DZIŚ JEST:   18   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Łukasza Ewangelisty
 
 
 
 

Polska premiera książki „Dwa Królestwa” błogosławionego męczennika bp. Grzegorza Chomyszyna

Polska premiera książki „Dwa Królestwa” błogosławionego męczennika bp. Grzegorza Chomyszyna
PCh24

- Pragniemy serdecznie podziękować Instytutowi ks. Piotra Skargi i całemu środowisku „Polonii Christiana”. To oni piersi dostrzegli, że zawierucha, jaka rozpętała się na Ukrainie po publikacji „Dwóch Królestw” to coś więcej niż zwykłe zawirowanie, o których codziennie informują media. To oni pierwsi zwrócili uwagę na istotę całego sporu. To dzięki ich zaangażowaniu od ponad roku możemy popularyzować słowo bp. Chomyszyna i głosić prawdę w duchu katolickim. Bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy - powiedział podczas  premiery wydanej po polsku książki „Dwa Królestwa”, autorstwa bł. biskupa męczennika Grzegorza Chomyszyna, prof. Włodzimierz Osadczy.


Premiera książki opublikowanej nakładem Wydawnictwa AA miała miejsce w piątek podczas Salonu Książki Historycznej w Krakowie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Rękopis książki został cudem ocalony z zawieruchy wojennej, przechowany i dopiero w ubiegłym roku wydany na Ukrainie. Dzisiaj ukazuje się jego polskie tłumaczenie, do którego wstęp, przedmowę i posłowie napisali nasi dzisiejsi goście, czyli ks. Ihor Pełechaty i prof. Włodzimierz Osadczy - powiedział na wstępie Andrzej Mardyła - szef Wydawnictwa AA.

 

Następnie głos zabrał prof. Osadczy, zdaniem którego możliwość udostępnienia książki „Dwa Królestwa” polskim czytelnikom to „namacalne świadectwo działalności opatrzności Bożej”.

 

- „Dwa Królestwa” to metafora, która nawiązuje do dwóch państw świętego Augustyna i do głębszej metafizyki, która nam towarzyszy w dniu powszednim, czyli walki dobra i zła towarzyszącej nam od początku stworzenia świata - zaznaczył na początku wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Prof. Osadczy zwrócił uwagę na trzy najważniejsze „obszary” książki. Pierwszym z nich jest jej treść, czyli przemyślenia bp. Grzegorza Chomyszyna, które pokazują i obrazują walkę tytułowych „dwóch królestw”. Drugi „obszar” to historia, jaką przeszedł rękopis błogosławionego męczennika, który przeciwnicy idei duchownego próbowali zniszczyć przez co nigdy nie ujrzałby on światła dziennego i nie trafił do wiernych. Trzecim obszarem jest los, jaki spotkał samą książkę i jej wydawcę ks. Pełechatego po jej ukazaniu się w wersji ukraińskiej. - Siły zła rozpoczęły bezwzględną walkę z „Dwoma Królestwami” poprzez ataki, szykany i represje, jakie spadły m.in. na ks. Pełechatego - osobę odpowiedzialną za popularyzację dzieła bp. Chomyszyna - powiedział prof. Osadczy.

 

Książka bp. Chomyszyna zawiera treści, mówiąc najdelikatniej, niepopularne zwłaszcza jeśli spojrzymy na obecną kondycję Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie przesiąkniętego herezją nacjonalizmu - podkreślił historyk. Dodał, że największe „niebezpieczeństwo”, jakie niosą za sobą „Dwa Królestwa” to potępienie zła, jakie ogarnęło ludność ukraińską wraz z rozprzestrzenianiem się tamtejszego „patriotyzmu” budowanego na kradzieżach, gwałtach i bestialskich morderstwach. - Bp Chomyszyn stanowczo potępiał tego typu ideologię, pokazywał zło, jakie z niej wychodzi i przedstawiał swoją propozycję dla narodu ukraińskiego opartej o naukę Kościoła Katolickiego - powiedział prof. Osadczy.

 

Po wypowiedzi autora przedmowy i posłowia do książki „Dwa Królestwa” głos zabrał ks. Ihor Pełechaty. Opowiedział on o represjach i szykanach, jakie na niego spadły za głoszenie „prawdy historycznej i katolickiej”, zawartej w dziele błogosławionego męczennika. - Bp Chomyszyn był nadzwyczajną postacią w historii Ukrainy i Polski, ponieważ dążył do pojednania naszych narodów opartego na wierze katolickiej - podkreślił duchowny. Podał ponadto przykłady prześladowań, jakie spadły na biskupa zarówno ze strony władzy świeckiej, jak i przedstawicieli Kościoła greko-katolickiego i prawosławnego na Ukrainie, za głoszenie Słowa Bożego.

 

Mam nadzieję, że dzięki ukazaniu się polskiej wersji „Dwóch Królestw” uda się w końcu doprowadzić do polsko-ukraińskiego pojednania opartego przede wszystkim na prawdzie i nauce Kościoła - zakończył ks. Pełechaty.

 

 

TK

 

 

 Książkę „Dwa Królestwa”, autorstwa bł. biskupa męczennika Grzegorza Chomyszyna, możesz zakupić w Księgarni  "Polonia Christiana"

 

 

 

 


DATA: 2017-10-17 13:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.