DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 50  >   TEMAT NUMERU: WYBIERAJ ŻYCIE

Rozmowa ze Sławomirem Olejniczakiem

Polska może wznieść sztandar obrony życia

Polska może wznieść sztandar obrony życia
Fot. Piotr Wojnarowski / Forum

Dopuszczając pewne zachowania, a karząc inne, prawo pełni funkcje wychowawcze. Złe prawo kształtuje postawy moralnie złe. Polska ma okazję zaproponować światu nowe standardy życia społecznego. Możemy wskazać kierunek, w jakim należy zmierzać. To wielkie wyzwanie zwłaszcza w roku, w którym obchodzimy tysiąc pięćdziesiątą rocznicę chrześcijaństwa na naszych ziemiach – mówi Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, w rozmowie z Piotrem Doerre. Poniższy tekst jest fragmentem wywiadu, który w całości ukazał się w najnowszym, pięćdziesiątym numerze magazynu "Polonia Christiana".


 

Dlaczego należy zmienić obowiązującą w Polsce ustawę „o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” z roku 1993?


Przede wszystkim dlatego, że ta ustawa nie chroni życia w pełni, skoro przewiduje trzy wyjątki legalizujące zabijanie dzieci nienarodzonych. Dziecko przed narodzeniem jest przez to prawo dyskryminowane, nie podlega ochronie, choć jest przecież osobą ludzką od samego poczęcia. Drugi powód: to złe prawo jest pewną zaszłością historyczną. Dopuszczalność aborcji pojawiła się w Polsce w roku 1943 jako prawo hitlerowskie mające doprowadzić do eksterminacji naszego narodu. Po wojnie została wprowadzona przez komunistów w roku 1956. To już wiązało się z szerszym zjawiskiem – prawodawstwem aborcyjnym wprowadzanym w różnych krajach na świecie w połowie XX wieku jako element rewolucji seksualnej. Skoro dopuszczono wolność kontaktów seksualnych, to pojawiał się ich „skutek uboczny”, czyli dziecko, którego należało się pozbyć. Dopuszczalność aborcji stanowiła więc logiczne następstwo tego seksualnego „wyzwolenia”.

 

Wcześniej w kulturze zachodniej, chrześcijańskiej, aborcję traktowano jako dzieciobójstwo i karano ją z całą surowością. Legalizacja aborcji stała się ważnym etapem rewolucyjnego procesu dechrystianizacji Europy i destrukcji cywilizacji zachodniej. Pomijając już sam fakt zabicia dziecka, efektem aborcji jest niszczenie więzi rodzinnych, szczególnie rodzicielskich. Kogoś, kto decyduje się na zabicie własnego dziecka, nie można przecież określić mianem dobrego rodzica – to rodzic wyrodny. W społeczeństwie, w którym zaczyna dominować taka postawa, z czasem tworzy się mentalność, którą święty Jan Paweł II trafnie określił mianem cywilizacji śmierci. To cywilizacja, w której ludzie są mentalnie przygotowani do zabijania własnych dzieci.

 

Wiele lat temu profesor Włodzimierz Fijałkowski podkreślał, że mentalność aborcyjna jest skutkiem mentalności antykoncepcyjnej. Rewolucja seksualna wiąże się bowiem z unikaniem poczęcia dziecka za pomocą antykoncepcji, ale jeśli już do poczęcia dojdzie – pojawia się pragnienie pozbycia się „problemu”. Ostatecznie, w dłuższej perspektywie czasowej musi to prowadzić do zniszczenia więzi rodzinnych. Stąd łatwość rozwodów, zastępowanie związków małżeńskich relacjami nieformalnymi i traktowanie dziecka jako efektu „ubocznego”.

 

Skoro mówimy o znaczeniu aborcji w procesie niszczenia cywilizacji, to jasne jest, że wprowadzenie jej bezwzględnego zakazu może mieć odwrotne – zbawienne skutki dla naszego kraju…


Dopuszczając pewne zachowania, a karząc inne, prawo pełni funkcje wychowawcze. Złe prawo kształtuje postawy moralnie złe. Polska jest właściwie jedynym krajem, któremu udało się poważnie zawęzić liberalne prawo wprowadzone przez komunistów. To rozwiązanie nie było jednak doskonałe. Wprowadzenie całkowitej ochrony ludzkiego życia będzie miało olbrzymie znaczenie, także dla rechrystianizacji relacji społecznych oraz odbudowy porządku opartego na prawie naturalnym i Bożych przykazaniach.

