DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Polska odpowiedź na rosyjskie zarzuty w sprawie demontażu „mauzoleum” w Trzciance

Polska odpowiedź na rosyjskie zarzuty w sprawie demontażu „mauzoleum” w Trzciance
Wyburzanie Mauzoleum Armii Czerwonej w Trzciance. Fot. twitter.com /@VKouprich

Ambasada RP w Moskwie poinformowała, że strona rosyjska została uprzedzona przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o demontażu usytuowanego na Placu Pocztowego w Trzciance pomnika Armii Czerwonej.

 

„Władze miasta przeprowadziły pod ścisłym nadzorem konserwatorskim badania georadarowe i elektrooporowe, które nie potwierdziły obecności ludzkich szczątków na tym obszarze. Ciała żołnierzy Armii Czerwonej zostały przeniesione na inne miejsce spoczynku już w latach 50-tych. W świetle raportów z tych badań można było uznać, że pomnik w Trzciance nie ma statusu grobu wojennego, a jest jedynie upamiętnieniem symbolicznym”, poinformowała placówka.

 

W oświadczeniu podkreślono, że umowa „o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji” zawarta pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską 22 lutego 1994 roku „nie ma zastosowania do pomników symbolicznych, które nie są elementem grobów lub cmentarzy wojennych”.

 

„Polska zawsze z należytą czcią i starannością otaczała i otacza mogiły wszystkich poległych żołnierzy, jeńców wojennych i internowanych, niezależnie od ich narodowości ani okoliczności, w  jakich znaleźli się na naszych ziemiach. To samo dotyczy mogił żołnierzy rosyjskich i radzieckich. Takie postępowanie leży w polskiej tradycji narodowej”, podkreślono.

 

W miniony piątek sprzeciw wobec polskich działań w sprawie demontaż mauzoleum czerwonoarmistów w Trzciance wystosowała ambasada Rosji w Warszawie. Z kolei przedstawiciele rosyjskiego MSZ określili te działania „bluźnierczym aktem”.

 

„Przygotowania do tego bluźnierczego aktu trwały długo, a strona polska była świetnie zaznajomiona z naszym uargumentowanym i jednoznacznym stanowiskiem dotyczącym sprzeciwu wobec likwidacji tego pomnika” – napisał rosyjski resort spraw zagranicznych. Dodało, że zachowanie polskich władz „jest niedopuszczalne z punktu widzenia obowiązujących dokumentów międzypaństwowych i międzyrządowych”.

 

 

Źródło: moskwa.msz.gov.pl, interia.pl

TK

DATA: 2017-09-12 09:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Warszwce powinni wyburzyć pałac Stalina!!!
ponad 2 lata temu / Siara
 
I słusznie! To co jest choćby w symboliczny sposób nawiązaniem do reżimu, jakikolwiek by on nie był, nie powinno zaśmiecać przestrzeni publicznej. Inną sprawą jest, że taki stan "zafundowano" nam bez naszego uczestnictwa, przy pełnej akceptacji współczesnych (nie)przyjaciół Rzeczypospolitej Polskiej.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.