DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2019 r.

II Niedziela zwykła
Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Polska może żądać od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową?

Polska może żądać od Niemiec odszkodowania za II wojnę światową?

Jak wynika z informacji zdobytych przez dr. Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa, publicystę tygodnika „W sieci”, Polska formalnie nie zrzekła się odszkodowań za II wojną światową. Jak to możliwe?

 

Najważniejszym dokumentem poświadczającym zrzeczenie się przez Polskę odszkodowań był dokument dyplomatyczny – jak twierdzi MSZ – zarejestrowany i opublikowany w zbiorze umów międzynarodowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1969 roku.

 

Czujność Kostrzewy-Zorbasa wzbudziło jednak to, że tekst pominięto w półoficjalnym zbiorze dotyczącym odszkodowań wydanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. Dokument jest też niezbyt jasno odnotowany w MSZ, bo nie ma tam informacji na temat jego daty i tytułu. Co do tej pierwszej danej, jest jedynie ogólnikowa informacji o roku powstania dokumentu.

 

Najważniejsze jednak jest to, czy dokument znalazł się w rejestrze prowadzonym przez Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Tylko wtedy bowiem miałby on skutek prawny. Jak twierdzi Kostrzewa-Zorbas w rejestrze tym nie ma takiego dokumentu. „Dokumentu, o który Pan prosi, nie ma w Biurze Spraw Prawnych” – taką odpowiedź na swoje pytanie otrzymał publicysta. Co to oznacza? „Zrzeczenie się przez Polskę niemieckich odszkodowań wojennych nie zostało zarejestrowane u Sekretarza Generalnego” – pisze Kostrzewa-Zorbas. A to oznacza, że takie zrzeczenie nie ma skutku prawnego.

 

Publicysta nie dał jednak za wygraną i usiłował znaleźć dokument. Szukał go w bazach danych, indeksach i publikacjach ONZ, dostępnych przez Internet. Żadnych efektów nie przyniosło też przeszukanie zbiorów biblioteki ONZ, co nie pozwala nawet na ustalenie jego losów. Może to sugerować, że dokument nigdy nie trafił do ONZ, ponieważ w bibliotece tej znajdują się wszystkie publikacje Organizacji w tym niedostępne w Internecie.

 

 

 

 

 

Źródło: „W sieci”

 

ged

 


DATA: 2014-09-29 08:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Domaganie się odszkodowań wymagałoby podważenia ustaleń Konferencji Poczdamskiej. To tam Stalin zaproponował zaspokojenie roszczeń odszkodowawczych Polskich z puli odszkodowań zapłaconych przez Niemcy na rzecz ZSRS. Propozycja Stalina została zaakceptowana przez pozostałych sygnatariuszy, czyli USA i Wielką Brytanię. Innymi słowy, jeżeli Niemcy się wywiązały i wypłaciły ZSRS należne odszkodowanie, to niestety, nic nam nie muszą płacić.
ponad 1 rok temu / didieur
 
jestem ciekawa czy wy byscie chcieli placic odszkodowania za waszych przodkow? przeciez ci co rozpetali te wojne juz nie zyja, chcecie odszkodowania od wnukow? czy naprawde wierzycie ze my polacy mamy tak czysta historie jakiej ucza w szkole? te gadanie o odszkodowaniu to element gry politycznej, by tak naprawde odwrocic uwage od tego co naprawde robi rzad i co wprowadza. kasa na 500+ sie konczy? a to wmowmy ze niemcy nie dali nam odszkodowania i nie bedziemy wyplacac. bo zloty pociag jakos sie nie znalazl, heheh
ponad 1 rok temu / xallix
 
Im dluzej Polska zwleka, tym trudniejsze bedzie dochodzenie naszych praw. Kolejne pokolenia panstw- agresorow beda wypierac winy
ponad 2 lata temu / pola
 
Decyzja podjęta w relacji między dwoma komunistycznymi reżymami (PRL i NRD) satelickimi wobez komunistycznego supermocarstwa (ZSRS) były Z MOCY PRAWA pozbawione skutków prawnych. Gdyby dwaj bandyci opanowali posiadłości Nowaka i Malinowskiego, a potem jeden bandyta w imieniu Nowaka sprzedałby samochód Nowaka drugiemu bandycie udającemu Malinowskiego, to choćby potem poszli do notariusza z umową kupna-sprzedaży podrabiając podpisy obrabowanych, umowa tak zawarta byłaby od początku nieważna i nie rodziłaby skutków prawnych. Nieodnalezienie dokumentu w ONZ nie powinno mieć tu NIC do rzeczy! 3 biliony od Niemiec? A ile od Rosji? Bo na pewno więcej... Wszystkich holocaust survivors zgłaszających się z JAKIMIKOLWIEK roszczeniami do Polski można i należy kierować też do Niemic i do Rosji jako spadkobierców dwóch niegdysiejszych socjalistycznych supermocarstw - dzieczących także odpowiedzialność za zbrodnie popełnione pod kontrolą Berlina i Moskwy.
ponad 4 lata temu / Antoni Kosiba
 
Powinniśmy żądać odszkodowań a pieniądze przeznaczyć na wojsko !
ponad 4 lata temu / skoczek
 
Być może nastąpi cudowne zmaterializowanie się owego dokumentu w którymś z archiwów lub instytucji, na wschód lub zachód od naszych granic! Lecz, ani Niemcom, ani Ruskim byłoby to bardzo nie na rękę... A poza tym, p. były płemier i Stronnictwo Pruskie (jak pisze p. Michalkiewicz) już dopilnuje by rzeczony dokumient nie znalazł się! No, chyba, że Stronnictwo Amerykańsko-Żydowskie (za p. Michalkiewiczem) będzie mieć w tym mocny oręż!
ponad 4 lata temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.