DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Polska spada w rankingu konkurencyjności. Wyprzedzają nas Czesi

Polska spada w rankingu konkurencyjności. Wyprzedzają nas Czesi

O polskiej gospodarce mówi się, że jest coraz silniejsza i mogąca konkurować z gospodarkami innych krajów. Tymczasem, jak odnotowuje najnowszy ranking konkurencyjności, Polska gospodarka słabnie.

 

Badania co roku przeprowadza World Economic Forum (WEF), a jego polskim partnerem jest Narodowy Bank Polski. W klasyfikacji znajduje się 148 krajów, a Polska – według najnowszego raportu z badania – zajęła 43. pozycję.

 

Trend spadkowy w przypadku Polski utrzymuje się od 2010 roku, gdy nasz kraj zajął rekordową, bo 39. pozycję. Od tego momentu konkurencyjność naszej gospodarki, według badań WEF, spada.

 

Według międzynarodowej opinii, Polska nadal jednak zachowuje bardzo konkurencyjną gospodarkę względem innych krajów naszego regionu. Stoimy jednak w miejscu, a biorąc pod uwagę tempo rozwoju Czech (wyprzedziły nas w rankingu awansując o 9. miejsc), czy Estonii (najwyżej notowana w WEF gospodarka regionu) po prostu się cofamy.

 

- To dowód na to, że w globalnym świecie, aby nie zostać w tyle, trzeba wytrwale i energicznie iść do przodu – powiedział cytowany w komunikacie prof. Piotr Boguszewski z NBP.

 

Co jest największym problemem Polski? Przede wszystkim prawo podatkowe, od wielu lat utrudniające naszym przedsiębiorcom konkurowanie z zagranicznymi firmami. Raport WEF krytykuje Polskę za nieprzewidywalność tego prawa i jego zmienność. Polsce dostaje się też za stan w jakim znajduje się nasz infrastruktura. Chodzi głównie o jakość dróg i kolei. Nie najlepsze oceny zebrały także krajowe instytucje sektora rządowego - przede wszystkim z powodu niesatysfakcjonującego poziomu zaufania społecznego, ale także za nieoptymalne wydatkowanie środków publicznych.

 

Nasz kraj nie najlepiej wygląda także pod względem konkurencyjności. Analitycy twierdzą, że polskie firmy za mało inwestują w badania rozwojowe i współpracę ze szkołami wyższymi.

 

Ale w raporcie WEF można znaleźć też kilka ciepłych słów pod adresem naszego kraju. Analitycy docenili dokonane w Polsce zmiany dotyczące instytucji, infrastruktury, edukacji, a także rosnąca efektywność rynku pracy. To wszystko miało sprawić, że znaleźliśmy się na dobrej drodze do zwiększenia konkurencyjności naszego kraju.

 

 

Źródło: „Polskie Radio”

ged


DATA: 2014-09-03 19:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego to mnie nie dziwi!?!
ponad 5 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.