DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Polska Rada Chrześcijan i Żydów odmawia udziału w debacie z ks. prof. Tadeuszem Guzem

Polska Rada Chrześcijan i Żydów odmawia udziału w debacie z ks. prof. Tadeuszem Guzem
Ks. prof. Tadeusz Guz. Fot. PChTV

To, co niedopuszczalne, jest prawdziwie niedopuszczalne – piszą przewodniczący  Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Stanisław Krajewski i Zbigniew Nosowski uznali, że o historyczności mordów rytualnych nie można dyskutować i odrzucili zaproszenie ks. prof. Tadeusza Guza do naukowej debaty na ten temat.Oświadczenie liderów tzw. dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w naszym kraju opublikowała Katolicka Agencja Informacyjna. „Naszym prawem jest jednak odpowiedzieć, że istnieją opinie, na których temat nie sposób prowadzić poważnego dialogu. Należą do nich kłamliwe stwierdzenia o tym, że religia żydowska zawierała czy zawiera jakiekolwiek obrzędy wymagające krwi chrześcijańskich dzieci, które w związku z tym należy zamordować – a do tego sprowadza się teza o prawdziwości żydowskich mordów rytualnych, w której podtrzymywanie ks. Tadeusz Guz brnie coraz głębiej w swoich kolejnych wypowiedziach publicznych” – czytamy w liście.

 

W połowie listopada Polska Rada Chrześcijan i Żydów zwróciła się do władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz archidiecezji lubelskiej o interwencję w sprawie wypowiedzi księdza prof. Tadeusza Guza. „(…) Jak z pewnością doskonale wiadomo Księdzu Arcybiskupowi i Księdzu Rektorowi, żydowskie mordy rytualne są wytworem antysemickiej fantazji. Prawomocne wyroki polskich sądów na rzekomych sprawcach takich mordów (również wyroki śmierci) zapadały zaś często po tym, jak oskarżeni żydowscy współobywatele poddawani byli torturom” – pisali wówczas Krajewski i Nosowski.

Na temat mordów rytualnych ksiądz profesor pisał na łamach „Naszego Dziennika”, w odpowiedzi na podobne zarzuty ze strony „Gazety Wyborczej”:

„„Sprawa (…) tylko dlatego nie podlega dyskusji, ponieważ jest historycznie weryfikowalna, i to w bardzo prosty sposób, dzięki zabezpieczonym zasobom archiwów. Do tego dochodzą zeznania naocznych świadków, którzy jeszcze w II RP przeżywali dramat porwania”.

Na listopadowy apel PRChiŻ błyskawicznie zareagowały: archidiecezja lubelska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. Zgodnie wzięły stronę rady, uznając cytowane przez nią wypowiedzi księdza profesora za „rozpowszechniające nieprawdę i szkodzące dobremu imieniu” uczelni oraz kurii.

„Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne. Podkreślają jednocześnie, że pozauniwersytecka działalność wykładowa ks. prof. Guza jest aktywnością podejmowaną i prowadzoną przez niego na własną rękę i własną odpowiedzialność, a głoszone tezy nie są stanowiskiem jego przełożonych” – napisali m.in. rzecznicy obydwu instytucji. Zapowiedzieli, że ksiądz profesor Guz zostanie poproszony o wyjaśnienia, a następnie jego przełożeni podejmą dalsze kroki w tej sprawie.

 

W odpowiedzi na oskarżenia ksiądz profesor zaproponował przeprowadzenie naukowej debaty na temat historycznych wątków, które stały się przedmiotem tak gwałtownej reakcji instytucji bądź co bądź deklarującej wolę dialogu (tyle że międzyreligijnego). Debaty jednak nie będzie.

 

Nowe, opublikowane w środę oświadczenie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, głosi bowiem:

 

W reakcji na nasze pismo z 13 listopada 2018 r., adresowane do metropolity lubelskiego i rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. Tadeusz Guz wystosował do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów list otwarty z zaproszeniem do „debaty naukowej”. Wyjaśniamy, że nie możemy tego zaproszenia przyjąć z dwóch istotnych powodów.

1. Żyjemy w wolnym kraju, jest więc prawem każdego obywatela wyrażać dowolne przekonania – nawet duchowni katoliccy mogą głosić poglądy, których rozpowszechniania papieże zabraniają od ponad 750 lat. Naszym prawem jest jednak odpowiedzieć, że istnieją opinie, na których temat nie sposób prowadzić poważnego dialogu. Należą do nich kłamliwe stwierdzenia o tym, że religia żydowska zawierała czy zawiera jakiekolwiek obrzędy wymagające krwi chrześcijańskich dzieci, które w związku z tym należy zamordować – a do tego sprowadza się teza o prawdziwości żydowskich mordów rytualnych, w której podtrzymywanie ks. Tadeusz Guz brnie coraz głębiej w swoich kolejnych wypowiedziach publicznych. Gdybyśmy podjęli „naukową” debatę na ten temat, uznalibyśmy pośrednio, że takie tezy są jedną z dopuszczalnych opinii. 

