DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach? Zaskakujące doniesienia ukraińskich mediów

Polska odbuduje pomnik UPA w Hruszowicach? Zaskakujące doniesienia ukraińskich mediów
Pomnik UPA w Hruszowicach. Fot. Waldek Sosnowski/Forum
#HRUSZOWICE    #POMNIK    #UPA    #OUN    #UKRAINA    #UKRAIŃCY    #EKSHUMACJA    #KIJÓW    #JAN PIEKŁO    #AMBASADOR    #WOŁODYMYR WJATROWYCZ    #IPN

„Pomnik żołnierzy UPA w polskich Hruszowicach zostanie przywrócony, jeśli okaże się, że jest to miejsce pochówku” – poinformował ukraiński portal Hromadske.ua po wypowiedzi ambasadora Rzeczypospolitej w Kijowie, Jana Piekło. Dyplomata na konferencji prasowej stwierdził, że Polska proponuje Ukrainie wspólne prace ekshumacyjne w Hruszowicach, gdzie w ubiegłym roku – jak piszą ukraińskie media – „polscy nacjonaliści” zdemontowali pomnik.

 

Zadowolenie strony ukraińskiej, wynikające z propozycji złożonej przez polskiego ambasadora, ma swoje podstawy w przebiegu konfliktu wokół zakazu nałożonego na prowadzenie ekshumacji w miejscach pochówku Polaków, którzy zginęli w czasie I i II wojny światowej na terenie obecnej Ukrainy. Zakaz prowadzenia badań i poszukiwań szczątków dla polskich naukowców wprowadził Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej wiosną ubiegłego roku. Oficjalnym powodem, podanym wówczas przez szefa UIPN Wołodymyra Wjatrowycza, było zdemontowanie pomnika UPA postawionego w miejscowości Hruszowice w powiecie przemyskim na Podkarpaciu. Od tego czasu doszło do kilku spotkań, kończących się pustymi deklaracjami o potrzebie ocieplenia stosunków – to od nich strona ukraińska uzależniała zgodą na odbudowę ukraińskich pomników na terenie Polski. Problem w tym, że politykom ukraińskim chodzi o pomniki poświęcone UPA, na co nie może być zgody Warszawy.

 

Stanowisko Kijowa nie zmieniło się po spotkaniu Krzysztofa Szczerskiego (ministra w Kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy) oraz Kostiantyna Elisejewa (zastępcy szefa administracji prezydenta Petra Portoszenki) w listopadzie ubiegłego roku. Przełom nie nastąpił także po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmowach z Petrem Poroszenką w grudniu 2017 roku. Z kolei w lutym odbyło się spotkanie na szczeblu wicepremierów – Piotra Glińskiego i Pawła Rozenki – równie bezskuteczne jak późniejsza rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z Petrem Poroszenką oraz przeprowadzona 28 marca telefoniczna rozmowa z premierem Wołodymyrem Hrojsmanem.

 

Na szczytach władz Ukrainy nie ma woli ucywilizowania relacji z Polską. Spowodowane jest to budowaniem tam tożsamości narodowej w oparciu o OUN i UPA. Polacy są zwodzeni cały czas słowami o konieczności wspólnego budowania przyszłości i współpracy we wszystkich obszarach. W przełożeniu na praktykę, relacje polsko-ukraińskie sprowadzają się do pomocy finansowej, wojskowej i ekonomicznej ze strony Polski. Z tej współpracy korzysta Ukraina, walcząca z kryzysem finansowym i gospodarczym. I podobnie jak w innych spornych kwestiach na razie wygląda na to, że to Polska pierwsza ugnie się przed twardą postawą Kijowa. Efekt jest taki, że Ukraińcy są nadal przekonani o słuszności swojej postawy. Oczekiwania ukraińskie wobec Polski oddaje jeden z komentarzy na portalu Ewropejska Prawda: „Po co nurzać się w grobach zmarłych i zabitych? (…) Polacy najpierw niech zaczną odbudowywać ukraińskie pomniki i groby, które zniszczyli”.

 

 

PK

 

  


DATA: 2018-04-19 10:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

pmniki żołnierzy wyzwoliciweeli się burzy , pomniki poległych z UPA milicjantów i funkcjonariuszy się burzy a pomniki UPA się odbudowuje i nie ma na nich silnych.Paranoja i wstyd.
ponad 2 lata temu / RR
 
Liczą się wymiary? Czyli mały pomnik zbrodniarzy z UPA by Ci nie przeszkadzał?
ponad 2 lata temu / do Szkoda słów
 
Dlaczeo pis chce się do końca zohydzić?
ponad 2 lata temu / Kazio
 
niech sprobuja -- dowiedza sie co to znaczy gniew Polakow -i to szybko
ponad 2 lata temu / nm
 
Można zmienić regulamin cmentarza. Wprowadzić przepis, że nagrobki nie mogą mieć takich wymiarów. Zbrodniarze nie powinni mieć nawet prawa do godnego pochówku.
ponad 2 lata temu / Szkoda słów
 
Link do źródła...?
ponad 2 lata temu / Maciej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.