DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   KOŚCIÓŁ

Adam Kowalik

Polska misjonarzem Europy?

Polska misjonarzem Europy?

Doświadczenia Światowych Dni Młodzieży 2016 wskazują, że Polska wciąż pozostaje bastionem katolicyzmu w Europie. Niestety, ów bastion to w dużej mierze ostatnia spójna pozostałość potężnej niegdyś budowli – zaledwie fragment, który przetrwał oblężenie. Naturalnym zadaniem jego załogi powinna być więc odbudowa innych, zniszczonych fragmentów całości. Czy nie jest to jednak zadanie przerastające siły polskich katolików?

 

 

Wielu hierarchów postrzegało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej jako szansę na odwrócenie tendencji dechrystianizacyjnych na Starym Kontynencie. Niestety, jak dotąd nic takiego nie nastąpiło. Istnieją wprawdzie pewne elementy życia religijnego, które Kościół powszechny przejął z Polski (jak choćby kult Bożego Miłosierdzia czy grupowe pielgrzymki piesze do sanktuariów, zapoznane nieomal na Zachodzie, niedawno jednak odrodzone pod wpływem masowych peregrynacji na Jasną Górę), atoli wobec powszechnej laicyzacji społeczeństw oraz wpływów modernistycznych polska duchowość nie odgrywa takiej roli, jaką powinna. Bezsprzecznie nasza duchowość i obyczajowość religijna była obecna w świecie podczas długiego pontyfikatu Jana Pawła II – niestety po roku 2005 Kościół polski zdecydowanie stracił na znaczeniu.

Silnego dowodu na to, że obecnie Europa i świat potrzebują świadectwa Polski oraz jej zaangażowania w sprawy Kościoła powszechnego, dostarcza choćby rola odegrana przez polskich hierarchów podczas watykańskiego synodu o rodzinie, kiedy nieugięcie trwali oni przy tradycyjnej nauce Kościoła. Takiego zaangażowania zażądał zresztą od Polaków sam Jezus Chrystus, powierzając zakonnicy z Głogowca zadanie przekazania ludzkości orędzia o Bożym Miłosierdziu, a papieżowi z Wadowic – jego potwierdzenia i rozpropagowania.


Polacy powinni postrzegać siebie jako liderów w dziedzinie ewangelizacji świata i zdecydowanie odrzucić kompleks młodszego brata Europy. Bo spadkobiercami wielkich szkół teologicznych Zachodu nie są bynajmniej tamtejsi duchowni i teologowie – dziś w ogromnej mierze moderniści – lecz ci, którzy trwają w Prawdzie.


Rodzi się jednak pytanie, na czym powinno polegać postulowane zaangażowanie Polaków w ewangelizację Europy?


Doświadczenia ostatnich lat wykazują, iż nie należy liczyć na ożywczy wpływ, który teoretycznie mogliby wywierać na Europejczyków imigranci z Polski. Formacja religijna przeciętnego Polaka, a więc potencjalnego ewangelizatora, jest zazwyczaj słaba. Zresztą w większości przypadków ludzie opuszczający rodzinną ziemię wtapiają się w społeczności, do których przyjeżdżają. Naturalnym zjawiskiem jest więc raczej nasiąkanie mentalnością i kulturą miejscową niż szerzenie własnych idei.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Po zarejestrowaniu przez Marszałka Sejmu RP Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” ruszyła zbiórka podpisów. By Sejm zajął się projektem musi zyskać on poparcie przynajmniej 100 tys. osób. Sprawa jest paląca, bo przez samorządy do Polski wlewa się fala deprawacji, która uderza w dzieci. Jest jeszcze czas, by ją powstrzymać.

 
 

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

 

Łukasz Karpiel zaprasza na „Prawy prosty”. Dr Paweł Momro o początkach III RP. Rok 2019 to seria 30. rocznic: Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania rządu Mazowieckiego... Jaką rolę w transformacji ustrojowej odegrali dwaj pierwsi prezydenci III RP - Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa?

 

Pasterze Kościoła katolickiego stracili zdrowy ogląd. Nie walczą z błędami. W tej sytuacji działać muszą wierni – mówi niemiecki kardynał Walter Brandmüller.

 

Wzrosła liczba osób zmarłych w wyniku islamistycznych zamachów terrorystycznych na Sri Lance. Wcześniej służby informowały o 321 ofiarach – teraz o 359.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.