21 lipca 2020

Białoruś: katolicy domagają się zwrotu największej parafii w Mińsku

(Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com)

2200 mieszkańców stolicy Białorusi podpisało się pod petycją skierowaną do prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Proszą w niej o przekazanie na własność parafii neoromańskiego kościoła pw. świętych Szymona i Heleny.  Tego samego w specjalnym oświadczeniu domaga się Kuria Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej.

 

Kościół pw. świętych Szymona i Heleny tzw. „Czerwony kościół” jest obecnie, jedną z najbardziej znanych świątyń katolickich w stolicy Białorusi i największą parafią katolicką w Mińsku. Wokół niego zogniskowane jest życie kulturalne i społeczne. Działają tam biblioteka polska, chór i teatr młodzieżowy.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Świątynia katolicka pw. świętych Szymona i Heleny w Mińsku powstała w latach 1905 –10 z fundacji Edwarda Woyniłłowicza ( trwa jego proces beatyfikacyjny). Mury kościoła zbudowano z cegły sprowadzonej spod Częstochowy, marmury położone wewnątrz, transportowano aż spod Kielc, a dachy pokryto dachówką wypaloną w fabryce we Włocławku.

 

W roku 1923 kościół został sprofanowany przez bolszewików. Za czasów sowieckich zamieniono go na teatr, a później kino. W roku upadku komunizmu rozpoczęła się walka katolików o  świątynię. W roku 1990 po wielu protestach, łącznie z głodowym, kościół został katolikom bezterminowo wydzierżawiony przez władze Mińska. Parafia musi jednak płacić podatek od gruntu i za „amortyzację obiektu”. W związku z ubóstwem zmaga się jednak ona ze znacznym długiem.

 

Mińscy katolicy uważają ten stan rzeczy za niesprawiedliwy. W petycji do prezydenta Łukaszenki piszą „Kościół był zbudowany za pieniądze wiernych. I dlatego prosimy, by wrócił na własność wiernych, rzymskokatolickiej parafii świętych Szymona i Heleny w Mińsku.”  

 

Kuria zwraca uwagę na to, że w kościele świętych Szymona i Heleny, od 2018 trwają gruntowne renowacja i remont – po raz pierwszy od początku istnienia budynku. Umożliwiły to fundusze parafian i polskich katolików. Aby kupić nowe dzwony do świątyni, ks. proboszcz zastawił swoje mieszkanie w Mińsku.

 

Kościół jest otwarty dla wiernych i turystów od godziny 6:00 do 21:00. W niedzielę odprawia się w nim aż 11 Mszy świętych. Celebrowane są one w czterech językach – polskim, białoruskim, litewskim i po łacinie – w klasycznym rycie rzymskim.

 

Adam Białous

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 867 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram