DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Polska może być nie tylko zapleczem, ale i celem zamachowców. Służby muszą być czujne

Polska może być nie tylko zapleczem, ale i celem zamachowców. Służby muszą być czujne
Antyterrorysta By Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Nie da się wykluczyć, że Polska może być celem dla zamachowców. Nasz kraj jest też atrakcyjny pod kątem ewentualnego przygotowywania się terrorystów do zamachów dokonywanych później w krajach zachodniej Europy – ocenił gen. bryg. rez. dr. inż. Tomasz Bąk, dyrektor Instytutu Studiów nad Terroryzmem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

 

Jak podkreślił gen. Bąk w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”, póki co nie ma informacji o tym, by terroryści przygotowywali w Polsce zamachy. – Mimo to warto trzymać rękę na pulsie i pamiętać, że Polska – tak czy inaczej – leży na szlakach komunikacyjnych z południa na północ i ze wschodu na zachód. Ponadto jest w strefie Schengen, co sprawia, że właściwie każdy może swobodnie poruszać się po całej Europie – ocenił.

 

Jak przyznał, zagrożenie terrorystyczne sprawiło, że niektóre państwa ograniczyły niektóre swobody, powróciły do kontroli granicznych, ale nie ma gwarancji, że jest top metoda w pełni skuteczna. - Istnieje zatem prawdopodobieństwo, możliwość, że Polska mogłaby się stać zapleczem również dla organizacji terrorystycznych. Stąd potrzebna i wskazana jest koordynacja pomiędzy naszymi służbami specjalnymi a służbami innych państw europejskich, aby przeciwdziałać tego typu zagrożeniom – dodał.

 

W ocenie gen. Bąka polskie służby dokładają starań, by poziom bezpieczeństwa był jak najwyższy, ale też trzeba pamiętać, że nie ma idealnego systemu antyterrorystycznego. - Warto pamiętać, że zgodnie ze szkołą izraelską, która ma chyba największe doświadczenie w zwalczaniu terroryzmu, cała sztuka polega na tym, aby unieszkodliwić terrorystów jeszcze zanim pomyślą o dokonaniu zamachu. Czyli na etapie tworzenia siatek terrorystycznych na terenie danego państwa, na etapie organizacji samego zamachu, ale przede wszystkim podjąć walkę z przyczynami powstawania takiego zjawiska jak terroryzm – podkreślił.

 

Ekspert zaznaczył, że nie ulega wątpliwości, że istnieje zależność między masową imigracją a atakami terrorystycznymi, a „imigracja, jaka dotarła do Europy głównie z Bliskiego Wschodu czy z Afryki Północnej, jest w żaden sposób niekontrolowana”. - Jeśli służby państw zachodnich, zwłaszcza francuskie, same przyznają, że sprawa imigrantów wymknęła się im spod kontroli, to jak w tej sytuacji można zadbać o bezpieczeństwo kraju. Polska jest ostrożna, może aż nazbyt, ale takie podejście, taka polityka służy naszemu społeczeństwu – podkreślił.

 

Gen. Bąk zauważył też, że do bram Europy pukają głównie młodzi, rośli mężczyźni, którzy mogliby z powodzeniem walczyć o wolność swoich ojczyzn, a nie kobiety i dzieci. - W tej sytuacji broniłbym się przed niekontrolowaną migracją i przymusową relokacją takich osobników do Polski. Dzisiaj mówi się o kilku tysiącach, ale jeśli się zgodzimy, to Unia pójdzie dalej i będzie nas zmuszać do przyjmowania kilkunastu, a następnie kilkudziesięciu tysięcy. To może trwać w nieskończoność, tym bardziej ten proces trzeba przerwać – dodał.

 


Źródło: naszdziennik.pl

MA


DATA: 2017-09-11 09:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O roztropności w przyjmowaniu "uchodźców" Franciszek powiedział PRZEDWCZORAJ. Najpierw nieodwracalnie sprowadził tysiące morderców do Europy. Gdzie widzisz kłamstwo?
ponad 2 lata temu / katol
 
[email protected] To z tego, ze nie wolno klamac. Wiec nie bron go. Co do reszty... byli lepsi i gorsi papieze. Proponuje tu przeczytac dzisiejszy art "Watykanista o ostatnich slowach kard Caffarry"
ponad 2 lata temu / Ad
 
@Ad: Co z tego że mówił? Mówił też że uchodźcy są ważniejsi niż chrześcijanie w Europie. To tak jakby sprzedał własna matkę. A jego czyny w niszczeniu KK mówią same za siebie.
ponad 2 lata temu / ol
 
Katol @ Nie masz racji. Papiez Franciszek mowil, ze przyjmowanie uchodzcow musi byc ROZTROPNE. Mysle, ze poradzisz sobie z tym wyrazem.
ponad 2 lata temu / Ad
 
Nie chciałbym być Murzynem czy Arabem w Polsce, po ewentualnym zamachu.
ponad 2 lata temu / Piotr
 
A banderyzm nadal nie jest w Polsce zakazany. Cała Pisowska wierchuszka odpowie za to w przypadku jakiegokolwiek zamachu Ukraińców na Polaków.
ponad 2 lata temu / wf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.