DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

„Polscy faszyści w Warszawie” - brytyjski dziennik obraża uczestników marszu #STOP447

„Polscy faszyści w Warszawie” - brytyjski dziennik obraża uczestników marszu #STOP447
fot. Łukasz Korzeniowski

Brytyjski socjalistyczny dziennik „The Morning Star” w artykule opublikowanym na swoim portalu napisał o Polakach, uczestniczących w sobotnim Marszu Stop 447 - czyli przeciw ustawie amerykańskiej, pozwalającej na wywieranie presji na polskie władze, by zapłaciły organizacjom żydowskim 300 mld dol. za tak zwane mienie bezspadkowe – że są „faszystami”.

 

W tytule do artykułu dot. sobotniego marszu napisano: „Polscy faszyści twierdzą, że kraj nie powinien płacić rekompensat ofiarom Holokaustu”. Dalej wyjaśniono, że „tysiące polskich nacjonalistów maszerowało wczoraj pod ambasadę USA w Warszawie”.

 

Wskazano, że „marsz skrajnej prawicy przeciwko restytucji mienia żydowskiego skonfiskowanego w czasie II wojny światowej przyciągnął w weekend tysiące ludzi na ulice Warszawy, stolicy Polski”.

 

Przywołano „pogląd” premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska jako ofiara niemieckiej inwazji, nie powinna być zmuszona do oferowania odszkodowań ofiarom inwazji i nasz kraj nigdy nie otrzymał reparacji.

 

„W rzeczywistości Polska otrzymała reparacje od Niemiec Wschodnich dopóki się nie zrzekła ich w 1954 r. Ofiary nazistowskich obozów pracy niewolniczej otrzymywały dalsze płatności od zjednoczonych Niemiec i Austrii w latach dziewięćdziesiątych. Obywatele polscy na wielu obszarach uczestniczyli w masowych mordach na Żydach, które nastąpiły po inwazji niemieckiej” – czytamy na portalu dziennika.

 

Przywołano slogany uczestników marszu jak np.: „Polska nie ma zobowiązań” i „Hieny Holokaustu” oraz skandowane hasła np.: „To jest Polska, a nie Polin”. Podkreślono, że wśród tłumu widoczne były osoby w koszulkach z napisem: „Śmierć wrogom ojczyzny” i „Nie przepraszam za Jedwabne”.

 

Wyjaśniając, czym było Jedwabne napisano: „pogrom, który miał miejsce 10 lipca 1941 r., w którym co najmniej 340 Żydów zostało zamordowanych przez Polaków w obecności niemieckiej policji, 300 przez zamknięcie w stodole i spalenie żywcem”.

 

Dodano że niektórzy maszerujący „nieśli amerykańskie flagi Konfederacji, w ukłonie w stronę białego ruchu supremacji za Atlantykiem”.

 

W końcu przytoczono wypowiedź Rafała Pankowskiego ze Stowarzyszenia „Nigdy Więcej”, który powiedział, że marsz był „prawdopodobnie największą jawnie antyżydowską demonstracją uliczną w Europie w ostatnich latach”.

 

Sprawa protestu około 20 tys. Polaków z różnych środowisk, którzy w minioną sobotę przemaszerowali spod siedziby premiera pod ambasadę USA, aby wyrazić sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy Just Act (S447) – podobne mniejsze manifestacje odbywały się w USA – wzbudza wielkie kontrowersje. Marsz tak dużych rozmiarów został przemilczany w polskich mediach głównego nurtu, a jego uczestników i wszystkich tych, którzy informują o potencjalnych negatywnych skutkach, i w ogóle prowadzonych rozmowach między przedstawicielami polskiego rządu a amerykańskimi oraz izraelskimi władzami za „zamkniętymi drzwiami” dot. bezpodstawnych roszczeń -  oskarża się o sprzyjanie rosyjskiej retoryce i Kremlowi.

 

Jeszcze w niedzielę izraelski dziennik „Haaretz” informował, że do naszego kraju przyjeżdża delegacja izraelska, by rozmawiać o roszczeniach. Spotkanie w ostatniej chwili odwołało MSZ. Dodajmy, że wg izraelskich mediów było ono dużo wcześniej zaplanowane. Gazeta pisała, że rząd w Warszawie „zaprzecza, a izraelska delegacja twierdziła, że jedzie w celu omówienia kwestii restytucji mienia z ery Holokaustu”.

 

Izraelscy oficjale mówili o „odzyskaniu skradzionej żydowskiej własności”.

 

„Delegacja izraelskich urzędników uda się w poniedziałek do Polski, aby omówić zwrot mienia żydowskiego skradzionego polskim Żydom podczas Holokaustu – jedna z najbardziej kontrowersyjnych i delikatnych kwestii w stosunkach między oboma krajami” – czytamy.

 

„Haaretz” podał, że jak się dowiedział ze źródeł rządowych, miały być omawiane sprawy restytucji mienia żydowskiego, szacowanego na setki miliardów dolarów.

