DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Polska pod Krzyżem: Msza święta centralnym punktem dnia modlitwy i pokuty

Polska pod Krzyżem: Msza święta centralnym punktem dnia modlitwy i pokuty
Fot. Facebook / Polska pod Krzyżem

Ponad 60 tysięcy osób wzięło udział w centralnym wydarzeniu akcji ewangelizacyjnej „Polska pod Krzyżem”, jakim była Msza święta odprawiona przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa. Obecny był również m.in. biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczący Rady KEP ds. apostolstwa świeckich.

 

Bezpośrednim przygotowaniem do Najświętszej Ofiary była modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego. W jej trakcie, przez plac utkany wielokolorowym tłumem młodszych i starszych, często całych rodzin, z powiewającymi flagami i transparentami sygnalizującymi miejsca, z których przyjechali uczestnicy spotkania, do ołtarza zbliżała się procesja wejścia, na czele której niesione były relikwie Krzyża Świętego przywiezione z włocławskiej katedry. Modlący się w sektorach ludzie klękali przed drzewem Krzyża.

 

Wyrazy łączności z zebranymi przekazali Prezydent RP i premier polskiego rządu. W imieniu Andrzeja Dudy słowo do zebranych skierował kapelan prezydencki ksiądz prałat Zbigniew Kras. Przypomniał prezydenckie wizyty we Włocławku i modlitwy pod krzyżem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie. Odczytano także list premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas uroczystości odtworzone zostało nagranie homilii Jana Pawła II wygłoszonej we Włocławku 7 czerwca 1991 roku – dokładnie w tym samym miejscu, gdzie odbywało się sobotnie spotkanie. Zebrani słuchali słów zadziwiających swoją aktualnością. Można było zaobserwować poruszenie ludzi, którzy reagowali oklaskami dokładnie w tych samych momentach, w których 28 lat temu wierni odpowiadali św. Janowi Pawłowi II.

Papież Polak wspomniał wówczas postacie rodzimych świętych, którzy „wpatrując się w serce Jezusa znajdowali w nim nadludzką moc”. Jan Paweł II przestrzegał przed źle pojmowaną europejskością, chcącą spłycić człowieka do poziomu instynktów i seksualności, która pozwala zabijać nienarodzone dzieci. „My tą Europę tworzyliśmy i to z wielkim trudem. Kulturę europejską tworzyli przede wszystkim męczennicy. Taką miarę europejskości przyjmujemy, pragniemy podjąć i kontynuować, nie pozwolimy sobie zaniżyć tej miary. Świat potrzebuje Europy odkupionej” – apelował.

W trakcie homilii ksiądz biskup Mering zauważył, że głos papieża prowadzi w kierunku serca ukrzyżowanego Jezusa. – Bóg zabiega o naszą miłość, wiarę w niego. Zachęca byśmy udali się pod krzyż – powiedział hierarcha, podkreślając, że to właśnie na krzyżu rodzi się nowa szansa dla każdego człowieka.

Krzyż Jezusa prowadzi człowieka do wiary. Widok Jezusowej Męki potrafi zmienić ludzkie serce. Rodzi uznanie winy, prośbę o przebaczenie i zapewnia przebaczenie człowiekowi. Stający pod krzyżem uczą się od Jezusa wielkodusznego miłosierdzia – powiedział biskup Mering. Hierarcha przypomniał, że jedną z postaci tej wielkiej miłości jest miłosierdzie. Dodał, że tylko Bóg w swojej miłości umie dawać znacznie więcej niż człowiek potrzebuje, jednak jako katolicy powinniśmy przynajmniej próbować naśladować w tym swojego Stwórcę. – Nie umiemy sami tego zrobić, ale z Jego pomocą wszystko jest możliwe – przypomniał.

