szkoleniach partyjnych. Wstyd na cały świat ludzi myślących. Wielu zapewne zapytało, kto dał temu facetowi tytuł profesora?! Należy wiedzieć,że każdy naród nie stanowi idealnego monolitu w sferze etyki opisowej i normatywnej... Jeżeli nie wie o tym facet z tytułem profesora to jest po prostu t u m a n!!!!
ponad 6 lat temu / Jan Orawicz
 
kolejny "pożyteczny idiota\' na usługach obcych wywiadów, jakich...wszyscy wiedzą
ponad 6 lat temu / lolo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.