 

Na czele izraelskiej delegacji miał stać: dyrektor generalny Ministerstwa Równości Społecznej Avi Cohen. Dan Haezrachi, szef jednostki ds. zwrotu mienia w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

 

„Ministerstwo ds. Równości Społecznej oświadczyło w oficjalnej notce, że izraelska delegacja odbędzie spotkania ze starszymi polskimi urzędnikami rządowymi w sprawie zwrotu skradzionej własności żydowskiej, co ministerstwo uważa za „ważne i bezprecedensowe osiągnięcie polityczne” – podawał jeszcze w niedzielę izraelski dziennik.

 

Spotkanie – wg informacji ministerstwa izraelskiego – stanowiło część kompleksowego planu promowania ustawodawstwa, mającego na celu zwrot mienia żydowskiego w innych krajach, przy czym jednym z nich jest Rumunia.

 

„Ani polityczne, ani antysemickie elementy nie powstrzymają nas przed wypełnieniem tego ważnego moralnego obowiązku”, podkreśliła minister ds. równości społecznej Gila Gamliel w oświadczeniu, w którym dodała, że czas nagli i „trzeba działać energicznie, za nim będzie za późno”, zwłaszcza w obliczu „antysemickich protestów”.

 

Lily Haber, przewodnicząca Forum Polskich Imigrantów, twierdzi, że „ze względu na wygodę” Polacy przedstawiają kwestię zwrotu mienia żydowskiego i wypłaty odszkodowań jako problem niemiecki, „podczas gdy w rzeczywistości chodzi o polską nacjonalizację własności w czasach komunizmu”.

 

„Nawet po wyzwoleniu z ciężaru reżimu komunistycznego gminy i skarb państwa nadal nacjonalizowały mienie w całej Polsce”, dodaje.

 

„Faktem jest, że w wielu krajach, w których panował reżim komunistyczny, poczyniono przygotowania do zwrotu lub rekompensaty za mienie żydowskie i tylko Polacy unikają rozwiązania tego problemu, mając nadzieję, że w następnym pokoleniu problem będzie prostszy” – napisał socjalistyczny „Haaretz”.

 

Dziennik przypomina, że „Polska podpisała Deklarację Terezińską w 2009 r. w sprawie zwrotu majątku zajętego podczas lub po II wojnie światowej, która zawiera również postanowienia dotyczące dawnego majątku będącego własnością Żydów, bez spadkobierców.

 

W poniedziałkowych wydaniach izraelskich mediów można przeczytać, że polskie władze odwołały wcześniej „zaplanowaną” wizytę delegacji izraelskiej, która zamierzała przedyskutować zwrot majątku rodzinom Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu.

 

Strona polska uzasadniała swoją decyzję zmianą - w ostatniej chwili – składu delegacji izraelskiej, co sugerowało, że rozmowy skupią się przede wszystkim na kwestiach związanych z restytucją mienia.

 

Biuro szefowej izraelskiego ministerstwa ds. równości Gamlieli podało, że „formacja delegacji i praca, która miała być podjęta, była wynikiem czterech lat wysiłków ministerstwa, którym kierowała” – czytamy na stronie „Jerusalem Post”.

 

Jej biuro podało, że delegacja, która miała przyjechać do Polski, była częścią planu działania, obejmującego wysiłki na rzecz odzyskania własności żydowskiej z pięciu różnych krajów i został sformułowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Światową Organizacją Restytucji Mienia Żydowskiego.

 

Źródło: morningstaronline.co.uk / haartez.com / jpost.com

AS


DATA: 2019-05-13 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I am not a fascist. But I support the movement.In my opinion most Poles from left and right is opposed to restution of Jewish property. Jews only see their suffering and they feel that only their property has to be returned. It is more complicated and during the war Poles, Roma , priests, polish inteligentsia were object of violence and war crimes. Many, many Poles did not get any compensation for beeing in concentration campm.For example my Mom was inprison in Ravensbrick german concentration camp for woman and she never got any financial recompensation.And her situation was very typical in soviet area in Poland.My point is that is very different approach for Jewish victims and others Poles Russians etc. Why? Because american jewish lobby is extremly influential and they have money and political power to create the image of only jewish suffering during the war. War was terrible for most of Poles too.
8 miesięcy temu / Jadwigs
 
My Polacy mamy gdzieś opinie zachodnich lewaków od nas. Zachód to już tylko jedna wielka zgnilizna moralna. Wara od nas, od naszych wartości, tradycji i czystości
9 miesięcy temu / zimny
 
A to, że Niemcy Polsce dużo większe pieniądze nie chcą dać to jest dobre. Wtedy ich nie obrażacie tylko Polska jest zła bo byście chcieli żeby dalej była krajem peryferyjnym?
9 miesięcy temu / Marek
 
Jestem pewien, że gdyby rządziła KONFEDERACJA, to by wiedziała jak i co należy zrobić, mógłbym spać spokojnie... teraz to tylko wyścig, czy zdrajcy z PiSu zdążą sprzedać Polskę Żydom, do czadu wyborów parlamentarnych...
9 miesięcy temu / Tomb84
 
Powiedzieli angielscy kolonizatorzy. Strach się bać. Łuuuuu. LOL
9 miesięcy temu / Fquin
 
Polacy wracajcie od agielskich faszystow jak polacy wyjada z angli to jejich gospodarka padnie
9 miesięcy temu / Thugffg
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.