2. 16 listopada 2018 r. opublikowane zostało „Oświadczenie w imieniu Kurii Metropolitalnej w Lublinie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”. Zawiera ono jednoznaczne stwierdzenia, że „Arcybiskup Metropolita Lubelski i Rektor KUL uznają przytoczone w piśmie wypowiedzi ks. prof. Guza za niedopuszczalne. […] Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe, ani tym bardziej głosem osoby reprezentującej Kościół w Polsce lub stanowisko Archidiecezji Lubelskiej. Tego typu wypowiedzi rozmijają się z nauczaniem Kościoła o relacji do Żydów i judaizmu. […] Przytoczone w przesłanym przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów liście wypowiedzi księdza profesora stanowią rozpowszechnianie nieprawdy i szkodzą dobremu imieniu Uniwersytetu i Archidiecezji”. Skoro zatem przełożeni ks. Guza uznają jego wypowiedzi o prawdziwości żydowskich mordów rytualnych za „niedopuszczalne” i za „rozpowszechnianie nieprawdy” oraz podkreślają ich niezgodność z nauczaniem Kościoła rzymskokatolickiego, to tym bardziej trudno oczekiwać, aby Polska Rada Chrześcijan i Żydów uznawała je za dopuszczalne i choćby potencjalnie prawdziwe. To, co niedopuszczalne, jest prawdziwie niedopuszczalne.

/ – / Stanisław Krajewski, żydowski współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów 
/ – / Zbigniew Nosowski, chrześcijański współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

 

 

Źródło: KAI, „Nasz Dziennik”, własne PCh24.pl

RoM

 

 

Ksiądz profesor Tadeusz Guz o relacjach judaizmu i chrześcijaństwa

 

 

 


DATA: 2018-12-06 07:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy ks. Tadeusz Guz może zorganizować jakąś ciekawą debatę na temat żydowskich mordów rytualnych i zaprosić tam wybitnych naukowców zajmujących się tym problemem. Może nawet z różnych krajów?? Wtedy, na forum publicznym mógłby przedstawić odpowiednie dokumenty i dyskutować o nich w szerszym kręgu!
7 miesięcy temu / Urszula
 
Żydzi i judeochrześcijanie( którzy oczywiście nie są katolikami) boją się prawdy, dlatego nie chcą debaty z x. prof. Guzem.
7 miesięcy temu / stoLica
 
Zadziwiająca i praktykowana w życiu codziennym wysoka kultura i szacunek do wszystkich ludzi ze strony Prof. T. Guza natrafiła na MUR prostactwa i systemowej zaciętości nieprzyjaciół Prawdy i nauki. Tylko ludzie ograniczeni, zastraszeni i ZNIEWOLENI IDEOLOGIAMI boja się stanąć do naukowej i publicznej debaty. Jak potwierdza doświadczenie i historia różnych wspólnot narodowych wszystko >TO< co ujawnia negatywne zachowania osób narodowości żydowskiej staje się powodem do zarzutu o antysemityzm. Najwyraźniej jest to jakaś NATRĘTNA REAKCJA o podłożu NERWICOWYM. Co do oświadczenia KUL w sprawie to obawa o > dobre imię< jest jak obawa o cnotę , która już została utracona. Świadectwo Prof. T.Guza jest wysokiej próby / złota.
7 miesięcy temu / iskierka
 
Ksiądz profesor Guz został przez władze macierzystej uczelni i kurii rzucony na pożarcie talmudystom.
7 miesięcy temu / Anna Marka
 
Jeżeli wypowiedzi ks.profesora to nie prawda to co szkodzi rozmawiać na argunenty?Nie wieże tym Żydom co udaja Polakow.Na Uniwersytet Lubelski nie dam złamanej złotówki.Widać ze Polacy stracili nad nim kontrole .
7 miesięcy temu / Pedersdorfer59
 
Rada źle zrobiła odmawiając debaty, bo z jednej strony sama straciła możliwość polemiki z ks. Guzem, któremu wykazałaby nieprawdę w razie, gdyby nie przedstawił stosownych dowodów, a z kolei ks. Guz mógłby odnieść się do szeregu papieskich zakazów dotyczących twierdzenia o dokonywaniu przez Żydów mordów rytualnych. Swoją drogą ks. Profesor sam powinien się wypowiedzieć na temat, dlaczego nie zgadza się w tej kwestii z papieżami.
7 miesięcy temu / Hanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.