DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Polska ukarana za nadprodukcję mleka

Polska ukarana za nadprodukcję mleka
fot.Marijnvb/sxc.hu

Choć kwoty mleczne przestaną obowiązywać w 2015 r., Komisja Europejska zdecydowała, że Polska, wraz z kilkoma innymi państwami, musi zapłacić ponad 4 miliony euro kary za przekroczenie o 0,2 proc. limitu produkcji mleka wyznaczonego na lata 2012-2013.

 

Oprócz Polski kary zostały nałożone także na Austrię, Niemcy, Danię i Cypr. Austria przekroczyła nałożony na nią limit o 3,6 proc., zapłaci zatem największą karę, bo niemal 30 mln euro. Rolnicy w Europie już teraz powiększają liczebność swoich trzód, by po zniesieniu kwot mlecznych w 2015 r. oferować jak największą ilość mleka na rynku.

 

Polska opowiedziała się przeciwko zniesieniu kwot, ponieważ pomagały one zapobiegać spadkowi cen mleka w związku z ograniczeniem produkcji. Wśród polskich ekspertów pojawiają się głosy, iż sankcje finansowe nałożone na polskich rolników nie są dla nich uciążliwe, ponieważ odczują je w dość niewielkim stopniu z uwagi na to, iż wliczają je w koszty. Oznacza to, że przez istnienie kwot ceny mleka były większe, ponieważ rolnicy, spodziewając się ewentualnych kar za przekroczenie limitów, uwzględniali je w kosztach produkcji.

 

Im bliżej końca obowiązywania kwot mlecznych, tym Komisja Europejska nałoży zapewne więcej kar, ponieważ branża rolnicza w różnych państwach europejskich będzie wolała zwiększyć produkcję w celu sprzedaży większej ilości „nielimitowanego” mleka, nawet kosztem kar finansowych. Rok 2014 upłynie zapewne pod znakiem znacznie większych przekroczeń limitów, narzuconych przez władze UE poszczególnym państwom.

 

Trudno o bardziej wymowny przykład antyrynkowego rozwiązania, niż kwoty produkcyjne. Ta pozostałość gospodarki centralnie planowanej wpływa na sztuczne podwyższanie cen, w bardzo poważny sposób zakłócając funkcjonowanie rynku. Niedopuszczalne jest, by uprzywilejowywać rolników kosztem reszty społeczeństwa tylko dlatego, że obawiają się oni spadku cen mleka. Tymczasem wolny rynek jest najbardziej sprawiedliwym rozwiązaniem, ponieważ podaż zależy wówczas od zgłaszanego przez konsumentów popytu oraz wolnej konkurencji.  Pieniędzy podatników nie marnuje się z kolei na rozmaite dopłaty, kary pieniężne, czy „wspólną politykę rolną”.


 

Tomasz Tokarski


DATA: 2013-10-02 14:10
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Miller tuż przed podpisaniem Traktatu Akcesyjnego do UE podczas finalizacji rozmów zgodził się na obniżenie kwot mlecznych i cukrowych już wynegocjowanych i przyjętych na przyzwoitym poziomie. Przekreślił kilka lat pracy mleczarzy i cukrowników.
ponad 7 lat temu / tłumacz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.