DZIŚ JEST:   13   LIPCA   2020 r.

III Objawienie w Fatimie
Św. Andrzeja Świerada, pustelnika
Św. Benedykta, męczennika
 
 
 
 

Polska: powołania w statystyce

Polska: powołania w statystyce
fot. tome213 / sxc.hu

Dokładnie 4262 mężczyzn przygotowuje się w Polsce do kapłaństwa w seminariach duchownych i zakonnych, a 501 kobiet, które chcą zostać zakonnicami, w nowicjatach i postulatach przygotowuje się do złożenia ślubów zakonnych. Najnowsze statystyki na temat. powołań udostępniła Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań przed 50. Tygodniem Modlitw o Powołania. Będzie on obchodzony w całym Kościele od 21 do 27 kwietnia br.

 

Delegat Episkopatu Polski ds. powołań bp Marek Solarczyk przywołuje w związku tym przesłanie papieża Pawła VI, który przed 50. laty ustanowił w Kościele Tydzień Modlitw w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Już wtedy zwracał on uwagę na to, że powołania są „precyzyjnym znakiem żywotności wspólnot parafialnych i diecezjalnych, jak również świadectwem zdrowia moralnego rodzin chrześcijańskich”. „Tam, gdzie rozkwitają liczne powołania kapłańskie i konsekrowane, tam żyje się wielkodusznie Ewangelią” – podkreślał przed 50 laty papież Paweł VI.

 

Ze statystyk Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań (KRDP), które obrazują stan na 1 października 2012 r. wynika, iż liczba powołań w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie co rok czy dwa lata wcześniej, ale można zaobserwować tendencję spadkową.

 

W diecezjalnych seminariach duchownych nowy rok akademicki 2012/2013 rozpoczęło łącznie 3091 kleryków, podczas gdy w 2011 roku było ich 3206. Dla porównania - w 2007 roku , a więc pięć lat temu w seminariach w Polsce do kapłaństwa przygotowywało się 4257 kleryków.

 

– Obserwując statystyki przygotowujących się do kapłaństwa i życia konsekrowanego, zauważamy pewien spadek, ale musimy wziąć pod uwagę czynniki, które mogą mieć na to wpływ, np. kryzys rodziny, zagubienie moralne i religijne młodzieży, niż demograficzny. Patrząc jednak na sytuację na naszym kontynencie, polscy klerycy stanowią ok. 25 proc. wszystkich kleryków w Europie – zauważa bp Solarczyk.

 

Jeśli chodzi o nowe powołania, to na pierwszym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło 664 kleryków. Na starcie było ich nieco więcej niż w roku ubiegłym, kiedy do seminariów diecezjalnych zgłosiło się 640 kandydatów. Najwięcej nowych kandydatów zostało przyjętych do WSD w Tarnowie - 49 oraz seminariów archidiecezji krakowskiej - 38 i archidiecezji warszawskiej – 31 kandydatów.

 

Nadal największym pod względem liczby alumnów spośród seminariów diecezjalnych jest WSD w Tarnowie – 214 kleryków. Do najliczniejszych należy też Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie - 141 kleryków i Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach – 136 kleryków. Ponadto, jeszcze trzy seminaria diecezjalne mogą pochwalić się liczbą alumnów powyżej setki. Są to seminaria: archidiecezji lubelskiej – 109 kleryków, archidiecezji przemyskiej – 108 kleryków oraz poznańskiej – 101 kleryków.

 

Najmniej kleryków jest w seminariach diecezji łowickiej – 33 kleryków i drohiczyńskiej – 38 kleryków. Natomiast jeśli chodzi o proporcje pomiędzy liczbą alumnów a liczbą mieszkańców diecezji sytuacja w niewielkiej diecezji drohiczyńskiej wcale nie jest zła.

 

Z tych analiz wynika, że najlepsza sytuacja jest w diecezji tarnowskiej, gdzie na jednego kleryka przypada 5194 katolików. Równie dobra jest sytuacja w diecezji drohiczyńskiej, która choć sama jest niewielka liczebnie to do seminarium wstępuje co 5526 mieszkaniec tej diecezji. Sytuacja jeśli chodzi o proporcje pomiędzy liczbą mieszkańców a kleryków jest więc tam dobra.

 

Najrzadziej do seminariów wstępują mieszkańcy archidiecezji łódzkiej. Tam na jednego kleryka przypada 24067 katolików, czyli zaledwie co ok. 24-tysięczny wierny z terenu tej archidiecezji jest klerykiem. Pod tym względem niekorzystna sytuacja jest w diecezjach: warszawsko-praskiej, gdzie proporcje kształtują się na poziomie 1 kleryk na 19963 katolików i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, gdzie 1 kleryk przypada na 18775 katolików.

