DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Polska musi wpłacać coraz więcej środków na pomoc rozwojową m.in. dla Chin

Polska musi wpłacać coraz więcej środków na pomoc rozwojową m.in. dla Chin
Sala Zgromadzenia Ogólnego. źródło: wikipedia.org

Polska w najbliższych latach zobowiązała się w ramach OECD zwiększyć udział w pomocy rozwojowej (kredyty i granty przyznawane krajom rozwijającym się). Do 2030 roku pomoc ta ma wzrosnąć trzykrotnie.

 

Stosunek Oficjalnej Pomocy Rozwojowej dla innych państw (ODA) do Dochodu Narodowego Brutto (PNB) ma wynieść 0,33 proc. Pomoc jest kierowana na realizację m.in. agendy zrównoważonego rozwoju.

 

W pierwszym tzw. Przeglądzie Partnerskim (Peer Review opublikowanym w ub. roku) przeprowadzonym przez Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC) Polskę uznano za ważnego partnera w procesie rozwoju sąsiednich państw w Europie Wschodniej, takich jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja.

 

W 2015 r. Oficjalna Pomoc Rozwojowa (ODA) udzielona przez Polskę wyniosła 528 mln USD netto (wyrażona w cenach stałych z 2014 roku), co oznacza realny wzrost o 16,8 proc. w stosunku do 2014 r., kiedy to wyniosła 452 mln USD. ODA jako procent dochodu narodowego brutto (DNB) wzrosło do poziomu 0,10 proc. wobec 0,09 proc. w 2014 r. Niemal 80 proc. pomocy Polski przekazywane jest za pośrednictwem organizacji międzynarodowych, głównie w formie ustalonych składek do budżetu Unii Europejskiej.

 

Polska zobowiązała się, że do 2030 r. trzykrotnie zwiększy stosunek ODA do DNB, który wyniesie 0,33 proc. Jednocześnie zobowiązaliśmy się do zwiększenia pomocy dla państw najmniej rozwiniętych do 50 proc. łącznej wartości ODA w stosunku do obecnych 28,8 proc. Osiągnięcie tego wymaga przyznania państwom afrykańskim i azjatyckim większej pomocy bilateralnej bez żądania w zamian zakupu polskich towarów i usług. Takie zalecenia dał Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC).

 

Polska dołączyła do DAC w 2013 r., a w latach 2013–2014 największymi odbiorcami jej pomocy było pięć państw: Angola, Białoruś, Ukraina, Chiny i Etiopia.

 

Każdy członek DAC poddawany jest co pięć lat przeglądowi w celu monitorowania osiąganych wyników, rozliczenia z dotychczasowych zobowiązań i zalecenia usprawnień.

 

Zgodnie z projektem MSZ dot. Planu współpracy rozwojowej w 2018 roku, realizującym założenia wieloletniego programu współpracy rozwojowej na lata 2016-2020, przyjętego przez Radę Ministrów jeszcze w październiku 2015 r., wszelkie dotacje i pożyczki udzielane krajom rozwijającym się mają służyć realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

 

W 2018 r, mamy „pomagać” krajom Partnerstwa Wschodniego, czterem państwom afrykańskim i dwóm krajom Azji i Bliskiego Wschodu.

Warszawa będzie wspierać projekty w zakresie ochrony środowiska, dobrego rządzenia, demokracji i praw człowieka, rozwoju kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości i sektora prywatnego, rolnictwa i obszarów wiejskich.

 

Wkład Polski w finansowanie pomocy rozwojowej – poza dotacjami w umowach bilateralnych - poprzez UE wyniesie w 2018 r. około 238 mln EUR. Składka na Europejski Fundusz Rozwoju wyniesie 98 598 650 EUR (ok. 444 mln PLN przy kursie 1 EUR=4,5 PLN). Składka na nowo powstały fundusz UE dla uchodźców w Turcji to wydatek rzędu 12 589 310, 80 EUR.

 

Jak informuje rząd na swojej stronie polskapomoc.gov.pl, „dla każdego z priorytetów tematycznych polskiej współpracy rozwojowej opracowane zostały rezultaty, których osiągnięcie przyczyni się do realizacji celów priorytetowych. Wybrane priorytety są zgodne z siedemnastoma Celami Zrównoważonego Rozwoju i ich realizacja będzie polskim wkładem w dążenie do wypełnienia celów globalnej agendy rozwojowej”.

 

„Polskie zobowiązania finansowe na rzecz współpracy rozwojowej będą odzwierciedlały wyniki negocjacji Trzeciej Międzynarodowej Konferencji na rzecz finansowania rozwoju w Addis Abebie. Zasadnicza część środków finansowych kierowana jest do państw priorytetowych programu polskiej współpracy rozwojowej we współpracy z polskimi organizacjami pozarządowymi, jednostkami sektora finansów publicznych, Polską Akademią Nauk i szkołami wyższymi. Polska pomoc realizowana jest również we współpracy z polskimi przedstawicielstwami i placówkami dyplomatycznymi”, dodano w komunikacie resortu spraw zagranicznych.

 

Jednym z zasadniczych celów „zrównoważonego rozwoju” jest upowszechnienie „nowoczesnych środków antykoncepcji”, które obejmują aborcję i sterylizację mężczyzn oraz kobiet, o czym mówi raport Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych Sekretariatu ONZ oraz Komisji na rzecz Ludności i Rozwoju z 2015 roku zatytułowany „Trends in contraceptive use worldwide”.

 

Stwierdzono w nim, że najpowszechniejszą „nowoczesną metodą antykoncepcji” była sterylizacja. Zastosowało ją aż 19 proc kobiet korzystających z „nowoczesnych metod antykoncepcji” (sic!).

 

Raport wprost podaje, że „upowszechnienie antykoncepcji pomogło w realizacji  podstawowego prawa par i osób indywidulanych do posiadania tylu dzieci ilu chcą” i dzięki temu „ograniczono śmiertelność matek i dzieci” (po prostu rodzi się ich mniej), a także poprawiono sytuację ekonomiczną kobiet i dzieci (walka z ubóstwem, czyli główny cel Agendy 2030).

 

Przypomniano jednocześnie, że Międzynarodowa Organizacja na rzecz Ludności i Rozwoju w 1994 r. zaleciła, by wszystkie kraje do 2015 r. wywiązały się z zadania umożliwienia powszechnego dostępu do „planowania rodziny”. Ustalono potem szczegółowy plan działania w  tym kierunku, ale w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało się przedłużyć okres realizacji programu ICPD do 2015 r.

 

Później przyjęto program Agenda 2030, w którym potwierdzono „zobowiązanie do zapewnienia powszechnego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji do  2030 roku”, który jak wskazano, zawiera jeszcze ambitniejsze cele związane z „gender”, „inkluzyjnością społeczną”.

Źródło: polskpomoc.gov.pl, oecd.org, msz.gov.pl, u.org

AS


DATA: 2018-01-18 08:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Coś tu nie gra - dlaczego o tego typu bezeceństwach można dowiexzueć się przypadkiem z forum? To prawdziwy skandal...
ponad 1 rok temu / Pytanie
 
To ja mam płacić na ogłupiałe gender i na imperjalizm chiński chyba was pogieło .Polacy obudźcie się.
ponad 1 rok temu / Polak.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.