DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Polska hubem nowych technologii finansowych. Ambitny plan wicepremiera Morawieckiego

Polska hubem nowych technologii finansowych. Ambitny plan wicepremiera Morawieckiego
Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/FORUM

Sektor bankowy w Polsce, na Węgrzech czy w Czechach odnotowuje bardzo dobre wyniki w porównaniu z innymi krajami. Do Warszawy ściągają spekulanci giełdowi. Minister Morawiecki, mający ambicję uczynienia z Polski huba nowych technologii finansowych, zamierza przyznać jeszcze większe ulgi finansistom. Ci spodziewają się dużych zysków w związku z „rozkręceniem” akcji kredytowej i perspektywą wzrostu stóp procentowych.

 

Polski sektor bankowy jest też gotowy do konsolidacji. Rosnące koszty technologii i regulacji powodują, że skala działalności staje się coraz ważniejsza – twierdzi Michał Krupiński, dyrektor generalny Banku Pekao S.A., były pracownik Merrill Lynch. Według niego w ciągu najbliższych pięciu lat szykuje się konsolidacja instytucji finansowych w Polsce i ostatecznie sektor bankowy może zostać zdominowany przez zaledwie pięć lub sześć dużych banków. - Polska to wciąż dość rozdrobniony rynek. We Francji, na przykład pięć największych banków ma 90-procentowy udział w rynku. W Portugalii udział ten wynosi 80 procent. W Polsce to tylko 60 procent  – mówił redaktorowi „Financial Times".

 

Zdaniem Krupińskiego konsolidacja jest nieunikniona, ponieważ jest to dominujący trend w Europie. W ubiegłym tygodniu Bank Pekao przedstawił trzyletnią strategię, która - oprócz docelowego zwiększenia zysku o jedną trzecią i zwrotu z kapitału własnego w wysokości 14 procent do 2020 r. - przewiduje pozyskanie 400 tys. nowych klientów każdego roku, a także udział banku w lukratywnym rynku kredytów gotówkowych. W realizacji tego ostatniego celu ma pomóc fuzja z Alior, operującym w handlu detalicznym i MŚP.

 

Krupiński ma ambicję, by bank otwarł przedstawicielstwa w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, na Bliskim Wschodzie czy w Chinach.  A w dalszej przyszłości, by mógł prowadzić tak ekspansywną politykę, jak robią to amerykańskie banki inwestycyjne. Wtedy polscy przedsiębiorcy mogliby uzyskiwać pożyczki na przejęcie spółek w Rumunii czy innych państwach.  

 

Na razie Pekao prowadzi wstępne rozmowy z międzynarodowymi bankami w sprawie utworzenia wspólnych przedsięwzięć.

 

Agencja Bloomberg podaje z kolei, że wzrost gospodarczy Polski napędzany dużą konsumpcją i perspektywa wzrostu stóp procentowych pobudza sektor bankowy w Europie Wschodniej. To dobre miejsce dla inwestycji kredytowych.  Banki mogą znacznie zarobić w związku z podrożeniem kredytów w przyszłości, gdy stopy procentowe wzrosną.  

 

Bloomberg stwierdza, że banki cieszą się, iż politykom nie udało się wprowadzić ostrych regulacji sektora  finansowego. Te, które są pozwalają na odnotowywanie znacznych zysków. Dochód netto polskich banków wzrósł o 8 procent w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku. Węgierski OTP zwiększył zysk o jedną piątą w tym okresie.

 

Politycy w większości krajów Europy Wschodniej przestali traktować banki jak worki treningowe – zauważa agencja. Najlepsi gracze na największym rynku regionu: Bank Pekao SA i PKO Bank Polski SA sygnalizują wyższe zyski i wypłatę dywidend na wyższym poziomie niż pierwotnie zakładano. Podobnie Erste Group Bank AG i Societe Generale SA w Czechach, czy rumuńskie podmioty. Nawet Węgry, które eksperymentowały z najwyższym podatkiem bankowym w Europie, ogłosiły rozejm z branżą.

 

„Istnieje wiele powodów do optymizmu", stwierdził dyrektor generalny ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz w Warszawie. - Zaczęliśmy obserwować odbicie inwestycji. Przepisy wydają się być łagodniejsze niż sądziliśmy. Gospodarka jest silna i zdrowa - tłumaczy.

