DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Polscy farmaceuci domagają się klauzuli sumienia

Polscy farmaceuci domagają się klauzuli sumienia
#ETYKA    #MEDYCYNA    #SUMIENIE    #FARMACJA

- Wszyscy mają prawo do klauzuli sumienia, w imię uczciwości należy rozwiązać kwestię ochrony sumienia aptekarzy – podkreśla ks. prof. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz Służby Zdrowia, w rozmowie z KAI. Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny przygotowuje projekt ustawy o klauzuli sumienia dla farmaceutów.


- Kwestia łamania sumień farmaceutów, którzy są zmuszani do sprzedawania środków antykoncepcyjnych podnoszona jest od dłuższego czasu – przypomina ks. prof. Warzeszak. – Warto pamiętać, że to nie jest inicjatywa ani Kościoła, ani duszpasterstwa służby zdrowia, tylko samych farmaceutów ze środowisk katolickich – dodał. – Gdy uświadomili sobie, że klauzula sumienia dotyczyć może lekarzy i pielęgniarki, ale nie farmaceutów, poczuli się dyskryminowani.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce w ubiegłym roku rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod deklaracją sprzeciwu wobec zmuszania aptekarzy do sprzedaży środków antykoncepcyjnych wbrew własnemu sumieniu.

- Ta akcja nie rokowała wielkich nadziei na sukces, ale wzbudziła refleksję i dyskusję, a to okazało się pozytywne dla sprawy – mówi ks. prof. Warzeszak. Jego zdaniem, podejmowanie akcji uświadamiających jest potrzebne, tak jak w przypadku sprzeciwu wobec aborcji dzieci niepełnosprawnych.

- Trzeba też uświadamiać społeczeństwo, że w klauzuli sumienia dla farmaceutów nie chodzi o to, by nie można było w aptece kupić środków antykoncepcyjnych, ale o to, by aptekarz miał prawo odmówić sprzedaży środków, które są niezgodne z jego sumieniem i światopoglądem – podkreśla duszpasterz służby zdrowia. – Wszyscy maja prawo do ochrony sumienia – dodał.

Na stronie www.sumienie-farm.pl nadal można podpisać się pod deklaracją sprzeciwu. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich w Polsce przypomina tam, że Rada Europy dnia 7 października 2010 przyjęła rezolucję, pt. Prawo do klauzuli sumienia w ramach legalnej opieki medycznej. Wzywa ona do respektowania prawa pracowników medycznych do klauzuli sumienia. Z tego prawa korzystają w Polsce lekarze, jednak odmawia się go farmaceutom, głównie pracującym w polskich aptekach.

Farmaceuci są zmuszani do sprzedawania środków farmakologicznych niszczących ludzką płodność lub zabijających zarodek ludzki w początkach jego istnienia. Jest to objaw poważnej dyskryminacji, której doświadczają polscy farmaceuci, pozbawieni prawa do korzystania z klauzuli sumienia. Działanie takie jest także sprzeczne z Kodeksem Etycznym Aptekarza, w którym w par. 3 stwierdza się, że powołaniem aptekarza jest współudział w ochronie życia i zdrowia oraz zapobieganie chorobom, a także z par. 4. mówiącym, że farmaceuta musi posiadać wolność postępowania zgodnie ze swoim sumieniem.


Źródło: KAI


DATA: 2012-04-20 11:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.