DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Polska czci pamięć Wyklętych. „Wyborcza” wspomina „przeklętych”

Polska czci pamięć Wyklętych. „Wyborcza” wspomina „przeklętych”
Grazyna Myslinska/FORUM

„Żołnierze przeklęci, czyli napad na szkołę w 1949 r.” – pod takim tytułem kryje się osobiste wspomnienie, którym postanowił podzielić się nazajutrz po Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych dziennikarz „Gazety Wyborcze” Witold Gadomski.


Bez wątpienia historia opisana przez Gadomskiego jest dramatyczna: dwójka mężczyzn z karabinem wpadająca do szkoły i przerywająca lekcję musiała wywołać strach. Skrępowane ręce i zarzut szerzenia propagandy bolszewickie musiał lokalnemu nauczycielowi przemawiać do wyobraźni, z pewnością jego myśli szybko gęstniały i nabierały coraz czarniejszych barw. Zakończona sukcesem próba wyzwolenia się z opresji dopełnia całości historii przytoczonej przez Gadomskiego.

 

Czy jednak osobiste doświadczenia – nauczycielem ze wspomnienia okazał się być ojciec dziennikarza  - uprawnia do szafowania hańbiącym określeniem „przeklęci”? Zaskakujące jest to tym bardziej, iż środowisko „gazetowyborcze” nieskore jest do stosowania tzw. odpowiedzialności zbiorowej. Ileż to razy z łam dziennika padały utyskiwania na zbyt łatwe oceniania ludzi zaangażowanych w budowanie komunizmu nad Wisłą. Jak często zachęcano do interpretowania określonych postaw i zachować w kontekście historycznym, czyli z uwzględnieniem ówczesnych realiów. Dlaczego zabrakło tej wyrozumiałości wobec żyjących pod straszliwą presją śmierci w komunistycznych kazamatach „Wyklętych”?


Być może chodzi o ich „obcość” wobec promowanej wersji historii, w której rozsądni z jednej strony wypracowują kompromis z rozsądnymi z drugiej. Nie trudno o porozumienie gdyż linie podziału nie są zbyt ostro zarysowane, a gdzie nie gdzie nie ma ich wcale…Niezłomni nie pasują do tego obrazu. Cechuje ich bowiem brak uznania dla dialogu oraz niezrozumienie dla konieczności dziejowej nakazującej pić alkohol ze zbrodniarzami.

 

Cóż dla jednych bohaterem jest bratający się z szefem komunistycznej bezpieki Lech Wałęsa, a dla innych stawiający opór czerwonej zarazie Niezłomni…

 

Może mieć rację poeta Rymkiewicz, że „to, co się „to co nas podzieliło – to się już nie sklei”.

 


Łukasz Karpiel

 

 

 


DATA: 2016-03-03 10:10
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Albo jest Prawda albo jest Kłamstwo. Nie ma dwu przeciwnych sobie Prawd, zawsze jeden z poglądów jest fałszywy. Schizofrenia, która zalęgła się w ludzkich mózgach ma swoje źródło w pomieszaniu pojęć jakiego dokonało Kłamstwo by zniewolić Głupców i użyć ich "masy" do zwalczania Dobra i Prawdy. Niestety Głupich jest więcej niż Mądrych więc walka z Kłamstwem wydaje się beznadziejna i taka będzie do chwili przywrócenia Ważnym pojęciom ich pierwotnego, odwiecznego znaczenia. Fundamentem Prawdy i Prawa jest Własność, która warunkuje istnienie w czasie, ludzkiego "wymiaru" tych Pojęć, bowiem nie jesteśmy duchami i nie żywimy się powietrzem i światłem słonecznym. Nikt nie zauważa, że sukces chrześcijaństwa i naszej cywilizacji leży w poszanowaniu Własności indywidualnej a nie ilości odklepanych pacierzy. Ingerencja w znaczenie tego pojęcia była i nadal jest przyczyną samych nieszczęść.
ponad 3 lata temu / agricola
 
Niezłomni. Publiczna chłosta dla kahalnych potwarców żerujących do woli na dorobku Polaków.
ponad 4 lata temu / Leo
 
Proszę trochę PRAWDY o żołnierzach "Wyklętych",a tu tyle jadu i poszukiwania wrogów nawet tam,gdzie ich nigdy nie było.Oto Polskie podwórko.Widać tu jak przyjmowana jest często prawda oczywista,przez niektórych obywateli Polski,nasycona pseudo patriotyzmem.Może trzeba zmniejszyć tą gloryfikację żołnierzy wyklętych,która zbyt pochopnie została nagłaśniana wśród społeczeństwa Polskiego podatnego na obrażanie się za naruszanie utrwalonych racji o swej niezłomnej szlachetności i sprawiedliwości dziejowej.Piosenka;"twój wróg,twój wróg".
ponad 4 lata temu / NN
 
Widać tatusiowi Niezłomni nie dość skutecznie wybili z głowy kolaborację z czerwonymi, bo synuś kontynuuje całą parą. I takie coś ma czelność pluć na Niezłomnych...
ponad 4 lata temu / darek
 
Przede wszystkim, powtórzę istotę mojej propozycji: zawierajmy w samej nazwie określenia naszego szacunku( odrzucenie odrzucenia dokonanego przez wrogów, oprawców!!! Piszmy, mówmy: WROGO Wyklęci, lub ZDRADZIECKO Wyklęci. To główna moja myśl - nie zostawmy bez jasnego określenia tego, co robili komuniści, nie powtarzajmy za nimi negatywu odrzucenia, które "jak w Radio Erewań" się plącze. Odpowiadając na odpowiedź zaś do mnie - nie jest tak, że wyklęci nie pochodzi od klątwy, czyli obłożenia klątwą, potępienia a przeklęci pochodzi. Różnice znaczeniowe są ale nie aż takie a oburzające, jeżeli celowe zachowanie w Wyborczej polega w dużej mierze na nie uszanowaniu powszechnie przyjętego wyrażania plus niuanse ale nie tak, że w tych niuansach jest potępienie albo nie. Na marginesie: paskudne jest, co daje system tutaj komentarzy, 3 razy komentarz był odrzucony bo jakiś błąd "00coś tam" - bez wyjaśnienia, więc skąd mam wiedzieć, co poprawić?
ponad 4 lata temu / P.B.
 
Nie, to "kpiny" jakieś, drugi raz mi nie przechodzi komentarz, w którym odpowiadam na odpowiedź do mnie skierowaną i dokładniej tłumaczę. Wyskakuje jakieś "błąd 00coś tam" i tyle. Krótko więc. Proszę nie uciekać od najistotniej myśli mojej odpowiadając na szczegóły. Powtarzam - czcząc Bohaterów zauważmy, że ich czcimy a odrzucamy jako wrogie ich odrzucenie, stąd Żołnierze WROGO lub ZDRADZIECKO (zd/radziecko) Wyklęci. Różnice znaczeniowe są ale nie aż takie, by wyklęci nie zawierało negatywu odrzucenia i potępienia jakim jest klątwa a przeklęci zawierało, bądźmy poważni. w "przejęzyczeniiu" Wyborczej łośliwość (w znaczeniu zła, błędu tkwiącego w czymś) była nie w tym, że jedno nie znaczy negatywnego a drugie znaczy, tylko w użyciu czegoś, co jest inne niż przyjęta nazwa plus niuanse ale powtarzam, nie takie, że w wyklęci nie ma klątwy a w przeklęci jest.
ponad 4 lata temu / P.B.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.