DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2018 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Polska jest rajem dla firm zagranicznych. Dla rodzimych niekoniecznie

Polska jest rajem dla firm zagranicznych. Dla rodzimych niekoniecznie

Polskie przedsiębiorstwa płacą znacznie wyższe podatki niż ich zagraniczni konkurencji działający na naszym rynku. Walczyć z tą niesprawiedliwością chce resort finansów, jednak jak dotąd jego działania nie przynoszą efektów.

 

500 największych polskich spółek zapłaciło w latach 2011-2013 daninę odpowiadającą 0,96 proc. ich przychodu i 22 proc. zysków. Taka sama ilość firm o kapitale zagranicznym musiała przekazać do budżetu 0,7 proc. przychodu czyli 17,5 proc. zysku – wynika z danych zebranych dla „Rzeczpospolitej” przez wywiadownie Bisnode.

 

Obcokrajowcy działający na polskim rynku unikają części opodatkowania wykorzystując luki w prawie. Generowane u nas zyski z powodu wadliwych ustaw anty-transferowych trafiają do „spółek-matek” z siedzibami za granicą. Sposobem na zahamowanie tego fatalnego procesu mogłoby być wprowadzenie podatku obrotowego w miejsce dochodowego – sugeruje prezydent Centrum im. Adama Smitha. CIT jest co do zasady podatkiem beznadziejnie skonstruowanym. Z różnych badań wynika, że zyski dziwnym trafem wykazuje tylko co piąta firma, co jest fikcją – mówi Andrzej Sadowski. Innym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie specjalnego podatku od efektu skali, który dotyczyłby przedsiębiorstw mających największy udział w rynku. Przewaga wielkich przedsiębiorstw, których aktywa czynią z nich niemal monopolistów, zostałaby w ten sposób ograniczona.

 

Polscy urzędnicy skarbowi nie są kompetentni w kontroli podatkowej zagranicznych firm – wynika z raportu NIK. Te z kolei stać na zatrudnienie najlepszych specjalistów zajmujących się wyszukiwaniem sposobów na uniknięcie płacenia podatków. Obecnie Skarb Państwa ale też polscy przedsiębiorcy są w takiej rywali bez szans. Jednak Ministerstwo Finansów nie składa broni. Stara się szkolić swoich pracowników w tej materii. Skarbówka pracuje też nad skutecznym narzędziem do analizy sprawozdań finansowych. Patrząc na przykład Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec ale także Węgier widać, że skuteczna walka o sprawiedliwe opodatkowanie jest możliwa. Oby tylko zrównując obciążenia podatkowe rządzący ich nie podnieśli.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

MWł

DATA: 2015-07-01 15:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Podsumowując - jesteśmy neokolonią Zachodu do drenowania i zasobem taniej siły roboczej. A polskie firmy najlepiej zniszczyć jako niepotrzebną konkurencję i to najlepiej polskimi rękami. Wystarczy odpowiednio ustawić przepisy prawne i później idzie już samo, wcale nie trzeba wszystkiego dokładnie pilnować.
ponad 3 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.