DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Polscy przedsiębiorcy uciekają do Czech. U nas straszy biurokracja i nieprzewidywalny fiskus

Polscy przedsiębiorcy uciekają do Czech. U nas straszy biurokracja i nieprzewidywalny fiskus

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorców ucieka do Czech, aby tam prowadzić biznes? O tym rozmawiali uczestnicy konferencji „Podatki bez granic”, która odbyła się w Pradze przy udziale polskich, czeskich i niemieckich ekspertów.

 

- Republika Czeska to mocarstwo, jeśli chodzi o zakładanie spółek – powiedział czeski doradca podatkowy Vlastimil Sojka w przemówieniu w ramach konferencji „Podatki bez granic”, która miała miejsce w Pradze. Jak podkreślił Sojka, w Czechach można założyć spółkę z kapitałem zakładowym w wysokości przysłowiowej korony, nie ma także problemu z nabywaniem jakiegokolwiek majątku przez spółkę.

 

Doradca podatkowy dr Jacek Zieliński porównał te warunki do sytuacji w Polsce, stwierdzając, iż wielu biznesmenów ucieka obecnie do Czech, gdzie system podatkowy jest prostszy. Podatek CIT wynosi 19 proc., zaś PIT 15 proc., przy czym istnieją liczne ulgi i przywileje dla przedsiębiorców.

 

- Czechy są atrakcyjną alternatywą dla Polaków chcących założyć działalność gospodarczą – potwierdził dr Andrzej Dmowski, adwokat i doradca podatkowy. - Pierwszy kluczowy element to szybkość założenia spółek kapitałowych w Czechach – procedura jest dużo łatwiejsza niż w Polsce. Obowiązują tam minimalne wymogi związane ze sprawozdawczością podatkową, może się to odbywać w pełni elektronicznie – dodał.

 

- Poza tym zakup np. samochodu przez spółkę czeską daje możliwość odliczenia przez nią np. podatku akcyzowego, który został zapłacony. Nawet jeśli spółka faktycznie nie rozpoczęła działalności gospodarczej, ale już nabyła np. samochody, to od razu przysługuje jej prawo do zwrotu zapłaconego podatku akcyzowego – zauważył dr Dmowski.

 

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę również na mniej uciążliwą biurokrację w Czechach, dzięki której znacznie łatwiej niż w Polsce np. odliczyć VAT za paliwo. Ponadto problemem na naszym gruncie pozostaje fiskus, który – jak określił dr Dmowski – cechuje „nieprzewidywalność i uznaniowość”.

 

- Współpraca w polskimi organami skarbowymi charakteryzuje się dużą zmiennością w zależności od miejsca, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza, co – co do zasady – nie powinno mieć żadnego wpływu. Powinny być takie same, proste sposoby nawiązywania współpracy i relacji z danymi organami skarbowymi, a niestety jest inaczej – skomentował ekspert.

 

 

Źródło: tvn24bis.pl

FO
DATA: 2015-10-25 18:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan dr Dmowski niestety nie uchwycił sedna problemu. Problemem jest nie tyle sam fiskus co tzw. "polski" rząd, który jego pracę ustawia zarówno odpowiednimi przepisami jak i nadzorem. Od lat to ustawienie ma jeden kierunek - na niszczenie polskich firm i polskiej przedsiębiorczości. A przyczyna jest bardzo prosta, Niemcy, nadzorujący z kolei tzw. "polski" rząd, nie potrzebują tutaj konkurencji tylko taniej siły roboczej.
ponad 4 lata temu / abc
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.