DZIŚ JEST:   26   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Matki Bożej Dobrej Rady
Św. Marcelina, papieża
 
 
 
 

Polska ma silniejszą amię niż Niemcy? Czołówka to USA, Rosja i Chiny

Polska ma silniejszą amię niż Niemcy? Czołówka to USA, Rosja i Chiny
By U.S. Army Europe photo by Visual Information Specialist Markus Rauchenberger [Public domain], via Wikimedia Commons

Według Credit Suisse – drugiego pod względem wielkości banku szwajcarskiego, który co roku publikuje ranking największych armii świata – polskie siły zbrojne są potężniejsze niż armia niemiecka. Zajmujemy 17. miejsce na świecie. W czołówce obok Stanów Zjednoczonych i Rosji uplasowały się armie państw azjatyckich.

 

Autorzy rankingu przyznali, że niezwykle trudno jest dokonać adekwatnego zestawienia sił militarnych poszczególnych państw. Niemniej jednak zdecydowano się na sporządzenie rankingu w oparciu o sześć kryteriów, stosując wartości ważone. Pod uwagę wzięto więc: liczbę aktywnych żołnierzy i pracowników wojska (średnia ważona - 5 proc.), liczbę czołgów (10 proc.), helikopterów (15 proc.), samolotów (20 proc.), lotniskowców (25 proc.) i okrętów podwodnych (25 proc.). Ranking określa potęgę wojskową wyłącznie w kategoriach ilościowych. Nie uwzględnia rzeczywistej jakości broni i wyszkolenia żołnierzy.

 

I tak ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Kanada, która wydaje ponad 15,7 mld dol. na siły wojskowe, zatrudnia 92 tys. osób, posiada 181 czołgów, 420 samoloty i 4 okręty podwodne. Kanada znalazła się na końcu rankingu z powodu niewielkiej liczby aktywnego personelu w stosunku do wielkości kraju, braku lotniskowców i helikopterów bojowych, niewielkiej liczby czołgów i łodzi podwodnych. Kanadyjscy żołnierze są jednak bardzo aktywni. Biorą udział w licznych misjach wojskowych, w tym m.in. w Afganistanie i Iraku.

 

Kolejne miejsce od tyłu zajmuje Indonezja (19), choć jej armia liczy aż 476 tys. osób, 468 czołgów, 405 samolotów i 2 okręty podwodne. Jak podają twórcy rankingu, Indonezja nie posiada jednak odpowiedniego wyposażenia i wystarczającej liczby sprzętu transportującego, który służyłby do szybkiego przerzucania żołnierzy.

 

18. miejsce zajmują Niemcy, wydające na swoje siły zbrojne 40,2 mld dol. rocznie. Armia liczy 179 tys. personelu wojskowego, 408 czołgów, 663 samoloty i 4 okręty podwodne. Niemiecka armia została nisko sklasyfikowana ze względu „na brak platformy projekcji siły”. Niemcy nie mają lotniskowca i posiadają stosunkowo niewiele okrętów podwodnych. Niemieckie siły zbrojne dysponują znaczną liczbą helikopterów bojowych.

 

Polska w rankingu szwajcarskiego banku znalazła się na pozycji 17. z budżetem wynoszącym 9,4 mld dol., armią liczącą ponad 120 tys. żołnierzy i personelu wojskowego, z 1009 czołgami, 467 samolotami i 5 okrętami podwodnymi. Nasz kraj wyprzedził w rankingu niemieckie siły zbrojne ze względu na większą liczbę czołgów oraz z powodu większych wydatków wojskowych w związku z aneksją Krymu przez Rosję.

 

Kolejne w rankingu są: Tajlandia (posiada dużą armię liczącą ponad 300 tys. żołnierzy, ale nie ma żadnego okrętu podwodnego); Australia (mała armia, zaledwie 58 tys. żołnierzy, ma jednak 6 okrętów podwodnych); Izrael (budżet: 17 mld dol., personel: 160 tys. osób, ponad 4 tys. czołgów, 684 samoloty i 5 okrętów podwodnych). W wartościach bezwzględnych, Izrael posiada niewielką armię, ale z powodu obowiązkowej służby wojskowej potencjalnie duży odsetek ludności izraelskiej może być natychmiast wcielony do armii. Izrael posiada także technologie, potencjał kosmiczny, zaawansowane myśliwce, uzbrojone drony i broń jądrową.

 

Dalej znalazł się Tajwan, który jest w czołówce państw posiadających największą liczbę helikopterów bojowych na świecie. Tuż za nim znajduje się egipska armia, jedna z najstarszych i największych sił zbrojnych na Bliskim Wschodzie. Armia egipska otrzymuje znaczną pomoc finansową z USA i posiada piątą co do liczebności flotę czołgów. Dysponuje 1000 czołgów M1A1 Abrams, z których wiele nigdy nie było ani razu wykorzystanych. Egipt posiada również relatywnie dużą siłę powietrzną.

 

Dalej jest armia pakistańska, licząca aż 617 tys. osób, posiadająca blisko 3 tys. czołgów, ponad 900 samolotów i 8 okrętów podwodnych. Pakistan – jak się przewiduje – już w przyszłym dziesięcioleciu może dysponować trzecim na świecie arsenałem nuklearnym. Na 10. miejscu znajduje się armia turecka, licząca ponad 410 tys. żołnierzy, dysponująca 3 778 czołgami, 1020 samolotów i 13 okrętami podwodnymi. Na 9. miejscu plasuje się armia brytyjska. Brytyjczycy wydają na swoją obronę ponad 60 mld dol. rocznie. Na froncie może służyć 146 980 żołnierzy. Do ich dyspozycji jest ponad 407 czołgów, 935 samolotów i 10 okrętów podwodnych.

