DZIŚ JEST:   18   LUTY   2019 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 13  >   TEMAT NUMERU: BÓG, HONOR, OJCZYZNA

Rozmowa z mjr rez. Michałem Fiszerem

Polska jest na granicy zdolności obronnych


Z majorem rezerwy doktorem Michałem Fiszerem, wykładowcą Collegium Civitas, rozmawia Konrad Rajca

Kilka miesięcy temu odbyły się największe w ostatnim czasie rosyjsko-białoruskie manewry przy polskiej granicy wschodniej, symulujące obronę przed NATO, a następnie kontratak na Polskę. Czy nasze wojsko jest w stanie obronić kraj?

Zadaniem polskich sił zbrojnych jest stawianie oporu przeciwnikowi aż do momentu reakcji NATO. Powstrzymywanie przeciwnika kilka do kilkunastu dni i utrzymywanie przewagi w powietrzu. To jest możliwe. Taki jest podstawowy wariant polskiej koncepcji obrony przed agresją zbrojną na nasze terytorium. Jego istotą jest oparcie naszej obrony na sojuszniczych siłach wzmocnienia, które mogłyby do Polski przybyć w reakcji na agresję bądź też mogłyby zostać rozmieszczone prewencyjnie, w czasie kryzysu poprzedzającego konflikt zbrojny.

Możliwy jest też wariant działań obronnych w oparciu wyłącznie o siły narodowe. W tym wypadku chodzi o samodzielną obronę konwencjonalną, ale i o odstraszanie przeciwnika, polegające na zadaniu mu na tyle dużych strat ekonomicznych, politycznych i militarnych, by go zniechęcić do inwazji na nasz kraj. Polskie siły zbrojne stoją na granicy możliwości wykonania tego zadania. Posiadają one minimalną strategiczną zdolność obronną. Polskie wojsko jest niedoinwestowanie z powodu kryzysu. Istnieje wiele niezrealizowanych, z powodu cięć w MON, potrzeb odnośnie modernizacji i remontów.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 
 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.

 

Mimo, że Polska zabiegała o pogłębienie współpracy Chin z krajami Europy Środkowowschodniej w ramach formatu „16+1,” w obecnej sytuacji, gdy nie widać wyraźnych korzyści z zacieśniania relacji, rząd w Warszawie podjął decyzję o wycofaniu się z tej polityki – pisze Łukasz Sarek na stronie jamestown.org.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.