 

Polska może wznieść sztandar obrony życia i nowych standardów życia społecznego – powrotu do korzeni chrześcijańskich, fundamentu naszej cywilizacji. To wielkie wyzwanie zwłaszcza w roku, w którym obchodzimy tysiąc pięćdziesiątą rocznicę istnienia państwa polskiego i jednocześnie chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Ta podwójna rocznica pokazuje, jakie znaczenie miało dla Polski chrześcijaństwo: było fundamentem życia społecznego, bytu państwowego i rozwoju cywilizacyjnego. I tak powinno być nadal. Możemy wskazać Europie kierunek, w jakim należy zmierzać.

 

Proceder aborcji prowadzi do autodestrukcji społeczeństw zachodnich, w tym niestety również naszego. Jest jedną z głównych przyczyn depopulacji: zima demograficzna, którą obserwujemy, grozi zwyczajnym biologicznym wymarciem mieszkańców naszego kontynentu. Przy jednoczesnym zagrożeniu ze strony społeczności muzułmańskiej, cieszącej się ogromnym przyrostem naturalnym. Ta zresztą nie ukrywa, że zamierza podbić to, co zamierające i dekadenckie.

 

Zagrożenia społeczne i cywilizacyjne powinny przemawiać do każdego, choć niestety ogłupienie polityczną poprawnością sprawia, że tak nie jest. Ważny jest jednak także aspekt duchowy tej sprawy. Wprowadzenie pełnej ochrony życia w Polsce w tym wyjątkowym roku byłoby z pewnością szczególnym nawiązaniem współpracy z Opatrznością?


Aborcja jest grzechem dzieciobójstwa, na który Kościół nałożył najcięższą karę w postaci ekskomuniki. To straszliwy grzech wołający o pomstę do nieba, który polegana zabiciu niewinnej istoty. Kiedy zaś mamy do czynienia z tym grzechem nie jako ze zjawiskiem marginalnym, ale plagą społeczną wspieraną przez prawo, to poniekąd cały naród bierze na siebie winę. Jak mówił ksiądz Piotr Skarga, taka wina musi być w jakiś sposób odpłacona Bożej sprawiedliwości, stąd też prędzej czy późnej naród nią obciążony zostanie ukarany.

 

Ksiądz Skarga przewidywał różnego rodzaju kataklizmy mające spaść na Rzeczpospolitą za grzechy naszych przodków. Musimy spojrzeć na dzieje naszej Ojczyzny z tej samej co on perspektywy: katastrofy spadające na Polskę często były właśnie karami za grzechy. Nie znaczy to, że Pan Bóg nie jest miłosierny. Gdyby nie był, kary te mogłyby doprowadzić do zniknięcia naszego narodu z powierzchni Ziemi, tymczasem były one aktami miłosierdzia mającymi nas doprowadzić do opamiętania się.

 

Choć żyjemy w konkretnym czasie, to jednak bierzemy udział w batalii o wieczność. Wprowadzenie prawa znoszącego aborcję mogłoby być niezwykle doniosłym aktem ekspiacji za popełnione grzechy przez nas i naszych przodków.

 

 

 

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PIS coś ostatnio przycichł z zakazem aborcji. Wszyscy wiemy dlaczego...
ponad 4 lata temu / Anonimowy
 
 

Według organizatorów, ok. 5 tys. osób zebrało się w niedzielę na Place du Trocadéro w Paryżu podczas „Marszu Życia” w obronie rodziny i przeciwko zabijaniu nienarodzonych dzieci. Liczby nie powalają, ale trzeba pamiętać, że manifestacja odbywała się w czasie obowiązywania surowych obostrzeń.

 
 

Cyfrowy paszport szczepień przeciw COVID-19 jest opracowywany przez grupę firm medycznych i technologicznych, które przewidują, że rządy, linie lotnicze oraz inne podmioty wkrótce zaczną wymagać dowodów na zaszczepienie poszczególnych osób – pisze portal telewizyjnej sieci CNBC.

 

Znamy nazwisko kolejnego parlamentarzysty decydującego się na dołączenie do ruchu Szymona Hołowni. Do posłanki Katarzyny Gill-Piątek, która zamieniła Lewicę na Polskę 2050 dołączył senator Jacek Bury, kandydujący z list Koalicji Obywatelskiej były szef struktur Nowoczesnej na Lubelszczyźnie.

 

Kryzys COVID-19 to wielkie wyzwanie dla wspólnoty międzynarodowej – uważa abp Gabriele Caccia, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego zdaniem następstwa pandemii koronawirusa; współczesne zagrożenie dla zdrowia publicznego i postępujące bezrobocie można zwalczyć jedynie za pomocą współpracy międzynarodowej.

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.