DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Polska-Senegal – kwintesencja historii najnowszej RP

Polska-Senegal – kwintesencja historii najnowszej RP
Foto Matteo Ciambelli/Insidefoto/matteoxciambelli/FORUM

„Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko marność” (Koh 1, 2). Czyżby ów „syn Dawida, król w Jeruzalem” (Koh 1, 1) przepowiedział spotkanie naszej reprezentacji narodowej z Senegalem i jako dobry Żyd kibicował, rzecz jasna, Polsce?

 

Czy futbol w Polsce nie powinien zostać ustawowo zakazany? Jakże by nam to poprawiło samoocenę i wizerunek na świecie! „Polska w piłkę nożną nie przegrywa!” – mogłoby wówczas stać się hasłem nie mniej nośnym niż: „Silni, zwarci, gotowi!”. I w odróżnieniu od niego prawdziwym.

 

Smutne widowisko obejrzeliśmy na stadionie Spartaka w Moskwie. Znającym co-nieco historii mogło się kojarzyć z kampanią wrześniową 1939 roku. Ten sam poziom chaosu, ten sam brak organizacji, ta sama desperacka szarpanina. Jeden zwrot zaczepny, nader spektakularny, jednak nie będący w stanie zmienić wyniku rozgrywki. Ale ileż będzie można się na jego temat rozwodzić zarówno w gremiach branżowych, jak i w prywatnych kółkach piwnych…

 

I wciąż to samo wytłumaczenie wszelkich niepowodzeń – pech. Prześladuje nas od ćwierci milenium – nieustannie i konsekwentnie – a my wciąż nie nauczyliśmy się traktować go jak stały wariant gry, który trzeba jak najskuteczniej przekuć w narzędzie sukcesu. Być może więcej niż treningowi uwagi poświęcamy trosce o fryzury, aby wyglądać nieskazitelnie w transmisji 4K? Albo tak nas wiele w każdej możliwej reklamie, że na boisku jakoby nas wcale nie było?

 

Ostatnie minuty meczu odbiły jak w zwierciadle – i to wcale nie krzywym a ze wszech miar wiernym – ducha naszych dziejów najnowszych. Nagły zryw, krótkotrwała euforia, miraż zwycięstwa, a w ostateczności – porażka (choć jakże czasami piękna…). Przez ostatnie minuty tego meczu nie mogłem się opędzić od rozbrzmiewającej mi pod czaszką piosenki innego Żyda, który z całą pewnością kibicowałby Polakom: „…podnosimy się łanem, kiedy kosa już w ruchu, a pokosy sprzedane”.

 

Jerzy Wolak


DATA: 2018-06-20 10:50
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

cwaniacy zarabiaja 50-150 tys/mies a frajerzy buduja im stadiony ze swoich podatkow
8 miesięcy temu / bella
 
Tak, ten mecz przypominał nieco powstanie styczniowe, jak i zresztą inne nasze zrywy: piękni wymuskani chłopcy poszli w bój bez żadnego sensownego planu, ale tam spotkali niestety jakichś prymitywów: kozaków, kałmuków, prusaków, banderowców (niepotrzebne skreślić), którzy wyrżnęli ich w pień. I znowu generał powie - nie, mój plan był świetny, tylko sytuacja do niego nie dojrzała. No, i mieliśmy pecha.
8 miesięcy temu / Zeno
 
Zgadzam się z autorem i pierwszym komentatorem. Przede wszystkim dbajmy o kondycję duchową i fizyczną - swoją i bliźnich.
8 miesięcy temu / DAN
 
Na chłodno to weźmy i przyjmijmy to, jak to mówią "na klatę". To co mi się nie podoba to cała medialna otoczka. Nadmuchiwanie tych chłopaków do granic możliwości. Kto kiedykolwiek uprawiał jakiś sport wie, że są słabsze i lepsze momenty. Mistrzowskie zagrania i kuriozalne wpadki. Liczę że z Kolumbią będzie ta lepsza dyspozycja. Może przydałby się jakiś poradnik zdrowego kibicowania a nie popadania w ogólnospołeczną narodową frustrację :) Niestety niekiedy zauważam że Polacy traktują naszych sportowców jako służebnych realizatorów ludzkiej satysfakcji. Jak coś nie wyjdzie jesteśmy wkurzeni jak się uda to składamy hołdy i wynosimy naszych "sługusów" do rangi herosów czy nawet bożyszczy. To sentymentalizm i konsumowanie emocji w narodowym wydaniu. Zejdźmy na ziemię bo niedługo znowu możemy mieć mecze w stylu TVN vs. Sejm RP. Pomijając może szczytny (aczkolwiek nie zbadany w swej wielkości) element charytatywny to ja już wolę oglądać naszego Lewego, Grosika i spółkę :D
8 miesięcy temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.