DZIŚ JEST:   29   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Felicjana, męczennika
Bł. Michała Rui
 
 
 
 

Polską armię czeka reforma systemu dowodzenia. Najważniejszym dowódcą szef sztabu generalnego

Polską armię czeka reforma systemu dowodzenia. Najważniejszym dowódcą szef sztabu generalnego
fot.Tomasz Adamowicz/FORUM

Po jesiennej reformie systemu dowodzenia to szef sztabu generalnego będzie najważniejszym dowódcą w polskiej armii zarówno na czas pokoju, jak i wojny. Według doniesień mediów, na obecną chwilę, generałem „numer jeden” miałby zostać Marek Tomaszycki.

 

Projekt reformy systemu dowodzenia polską armią jest jeszcze w fazie przygotowań. Wiadomo jednak, że szykowane zmiany idą w kierunku uporządkowania i sprezycowania tego, kto jest pierwszym i najważniejszym dowódcą w Wojsku Polskim. W obecnej sytuacji funkcjonują dwa dowództwa, których kompetencje się krzyżują, a to powoduje problemy w zarządzaniu armią.

 

Obecnie funkcjonują Dowództwo Generalne, Dowództwo Operacyjne i Sztab Generalny, którego szef Mieczysław Gocuł jest jedynym czterogwiazdkowym generałem w służbie. Po zmianach to szef sztabu generalnego będzie dowodził całym wojskiem – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. Nieoficjalnie mówi się, że może to być gen. Marek Tomaszycki, który do ubiegłego tygodnia pełnił funkcję dowódcy operacyjnego. Odszedł ze stanowiska, ponieważ jego trzyletnia kadencja dobiegła końca.

 

W ocenie ekspertów, zmiana jest wyczekiwana, bo obecny system jest trudny i nawet żołnierze gubią się w strukturze. O ile sprawdza się on w sytuacja, gdy dany kraj prowadzi operacje globalne i trzeba wydzielić komponent na dany „teatr działań”, to w Polsce podział na Dowództwo Generalne i Operacyjne jedynie komplikuje dowodzenie.

 

Źródło: tvp.pl

MA


DATA: 2017-01-03 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To przecież proste. Przed II wojną światową był wódz naczelny (marsz. Rydz-Śmigły), który dowodził wojskiem, wszystkimi rodzajami broni, i podległy mu Sztab Główny, na czele którego stał szef sztabu (gen. broni Stachiewicz). W PRL struktura była podobna, z tym że wojskiem dowodził minister obrony narodowej (marszałek, generał, a nie cywil). Jest to przeniesienie struktury pułku, brygady, dywizji na najwyższy szczebel. To racjonalna, sprawdzona w działaniu struktura dowodzenia: jeden dowódca -> wspomagający go sztab -> jednostki operacyjne. wystarczy ją skopiować, ponazywać, ustalić kompetencje dowódców... W WP podniesiono wysoko rangę wojsk operacyjnych (praktycznie wyłaczono je spod dowodzenia generalnego), które spłacają natowską kontrybucję i udowadniają wierność sojuszom, biorąc udział w wojenkach inicjowanych przez USA, daleko poza granicami Polski.
ponad 3 lata temu / TZ.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.