DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2021 r.

Niedziela Słowa Bożego
Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Polscy biskupi na święto Świętej Rodziny: „Nauczanie odnośnie osób rozwiedzionych zostaje podtrzymane”

Polscy biskupi na święto Świętej Rodziny: „Nauczanie odnośnie osób rozwiedzionych zostaje podtrzymane”
fot. Adam Chelstowski / FORUM

Konferencja Episkopatu Polski wystosowała list z okazji święta Świętej Rodziny, w którym przestrzegła wiernych przed ideologią gender, a także zadeklarowała podtrzymanie dotychczasowej nauki odnośnie osób rozwiedzionych pozostających w nowych związkach. „W przypadku braku stwierdzenia nieważności małżeństwa wierny pragnący przystąpić do Komunii św., powinien zerwać grzeszną relację” – piszą biskupi.

 

Episkopat przypomniał, powołując się także na innych uczestników synodu poświęconego rodzinie, że małżeństwo to „zawsze i wyłącznie” relacja mężczyzny i kobiety. Co więcej, małżeństwo powinno być otwarte na owoc miłości, jakim są dzieci. „Jakiekolwiek próby wprowadzania innych definicji małżeństwa i rodziny spotykają się z naszym zdecydowanym sprzeciwem” – deklarują biskupi. Zachęcają również rodziny, aby „odważnie odrzucały zakusy zwolenników ideologii gender”. Episkopat stwierdził, że poglądy te są niezgodne z naturą człowieka.

 

Biskupi przestrzegli, że miłosierdzie zawsze musi opierać się na prawdzie. „ Przypominamy, że nauczanie Kościoła oparte na Słowie Bożym i Tradycji odnośnie do osób rozwiedzionych a żyjących w nowych związkach zostaje podtrzymane”. Oznacza to brak możliwości przyjmowania przez te osoby Komunii świętej, co odzwierciedla obiektywną sytuację tych osób w Kościele, a nie jest przejawem wykluczenia czy dyskryminacji. Biskupi zachęcają te osoby do uczestnictwa we Mszy świętej i do modlitwy, pisząc równocześnie: „Prosimy, aby wierni stosowali się do tych zaleceń, w myśl których do Komunii św. nie mogą przystąpić osoby rozwiedzione, żyjące w nowym związku, jeżeli nie otrzymały stwierdzenia nieważności małżeństwa i nie zawarły sakramentalnego związku małżeńskiego”.

 

Co zatem powinien zrobić katolik żyjący w niesakramentalnym związku, a chcący przyjąć Komunię świętą? „W przypadku braku stwierdzenia nieważności małżeństwa wierny pragnący przystąpić do Komunii św., powinien zerwać grzeszną relację”. W sytuacji gdy konieczne jest wychowanie dzieci z nowego związku episkopat przypomina wskazania z dokumentu „Familiaris consortio” św. Jana Pawła II, według którego osoby te mogą przyjmować Komunię świętą, jeżeli  „postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują wyłącznie małżonkom” (Familiaris consortio, 84).

 

„W dzisiejsze święto dziękujemy wszystkim małżeństwom i rodzinom, które pomimo trudności trwają przy Chrystusie i z wiarą pokonują piętrzące się przed nimi problemy. Chcemy zachęcić ich, aby – jak Święta Rodzina z Nazaretu – budowali swoje życie w oparciu o dar z siebie i codziennie okazywane miłosierdzie” – podsumowali swój list biskupi.

 

