DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA

Rozmowa z mjr rez. Michałem Fiszerem

Polska jest na granicy zdolności obronnych


Z majorem rezerwy doktorem Michałem Fiszerem, wykładowcą Collegium Civitas, rozmawia Konrad Rajca

Kilka miesięcy temu odbyły się największe w ostatnim czasie rosyjsko-białoruskie manewry przy polskiej granicy wschodniej, symulujące obronę przed NATO, a następnie kontratak na Polskę. Czy nasze wojsko jest w stanie obronić kraj?

Zadaniem polskich sił zbrojnych jest stawianie oporu przeciwnikowi aż do momentu reakcji NATO. Powstrzymywanie przeciwnika kilka do kilkunastu dni i utrzymywanie przewagi w powietrzu. To jest możliwe. Taki jest podstawowy wariant polskiej koncepcji obrony przed agresją zbrojną na nasze terytorium. Jego istotą jest oparcie naszej obrony na sojuszniczych siłach wzmocnienia, które mogłyby do Polski przybyć w reakcji na agresję bądź też mogłyby zostać rozmieszczone prewencyjnie, w czasie kryzysu poprzedzającego konflikt zbrojny.

Możliwy jest też wariant działań obronnych w oparciu wyłącznie o siły narodowe. W tym wypadku chodzi o samodzielną obronę konwencjonalną, ale i o odstraszanie przeciwnika, polegające na zadaniu mu na tyle dużych strat ekonomicznych, politycznych i militarnych, by go zniechęcić do inwazji na nasz kraj. Polskie siły zbrojne stoją na granicy możliwości wykonania tego zadania. Posiadają one minimalną strategiczną zdolność obronną. Polskie wojsko jest niedoinwestowanie z powodu kryzysu. Istnieje wiele niezrealizowanych, z powodu cięć w MON, potrzeb odnośnie modernizacji i remontów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.