DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Andrzej Solak

Polska Kontra


Polscy uczestnicy wojny domowej w Rosji jako pierwsi nasi rodacy stanęli na drodze pochodu rewolucji komunistycznej.

 

W listopadzie 1917 roku rewolucja w Rosji wkroczyła w kolejną dramatyczną fazę – bolszewicki pucz w Piotrogrodzie doprowadził do obalenia Rządu Tymczasowego.

Zwolennicy Uljanowa i Bronsteina zagarnęli niepodzielnie władzę. W następnych miesiącach narastający czerwony terror sprowokował wybuch wojny domowej, która dotarła do najdalszych zakątków byłego imperium Romanowów, by w ciągu trzech lat pochłonąć siedem do dziesięciu milionów ofiar śmiertelnych.

W owym czasie na wielkich przestrzeniach Rosji przebywała ponad półtoramilionowa rzesza Polaków – wielu z nich również chwyciło za broń, a jako że kierowali się najrozmaitszymi intencjami, znaleźli się po obu stronach barykady. Jak to zgryźliwie skomentował porucznik Eugeniusz Malczewski, oficer Batalionu Murmańczyków: Gdzie tylko dwóch się bije, tam zawsze Polak trzeci chętnie łba nadstawi

 

W okresie PRL oficjalna propaganda chętnie eksponowała postacie aktywistów lewicy rewolucyjnej z pierwszym szefem czerezwyczajki, osławionym „Żelaznym Feliksem” Dzierżyńskim na czele. Liczbę Polaków wysługujących się bolszewikom oficjalnie szacowano na przeszło sto tysięcy, co wydaje się grubą przesadą. Pozostaje jednak faktem, że było ich wielu – latem 1918 roku narodowość polską deklarowało aż 11 procent moskiewskich czekistów. Osobnicy ci topili Rosję we krwi, a historiografia komunistyczna wielbiła ich dokonania.

Mniej znanym zagadnieniem jest udział Polaków po stronie sił kontrrewolucyjnych. Przypuszcza się, że mogło ich być kilkadziesiąt tysięcy. Większość z nich walczyła rozproszona po niezliczonych oddziałach białej Kontry rosyjskiej, wszakże nie brakło też polskich formacji narodowych...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Skoro na COVID zmarło w Polsce w 2020 roku około 29 tysięcy osób, to skąd wzrost zgonów o kolejne 41 tysięcy?

 
 

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu ub.r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne zabicie nienarodzonego dziecka do 14. tygodnia ciąży.

 

Portal PCh24.pl spytał urzędy reprezentujące najwyższe polskie władze o to, czy i w jaki sposób próbują pomóc panu Robertowi, naszemu rodakowi skazanemu na śmierć głodową przez dyrekcję szpitala w Plymouth, brytyjski Sąd Opiekuńczy oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka. Niestety, na razie otrzymaliśmy jedynie ogólnikowe i niewiele mówiące odpowiedzi.

 

 

 

Wyjeżdżając na rodzinny urlop – tym razem spędzany na Dolnym Śląsku – Wojciech nie przypuszczał, że sprawy przybiorą taki obrót.

 

Zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych to wydarzenie większej wagi niż rewolucja październikowa. Kraje, w tym także Polska, powinny poważnie zastanowić się nad dalszymi kierunkami rozwoju cyfrowego – wynika ze słów Miłosza Lodowskiego, który był gościem PCh24TV.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.