Źródło: KAI

KRaj
DATA: 2015-12-28 09:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@XPAX, cz.2/2: Na jakiej podstawie uważa Pan że Bóg wybaczy wszystkim? Czy ma Pan jakieś argumenty, czy jest to tylko naiwna wiara w bajeczkę pod tytułem "grzeszmy ile wlezie, a wszystko będzie dobrze"? Bo w Nowym Testamencie są argumenty za tym że Bóg nie wybaczy wszystkim, ot choćby ten: "Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani ROZPUSTNICY, ani bałwochwalcy, ani CUDZOŁOŻNICY, ani ROZWIĘŹLI, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego" (1Kor6,9-10). Oczywiście o ile się nie nawrócą przed śmiercią. Ale pierwszym krokiem do nawrócenia jest żal za grzech i postanowienie zerwania z nim.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
@XPAX, cz.1/2: Wielokrotny grzech NIE JEST czymś naturalnym. Czy np. wielokrotne bicie żony można uznać za naturalne? Owszem, wielokrotny grzech to zjawisko pospolite, ale to jednak patologia, a nie stan naturalny. A już szczególnie gdy akceptuje się ten stan i nie chce nic poprawić. Nie słyszałem by "grzechy łóżkowe" były jakoś szczególnie uwypuklane przez Kościół, ot choćby aborcja jest dużo mocniej ganiona. Modlitwa za grzeszników - pełna zgoda. Ludziom współżyjącym we wtórnych związkach można wybaczać tylko jeśli AUTENTYCZNIE chcą zerwać z grzechem, bo jeśli nie mają zamiaru zerwać i akceptują swój stan, to tylko pogłębiają oddalenie od Boga i nie mają podstaw by liczyć na wybaczenie.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Oczywiście, ja rozumiem że podstawy wiary i zalecenia są bezdyskusyjnie słuszne. Rozważamy jak zrobić by było lepiej wszystkim i za życia i po. A więc jeśli ludzie popełniają pospolite grzechy i idą się wyspowiadać, żałują ale i tak grzeszą nadal i będą to robić - to naturalne. stosujmy tę samą metodę wobec wszystkich grzechów, nie rozróżniając na te łatwe do stwierdzenia łóżkowe i te pospolite o których mało kto wie. Za tych ludzi Kościół powinien się szczególnie modlić bo życie z drugim człowiekiem jest najtrudniejszym wyzwaniem dla człowieka nieporównywalnym z niczym innym. Nie powinno się uwypuklać grzechów seksualnych jakby były one najważniejsze. Ludzie zyjacy we wtornych zwiazkach chcą aby im wybaczac i sie za nich modlic a nie wykluczac, jednoczesnie akceptujac wielokrotne grzechy codzienne innych. Komu Bog wybaczy?.... mysle ze wszystkim tylko to mialoby jakie realny sens:-)) nie nam to osądzać. Mysle ze jasno przekazałem to co mialem do powiedzenia.
ponad 5 lat temu / XPAX
 
Oczywiście, ja rozumiem że podstawy wiary i zalecenia są bezdyskusyjnie słuszne. Rozważamy jak zrobić by było lepiej wszystkim i za życia i po. A więc jeśli ludzie popełniają pospolite grzechy i idą się wyspowiadać, żałują ale i tak grzeszą nadal i będą to robić - to naturalne. stosujmy tę samą metodę wobec wszystkich grzechów, nie rozróżniając na te łatwe do stwierdzenia łóżkowe i te pospolite o których mało kto wie. Za tych ludzi Kościół powinien się szczególnie modlić bo życie z drugim człowiekiem jest najtrudniejszym wyzwaniem dla człowieka nieporównywalnym z niczym innym. Nie powinno się uwypuklać grzechów seksualnych jakby były one najważniejsze. Ludzie zyjacy we wtornych zwiazkach chcą aby im wybaczac i sie za nich modlic a nie wykluczac, jednoczesnie akceptujac wielokrotne grzechy codzienne innych. Mysle ze jasno przekazałem to co mialem do powiedzenia. pozdrawiam
ponad 5 lat temu / Odp.
 
Końcówka miała być: wbrew woli Boga
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
@XPAX: proszę spojrzeć nie tylko przez pryzmat WŁASNYCH problemów, gdyż ludzie bywają nieszczęśliwi nie tylko przez problemy małżeńskie. To jednak nie uprawnia ich do grzeszenia, które szczęścia nie przynosi a co najwyżej krótkotrwałe "zadowolenie". Najważniejsze dla człowieka jest życie wieczne. Jemu podlegają nauki Kościoła, który głosi wolę Boga jasno określoną w przykazaniu "Nie cudzołóż" i w słowach Jezusa, np.: "Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo"(Mt19,9). Kościół ma te nauki głosić dla dobra ludzi, niezależnie czy jego wizerunek społeczny pogorszy się czy nie. Ci którzy nie uznają/odrzucają Prawo Boga, SAMI się wykluczają, a nie że są wykluczani przez Kościół. Kościół tylko UPOMINA i PRZYPOMINA takim zatwardziałym grzesznikom stan faktyczny i jego konsekwencje - potępienie przez Boga i utratę zbawienia. Kościół nie ma prawa "wybaczyć" wbrew wol
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.