 

Do kapłaństwa można przygotowywać się także w zakonach męskich. Ze statystyk KRDP wynika, iż obecnie w seminariach zakonnych w Polsce kształci się 1864 młodych zakonników: 1501 narodowości polskiej i 363 obcokrajowców. Na pierwszym roku 184 kleryków. Ponadto do zakonów zgłosiło się 222 nowych kandydatów, którzy rozpoczęli formację początkową w postulacie, a 313 przeszło na kolejny jej etap – do nowicjatów zakonnych.

 

Według KRDP łącznie formację kandydatów do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonnych rozpoczęło w 2012 roku 848 kleryków, rok wcześniej 804 kleryków, a w roku 2010 – 860 kleryków.

 

Jeśli chodzi o statystyki dotyczące powołań do zakonów żeńskich dane udostępnione przez KRDP nie są już tak szczegółowe jak w przypadku powołań męskich. Podano jedynie, iż według stanu na 1 stycznia 2013 r. do zgromadzeń żeńskich w 2012 r. wstąpiło 226 kobiet (dokładnie tyle samo co przed rokiem) a w nowicjatach przygotowuje się do złożenia po raz pierwszy ślubów zakonnych – 275 nowicjuszek.

 

Ogółem w Polsce jest obecnie 19037 sióstr zakonnych, z czego 18053 to profeski wieczyste – czyli zakonnice, które złożyły śluby wieczyste, a 984 to profeski czasowe – zwane juniorystkami młode siostry, jeszcze przed ślubami wieczystymi. Po raz pierwszy od wielu lat ich liczba osiągnęła wartość poniżej 1 tysiąca. Wszystkie one należą do tzw. zgromadzeń czynnych czyli takich, które prowadzą dzieła apostolskie np. szkoły, przedszkola, domy opieki społecznej i wiele innych. W Polsce, według KRDP jest takich zgromadzeń sto i mają one 2315 domów zakonnych Ponadto 2174 polskich zakonnic pracuje poza granicami naszego kraju. Na misjach – 552, na Wschodzie 401, a 1221 w innych krajach.

 

Ponadto, w Polsce w zakonach klauzurowych, których życie koncentruje się na modlitwie, żyje 1355 mniszek. Do tych klasztorów w 2012 wstąpiło 24 nowych kandydatek a 22 rozpoczęły nowicjat. Po raz pierwszy śluby złożyło 18 sióstr, a 21 śluby wieczyste. W sumie na ogólną liczbę mniszek składa się grupa 1224 sióstr po ślubach wieczystych i 67 sióstr juniorystek, do nich dodano także liczę nowicjuszek i postulantek.

 

Źródło: BP KEP, KAI

pam


DATA: 2013-04-19 07:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się z Piotrem PX.Wszędzie spadają a lefebrystą rosną.Czy ktoś się zastanawiał nad tym dlaczego tak się dzieje?
ponad 7 lat temu / cynik
 
Dodam jeszcze, że niż demograficzny to zjawisko typowe dla społeczeństw laickich, z dodatkowo socjalistycznym, antyrodzinnym państwem. Zatem skoro jest niż demograficzny poprzedził go kryzys wiary. Spadek powołań do życia w rodzinie i spadek liczby dzieci w rodzinach. Nowe auto stało się ważniejsze od nowego potomka, czy to jest jeszcze wiara katolicka czy też oddawanie czci bałwanowi materializmu? Powołanie do życia w rodzinie to święta rzecz, nie będzie powołań kapłańskich jak nie będzie rodzin to proste.
ponad 7 lat temu / Kamil
 
Co do znaczenia tradycji to cakowicie zgadzam sie z moimi przedmowcami. Jednak nalezy zwrocic uwage ze obecnie wszedzie jest mniej kandydatow. Mniej jest ich w szkolach, na studiach czy chodzby wlasnie w seminariach. Trudno zeby w przypadku nizu demograficznego rosly suche statystyki liczby powolan. Pytaniem waznym jest tutaj tylko jaki jest ten spadek, czy wynika on tylko z demografi, czy sa jego glebsze korzenie. Mysle ze mozna bylo by pokusic sie o obliczenie procentowego udzialu powolan w stosunku do ogolnej liczby maturzystow i skonfrontowac to z latami poprzednimi. Oczywiscie nie byla by to statystyka dokladna, bo nie uwzgledniala by wielu elementow, ale mysle ze dala by lepszy obraz.
ponad 7 lat temu / Cezar
 
Zalecam wszystkim zapoznanie się ze statystykami Bractwa Kapłańskiego św Piusa X.... Na ich przykładzie widać.. Dobre drzewa - dobry owoc.. Tradycyjna doktryna, dyscyplina, liturgia są czymś nadzwyczajnym, czymś cennym, a więc poszukiwanym.
ponad 7 lat temu / Piotr PX
 
Posoborowy kryzys wiary dotyka także Polski. Pontyfikat Jana XXIII i Pawła VI to początek autodestrukcji Kościoła Katolickiego. Polecam lekturę "Sobór Watykański II. Historia dotąd nieopowiedziana".
ponad 7 lat temu / Kamil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.