Biskup powiedział, że ukrzyżowany Jezus uczy altruizmu, który jest dziś wartością nieznaną i nielansowaną. – Dziś mówi się nam: baw się, korzystaj z życia, bądź sobą, realizuj siebie. Zauważcie jaka panuje cisza w kościele, kiedy czytamy fragment o Maryi i Janie stojących pod krzyżem Jezusa. Droga do zbawienia nie wiedzie przez egoizm. Człowiek realizuje siebie poprzez ofiarowanie się drugiemu człowiekowi – podkreślił duchowny.

Biskup włocławski dodał, że Matka Jezusa i św. Jan kierowali się w swoim postępowaniu miłością wobec Jezusa i to ona przyprowadziła ich na Golgotę. – Właśnie takich kobiet, takich mężczyzn, z odwagą i miłością stających pod krzyżem Jezusa, potrzebuje Polska, Europa, a nawet świat –  powiedział. Krzyż rodzi prawdziwych świadków Ewangelii i jest paradoksalnym znakiem siły chrześcijaństwa. – Stajemy pod krzyżem żeby odszukać siebie, znaleźć swoje miejsce w życiu, chcemy pokazać światu, że należymy do Jezusa – dodał biskup.

Musimy ratować wartości, o których mówił Jan Paweł II, musimy ratować nasze rodziny, i o to apelował również papież Franciszek. Musimy mieć odwagę wybierać prawdę, dobro, piękno. Wybierając życie, zwłaszcza jeszcze nienarodzonego człowieka! Prawda, dobro i życie to królestwo Jezusa – powiedział bp Mering. – Twój Syn, Boże zwyciężył śmierć, niech także i nam pozwoli zwyciężyć małość i dojść do Niego w świętości – zakończył biskup włocławski.

Podczas wyznania wiary, na pytania przewodniczącego liturgii wielotysięczny tłum odpowiadał: „wierzę!”. Przed zakończeniem Mszy św. biskup Mering poświęcił przyniesione przez wiernych krzyże, które zawisną w domach, miejscach nauki i pracy.

Przed błogosławieństwem głos zabrał również biskup świdnicki Ignacy Dec. Podziękował biskupowi Meringowi za udzielenie gościny temu spotkaniu na włocławskiej ziemi, a wiernym świeckim za ich przykład apostolstwa, którego owocem jest trzecie z wydarzeń ewangelizacyjnych – po „Wielkiej Pokucie” i „Różańcu do Granic” – „Polska pod Krzyżem”. Przypomniał o znaczeniu przyjęcia Krzyża dla chrześcijańskiego życia, a nawiązując do ostatnich słów Chrystusa z Krzyża – o zbawczych owocach męki i śmierci Jezusa. Życzył też ojczyźnie przemiany serc Polaków.

Źródło: KAI

RoM

 

Zobacz relację

 


DATA: 2019-09-16 08:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy zastanwiał się ktoś dlaczego Duch Święty pokierował tą akcję do Włocławka właśnie? Jak wielką musi być waga krwi męczenników a zwłaszcza tego ostatniego, księdza Jerzego? A co jeśli Bóg w ten sposób szykuje nas samych do męczeństwa?
8 miesięcy temu / Łukasz
 
W tvpis PiS wykorzystuje to zdarzenie jako propagandę przedwyborczą. Niedobrze mi się robi.
8 miesięcy temu / data
 
Podczas Mszy Świętej użyto Pierwszej Modlitwy Eucharystycznej czyli Kanonu Rzymskiego. Bardzo rzadko można go usłyszeć podczas takich uroczystych Mszy Świętej. A wręcz nigdy. Bogu dzięki.
8 miesięcy temu / XXX
 
Polska pod krzyżem i dwóch biskupów...
8 miesięcy temu / pepe
 
Piękne świadectwa ludzi w trakcie trwania Drogi Krzyżowej. To co powinno pozostać nam w pamięci to słowa: przebaczamy i prosimy o przebaczenie. W Krzyżu zbawienie. Amen.
8 miesięcy temu / A.D. 1982
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.