 

Na 8 miejscu znalazła się armia włoska, która liczy 320 tys. personelu, 586 czołgów, 760 samolotów i 6 okrętów podwodnych. Credit Suisse zdecydował się umieścić włoską armię wysoko w rankingu ze względu na użytkowanie dwóch lotniskowców. Siódme miejsce zajmuje armia południowokoreańska, która liczy 624 465 osób personelu, 2 381 czołgów, 1 412 samolotów i 13 okrętów podwodnych.

 

Francuska armia uplasowała się na szóstym miejscu. Liczy ona ponad 202 761 żołnierzy, 423 czołgi, 1 264 samoloty i 10 okrętów podwodnych. Według autorów rankingu, francuskie wojsko jest stosunkowo niewielkie, ale bardzo dobrze wyszkolone i zdolne do projekcji siły. Kraj dysponuje także prawie nowym lotniskowcem Charles de Gaulle. Poza tym Francja rutynowo zaangażowana jest w liczne „misje stabilizacyjne” w Afryce.

 

Indie mają piątą największą armię na świecie. Służy w niej ponad 1 325 tys. osób. Dysponuje ona ponad 6 464 czołgami, 1 905 samolotami, 15 okrętami podwodnymi. Indyjska armia to jedna z największych potęg militarnych na świecie, która w dodatku posiada dostęp do broni jądrowej.

 

Pacyfistyczna Japonia posiada czwartą co do potęgi armię na świecie. W wojsku służy ponad 247 tys. osób. Do ich dyspozycji pozostaje 678 czołgów, 1 613 samolotów i 16 okrętów podwodnych. W wartościach bezwzględnych japońskie wojsko jest stosunkowo niewielkie. Niemniej jednak, jest ono bardzo dobrze wyposażone. Japonia posiada również cztery lotniskowce i czwartą największą na świecie flotę śmigłowców.

 

Trzecie miejsce należy do Chin. Pekin wydaje ponad 216 mld dol. na wojsko, które liczy aż 2, 333 mln. personelu, 9150 czołgów, 2 860 samolotów, 67 okrętów podwodnych. Chińska armia znacznie zyskała na sile – zarówno pod względem wielkości, jak i możliwości – w ciągu ostatnich lat. Pod względem liczebności jest to największa siła militarna na świecie. Ma też drugą największą flotę czołgów i drugą co do wielkości flotę podwodną. Chińczycy rozwijają nowe technologie w zakresie produkcji rakiet balistycznych i samolotów piątej generacji.

 

Drugie miejsce należy do armii rosyjskiej, która kosztuje budżet państwa 84,5 mld dol. rocznie. Na froncie może służyć ponad 766 tys. osób. Rosjanie mają 15 398 czołgów (najwięcej na świecie). 3 429 samolotów i 55 okrętów podwodnych. Od 2008 r. wydatki wojskowe Kremla wzrosły prawie o jedną trzecią, a w ciągu najbliższych trzech lat mają wzrosnąć jeszcze o 44 proc. Rosja wykazała również swoją zdolność do projekcji siły za granicą.

 

Pierwsze miejsce zajmuje armia amerykańska z budżetem rzędu 601 mld dol. Całkowita liczba personelu wojskowego wynosi 1,4 miliona. osób. Amerykanie dysponują 8 848 czołgami, 13 892 samolotami, 72 okrętami podwodnymi. Pomimo cięć wydatków, USA wciąż najwięcej na świecie wydają na swoje siły zbrojne. Amerykanie dysponują także 10 lotniskowcami i mają zdecydowanie większą ilość samolotów najnowszej technologii niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Stany Zjednoczone posiadają największy na świecie arsenał nuklearny.

 

Źródło: businessinsider.com, AS.

 

 


DATA: 2015-10-05 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Potencjał kosmiczny?? A czy odbiorca artykulu ma potencjał intelektualny żeby wiedzieć że to bzdury? Nie ma, nie było i nie będzie lotów w kosmos, na księżyc... Ludzie obudźcie się...
9 miesięcy temu / Pawian
 
sxq. juz raz 1939 byli polacy tak pewni ze wygraja majac wieksza armie niz niemcy. A fakty pokazaly ze w ciagu 3-ch tygodni bylo po wojnie. Wyobraz sie ze 20 samolotow niemieckich rozwala polskie elektrownie weglowe. Wtedy nie bedzie pradu i ty niedziedzisz mial internetu aby wypisywac takie bzdury.
ponad 1 rok temu / JOZEF
 
A gdzie korea pn
ponad 1 rok temu / sxq
 
Nawet jakbyśmy mieli armię o połowę mniej liczną od niemców to i tak byśmy ich rozwalili. Zaciętość Polaków jest taka, że jak byśmy chcieli to byśmy i rosję rozwalili.
ponad 1 rok temu / Brak
 
W symulacji dochodzimy do Berlina ale przegrywamy bo mają lepsza obronę przeciwlotnicza i więcej ciężkiego przemysłu który mogą przestawić na zbrojenia
ponad 1 rok temu / Realista
 
Jeżeli USA jest taką potęgą, to dlaczego nie zaatakują Korei Północnej. Bo Korea Płn. to nie Syria, Irak, czy Wietnam. Bo Korea ma broń Atomową, biologiczną i chemiczną oraz grozi, że atak ze strony USA spowoduje odwet. Pod tym względem Koreańska Armia Ludowa bije na głowę 95 procent sił zbrojnych na świecie. Co nie zmienia faktu, że kraj to ponury i zbrodniczy ze względu na komunistyczne rządy klanu Kimów.
ponad 2 lata temu / wmo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "38587"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.