DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Polska premiera książki „Dwa Królestwa” błogosławionego męczennika bp. Grzegorza Chomyszyna

Polska premiera książki „Dwa Królestwa” błogosławionego męczennika bp. Grzegorza Chomyszyna
PCh24

- Pragniemy serdecznie podziękować Instytutowi ks. Piotra Skargi i całemu środowisku „Polonii Christiana”. To oni piersi dostrzegli, że zawierucha, jaka rozpętała się na Ukrainie po publikacji „Dwóch Królestw” to coś więcej niż zwykłe zawirowanie, o których codziennie informują media. To oni pierwsi zwrócili uwagę na istotę całego sporu. To dzięki ich zaangażowaniu od ponad roku możemy popularyzować słowo bp. Chomyszyna i głosić prawdę w duchu katolickim. Bardzo serdecznie Wam za to dziękujemy - powiedział podczas  premiery wydanej po polsku książki „Dwa Królestwa”, autorstwa bł. biskupa męczennika Grzegorza Chomyszyna, prof. Włodzimierz Osadczy.


Premiera książki opublikowanej nakładem Wydawnictwa AA miała miejsce w piątek podczas Salonu Książki Historycznej w Krakowie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Rękopis książki został cudem ocalony z zawieruchy wojennej, przechowany i dopiero w ubiegłym roku wydany na Ukrainie. Dzisiaj ukazuje się jego polskie tłumaczenie, do którego wstęp, przedmowę i posłowie napisali nasi dzisiejsi goście, czyli ks. Ihor Pełechaty i prof. Włodzimierz Osadczy - powiedział na wstępie Andrzej Mardyła - szef Wydawnictwa AA.

 

Następnie głos zabrał prof. Osadczy, zdaniem którego możliwość udostępnienia książki „Dwa Królestwa” polskim czytelnikom to „namacalne świadectwo działalności opatrzności Bożej”.

 

- „Dwa Królestwa” to metafora, która nawiązuje do dwóch państw świętego Augustyna i do głębszej metafizyki, która nam towarzyszy w dniu powszednim, czyli walki dobra i zła towarzyszącej nam od początku stworzenia świata - zaznaczył na początku wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 

Prof. Osadczy zwrócił uwagę na trzy najważniejsze „obszary” książki. Pierwszym z nich jest jej treść, czyli przemyślenia bp. Grzegorza Chomyszyna, które pokazują i obrazują walkę tytułowych „dwóch królestw”. Drugi „obszar” to historia, jaką przeszedł rękopis błogosławionego męczennika, który przeciwnicy idei duchownego próbowali zniszczyć przez co nigdy nie ujrzałby on światła dziennego i nie trafił do wiernych. Trzecim obszarem jest los, jaki spotkał samą książkę i jej wydawcę ks. Pełechatego po jej ukazaniu się w wersji ukraińskiej. - Siły zła rozpoczęły bezwzględną walkę z „Dwoma Królestwami” poprzez ataki, szykany i represje, jakie spadły m.in. na ks. Pełechatego - osobę odpowiedzialną za popularyzację dzieła bp. Chomyszyna - powiedział prof. Osadczy.

 

Książka bp. Chomyszyna zawiera treści, mówiąc najdelikatniej, niepopularne zwłaszcza jeśli spojrzymy na obecną kondycję Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie przesiąkniętego herezją nacjonalizmu - podkreślił historyk. Dodał, że największe „niebezpieczeństwo”, jakie niosą za sobą „Dwa Królestwa” to potępienie zła, jakie ogarnęło ludność ukraińską wraz z rozprzestrzenianiem się tamtejszego „patriotyzmu” budowanego na kradzieżach, gwałtach i bestialskich morderstwach. - Bp Chomyszyn stanowczo potępiał tego typu ideologię, pokazywał zło, jakie z niej wychodzi i przedstawiał swoją propozycję dla narodu ukraińskiego opartej o naukę Kościoła Katolickiego - powiedział prof. Osadczy.

 

Po wypowiedzi autora przedmowy i posłowia do książki „Dwa Królestwa” głos zabrał ks. Ihor Pełechaty. Opowiedział on o represjach i szykanach, jakie na niego spadły za głoszenie „prawdy historycznej i katolickiej”, zawartej w dziele błogosławionego męczennika. - Bp Chomyszyn był nadzwyczajną postacią w historii Ukrainy i Polski, ponieważ dążył do pojednania naszych narodów opartego na wierze katolickiej - podkreślił duchowny. Podał ponadto przykłady prześladowań, jakie spadły na biskupa zarówno ze strony władzy świeckiej, jak i przedstawicieli Kościoła greko-katolickiego i prawosławnego na Ukrainie, za głoszenie Słowa Bożego.

 

Mam nadzieję, że dzięki ukazaniu się polskiej wersji „Dwóch Królestw” uda się w końcu doprowadzić do polsko-ukraińskiego pojednania opartego przede wszystkim na prawdzie i nauce Kościoła - zakończył ks. Pełechaty.

 

 

TK

 

 

 Książkę „Dwa Królestwa”, autorstwa bł. biskupa męczennika Grzegorza Chomyszyna, możesz zakupić w Księgarni  "Polonia Christiana"

 

 

 

 


DATA: 2017-10-17 13:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.