 

Warszawska giełda przyciąga inwestorów i podnosi wycenę banków. Ich akcje są notowane w pobliżu wieloletnich maksimów w całym regionie. Średni stosunek ceny do wartości księgowej polskich kredytodawców wzrósł do najwyższego od dwóch lat poziomu. – Stała konsumpcja, wzrost płac i ostrożne zacieśnianie polityki pieniężnej w takich krajach jak Czechy, Rumunia i Polska należą do kluczowych trendów, które będą bardzo pomocne dla banków – stwierdził Gunter Deuber, szef działu analiz ekonomicznych w Raiffeisen.

 

Bloomberg podobnie jak „Financial Times” wskazuje na konsolidację instytucji finansowych w całym regionie Europy Wschodniej i zmianę podejścia polityków. Węgry w końcu obniżyły podatek bankowy. Zakończyły kosztowną konwersję kredytów hipotecznych zaciągniętych w obcej walucie. Polscy prawodawcy zrezygnowali z forsowania wcześniej zapowiadanych surowych przepisów.

 

Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki nie kryje swoich ambicji dotyczących sektora fintech (firmy finansowe działające wyłącznie w sieci). - Nie mogliśmy wziąć udziału w rewolucji przemysłowej, ponieważ nasz kraj nie znajdował się wówczas na mapie.(...) Nie mogliśmy brać udziału w rewolucji informatycznej, ponieważ mieliśmy zły system i brak niezależności. Ale z powodzeniem możemy wziąć udział w cyfrowej rewolucji – mówił podczas jednej z konferencji poświęconej nowym technologiom, opisując Polskę jako "hub fintech”.

 

Podobne ambicje mają Estonia i Czechy. Rząd priorytetowo traktuje wspieranie firm fintech, Polski sektor bankowy w dużej mierze zbudowany od podstaw po upadku komunizmu, obecnie jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Mbank i Alior są często wymieniane wśród najbardziej awangardowych kredytodawców w Europie. BLIK, najpopularniejsza polska usługa płatności mobilnych, została stworzona przez konsorcjum sześciu największych banków w kraju. Ministerstwo finansów pracuje nad programem rozległych ulg dla spółek fintech, które zechcą operować na polskim rynku.

 

 

Źródło: ft.com., Bloomberg.com.,

AS


DATA: 2017-11-24 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie wiem, czy jest się z czego cieszyć, że wszelkie hieny finansowe przyciąga nasz kraj. Mekka dla oszustów, krętaczy i złodziei. A jak premier Morawiecki głosował w sprawie życia dzieci nienarodzonych? Wystarczy sprawdzić.
ponad 2 lata temu / Obcy Astronom
 
Masońskie przepowiednie z internetu się sprawdzają. "Wielka" katolicka Polska światowym zagłębiem, centrum i ostoją europejskiej lichwy, schronieniem bandytów i złodziei z całego świata. Brawo panie Morawiecki z PO. Angielski łącznik specem od finansów, czy naprawdę nie stać nas na kogoś lepszego?
ponad 2 lata temu / ręopad
 
jest to obecnie jeden z największych szkodników Polski; jeżeli tego socjalisty nikt i nic nie powstrzyma, to będzie, i to już niedługo, to, co swego czasu propagował niejaki Kononowicz (czy jak mu tam) - "nic nie będzie"; i nie jest to wcale śmieszne tylko żałosne;
ponad 2 lata temu / JARO
 
Tak, bierzmy pożyczki, aż w końcu nic w tym kraju nie będzie nasze. Pan Morawiecki ma udziały w jednym z liczących się banków, więc namawia, żeby Polacy sami poderżnęli sobie gardła. Będzie to dobry wynik na tle Europy. Doskonały pomysł. W końcu o to chodzi, żeby Polski nie było. Przedsiębiorcy z Polski wezmą pożyczki i wykupią np. rumuńskie spółki. Tak jak inni wykupili nasze, tak? Jakie ambicje? Czym tu sie podniecać, szanowna Redakcjo?
ponad 2 lata temu / Aneta
 
Hurra, hurra! spekulanci giełdowi, no wspaniałe informacje. Dzięki nim znów wydrenowane zostaną oszczędności Polaków jest się z czego cieszyć. Propaganda sukcesów dla ogłupionego ludu. Żenada.
ponad 2 lata temu / Aguirre
 
Widać że to balcerowicz bis
ponad 2 lata temu / jak na dłoni
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.