DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Polscy biskupi przyjęli wytyczne do Amoris laetitia. Szczegóły nieznane

Polscy biskupi przyjęli wytyczne do Amoris laetitia. Szczegóły nieznane
Foto BP KEP /flickr.com

Zebrani na 379. posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim księża biskupi przyjęli duszpasterskie wytyczne odnoszące się do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka Amoris laetitia. Do czasu publikacji, która ma nastąpić w najbliższym, lecz nieokreślonym dokładnie terminie, przedstawiciele KEP odmawiają komentowania treści dokumentu.

 

Na konferencji podsumowującej obrady ksiądz biskup Andrzej Czaja powiedział między innymi: „Adresatem są duszpasterze Kościoła w Polsce. Dokument nosi charakter z jednej strony drogowskazu, a z drugiej jakby listu intencyjnego. Chodzi o zakreślenie, jak kształtować nasze duszpasterstwo narzeczonych, małżonków, a także osób, które znalazły się w sytuacji trudnej, czy też w związkach nieregularnych”.

 

Hierarcha dodał, że „to od dłuższego czasu wyczekiwany dokument”. – U jego źródeł jest droga, jaką my, pasterze, biskupi przebyliśmy od momentu promulgacji Amoris laetitia do dziś. Z początku byliśmy w takim punkcie: trzymajmy się przede wszystkim Familiaris consortio. Sytuacja pokazuje nam jednak, że, po pierwsze, Amoris laetitia w żaden sposób nie narusza doktryny ani Kodeksu Prawa Kanonicznego, natomiast wskazuje piękną drogę wyjścia i udrażniania duszpasterstwa małżeństw i rodzin – mówił.

 

Po drugie – jak dodał – „realizując to, co do tej pory, musimy też na wielu poziomach podjąć pewne nowe działania, ponieważ wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem i wiary, i miłości. Musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej”.

 

Dokument składa się ze wstępu, zakończenia i czterech punktów. – We wstępie wskazujemy na to, że widzimy w Amoris laetitia wyraz troski papieża o zdrową kondycję miłości małżeńskiej i rodziny chrześcijańskiej. (…) jest to inspirująca aktualizacja Ewangelii rodziny, którą Kościół stale głosi i stara się realizować – mówił biskup Czaja.

 

–  Pierwsza część naszego dokumentu to jest prezentacja zasadniczych akcentów nauczania papieża Franciszka, zakreślenie kontekstu nauki zawartej w adhortacji. Następnie mówimy, co my już robimy jako Kościół w zakresie duszpasterstwa narzeczonych i małżeństw, i co jest do podjęcia na rzecz rozwoju radości, miłości w małżeństwie i rodzinie – zaznaczył hierarcha.

 

Jak wskazał, jest tu omówiona „ta droga papieża Franciszka: przyjęcie, towarzyszenie, rozeznawanie, integracja jako cztery zasadnicze postawy, których nie może Kościołowi zabraknąć nie tylko w samym duszpasterstwie małżeństw i rodzin, ale w ogóle w duszpasterstwie”.

 

- Trzecia część to przedstawienie nowych impulsów duszpasterskich dla narzeczonych, dla małżonków, a także dla osób, które znalazły się w sytuacjach trudnych i nieregularnych. Czwarta część to bardzo konkretne wezwanie do pastoralnego rozeznania, pokazanie logiki integracji z Kościołem. Tu wyraźna treść w świetle ósmego rozdziału Amoris laetitia – zaznaczył biskup.

 

- Wyraźnie mówimy o potrzebie modernizacji dyrektorium duszpasterstwa rodzin dla Kościoła w Polsce, o potrzebie przygotowania diecezjalnych czy metropolitalnych instrukcji wykonawczych, a także mówimy o potrzebie powołania do życia ośrodków służby małżeństwu i rodzinie w naszych diecezjach. Bardzo ważna rzecz to jest problem formacji, wypracowania programu przygotowania kapłanów do podejmowania drogi towarzyszenia i rozeznawania w konkretnych sytuacjach – powiedział ksiądz biskup Czaja.

 

Ksiądz biskup powstrzymał się od odpowiedzi na pytania dotyczące szczegółowej treści wytycznych duszpasterskich.

 

 

 

 

 

 

RoM, Janów Podlaski


DATA: 2018-06-10 08:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sw Piotr zaparł się Mistrza trzy razy...ale sie nawrócił... A czy nasi Piotrowie się nawrócą? Na razie kluczą i...obrażają Boga! Łamią zasadę mówcie tak, tak, nie, nie...
8 miesięcy temu / Zorrro
 
Wielkie obawy towarzyszą takim wypowiedziom. Użycie słowa "rozpoznanie" świadczy o tym, że KEP jest za dopuszczeniem związków niesakramentalnych do stołu pańskiego, a to nie jest zgodne z nauką Jezusa.
8 miesięcy temu / odszkodowania
 
Tajne? To mamy bractwo na wzór masonerii?? O ile pamietam to Biblia mówi- "Czy po to wnosi się światło, by je postawić pod korcem lub pod łóżkiem?....
8 miesięcy temu / Darius
 
No to zobaczymy kim jest nasz Episkopat ! Oby nie był "papugą Franciszka ! "
8 miesięcy temu / Józef
 
Jeśli uważasz że biorąc "pod swój dach" jakąś kobietę na pewno będziesz miał względem niej nieczyste myśli i zamiary, to nie zrozumiemy się. Przyjmij po prostu do wiadomości że są na tym świecie mężczyźni którzy potrafią traktować kobiety absolutnie bez zamiaru nierządu czy cudzołóstwa, mimo wieloletniej znajomości.
9 miesięcy temu / do qlnick
 
Widzę niezrozumienie co nawet w środowiskach semickich jeszcze przed Chrystusem oznaczało wziąć kobietę pod swój dach. Wystarczy przeczytać Ewangelie w których mowa "pierwej nim zamieszkali razem" w odniesieniu do Józefa i Maryji. Tu nie chodzi o to, że jakaś faryzejska wyobraźnia wyrabia nadgodziny. Chodzi o to że jak jesteś chłop to pod swój dach możesz wziąć tylko żonę. Prawdę mówią Ci którzy twierdzą że ogólnie styl i sposób obcowania kobiet i mężczyzn ze sobą uległ ogromnej zmianie zwłaszcza po rewolucji seksualnej. Np. moda na imprezy integracyjne wśród pracowników że gdzieś wyjeżdżasz nie wracając na noc do domu. Jest jasne, że takie imprezy są jakąś kompletną pomyłką. To myślenie absolutnie socjalistyczne w którym uważa się że życie to praca i wszystko ma się wokół niej kręcić. Wiele rzeczy już się zafiksowało tak, że nasiąkliśmy od skorupki modelami życia totalnie w nieustannej pokusie. Studenci winni mieszkać w internatach a jak nie stać to do roboty!
9 miesięcy temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.