DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Polska Wandea, czyli rzecz o konfederacji barskiej


Wielu uważa, że konfederacja barska to polska Wandea. Co prawda, w Polsce nie nastąpiło rewolucyjne prześladowanie religii katolickiej, zaś konfederaci nie walczyli za króla, tylko przeciw królowi. Jednak w czymś byli podobni Wandejczykom, stającym do boju pod sztandarem z wizerunkiem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na ich chorągwi, wymalowanej na jedwabiu, pod baldachimem z herbami Korony i Litwy widniała zamiast króla – Najświętsza Maryja Panna.

Zacznijmy ab ovo. W młodym, zdolnym chłopcu z bogatego rodu zadurzył się pewien wysoko postawiony homoseksualista – angielski dyplomata – i uczynił go swym sekretarzem. Kiedy Anglik został ambasadorem w Petersburgu, chłopiec „zdradził go” dla młodziutkiej księżnej Katarzyny. A kiedy Katarzyna została carycą, wprowadziła swojego kochasia na polski tron. Otoczeni ruskim wojskiem szlachcice…

…dla uformalizowania wolnej elekcji wszystko tak robili, jak być było powinno, gdyby w samej rzeczy naród wolnie, nie z przymusu, nie pod harmatą moskiewską króla sobie obierał

– pisze ksiądz Jędrzej Kitowicz. W ten właśnie sposób Stanisław Poniatowski herbu Ciołek został królem. Królem Stasiem. Złośliwcy rymowali:

Polaków królem Ciołek! rzecz to niepojęta:

Znać go z pośrodka siebie obrały cielęta.

Plany Stasia i zagrywka Katarzyny

Staś – trzeba mu to przyznać – chciał zreformować państwo. Katarzyna łaskawie na to pozwoliła, ale przecież nie chciała, aby pod jej bokiem odrodziło się dawne mocarstwo, potężna Rzeczpospolita, która sto lat wcześniej poważnie zagrażała Moskwie. Caryca orzekła więc, że owszem, jej kochanek winien natychmiast wprowadzić reformy, to znaczy… w pierwszym rzędzie równouprawnić protestantów. Czyli przyznać protestanckiej szlachcie takie same przywileje, jakie miała szlachta katolicka: prawo sprawowania urzędów i posłowania na sejm. O podobnych wolnościach nie mogli nawet pomarzyć rosyjscy poddani Katarzyny, co nie przeszkodziło jej mienić się w oczach Europy „obrończynią wolności”.

Sarmaci jednak wyznawali twardą zasadę, że w katolickim kraju dostęp do urzędów ma mieć tylko szlachta katolicka. Aby spełnić wolę carycy, Staś musiał złamać wolę własnego narodu.

Kopniak i los narodu
Pomógł mu w tym ambasador moskiewski Repnin, który – ku powszechnemu zdumieniu – zachęcił opozycję do zawiązania konfederacji w Radomiu. Sądzono, że zmienił zdanie i że dni Stasia jako króla są policzone, że zostanie zdetronizowany. Tymczasem mając opozycjonistów w ręku, Repnin oświadczył im, że… mają bezwarunkowo poprzeć króla i reformy! Wkrótce potem nastąpił sejm. Protestujący senatorowie zostali aresztowani i wywiezieni do Kaługi, a reszta, drżąc ze strachu, uchwaliła, co trzeba.

Jak dotąd szlachcie wydawało się, że moskiewska interwencja następuje na zamówienie magnatów. A tu się nagle okazuje, że magnaci trzęsą portkami przed Repninem. Ich autorytet legł w gruzach...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.